Byggbolaget i Svedala AB
559223-1236Aktiebolagreg. 2019
Svedala, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 859 tkr
Resultat efter fin. poster
278 tkr
Soliditet
56 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tittentévägen 21, 233 91 Svedala
Postadress
Tittentévägen 21, 233 91 Svedala
Verksamhetsbeskrivning
Bygg- och fastighetstjänster.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 452 tkr | 23 tkr | 68 tkr |
| 2021 | 2 405 tkr | 133 tkr | 172 tkr |
| 2022 | 2 044 tkr | 114 tkr | 263 tkr |
| 2023 | 2 160 tkr | 68 tkr | 317 tkr |
| 2024 | 3 011 tkr | 156 tkr | 440 tkr |
| 2025 | 2 859 tkr | 278 tkr | 421 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 55,7 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 9,7 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −5 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 859 | 3 011 | 2 160 | 2 044 | 2 405 | 1 452 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 3 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 859 | 3 014 | 2 160 | 2 044 | 2 405 | 1 452 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 572 | 1 904 | 1 171 | 1 204 | 1 906 | 850 |
| Övriga externa kostnader | 235 | 222 | 255 | 162 | 150 | 205 |
| Personalkostnader | 734 | 692 | 627 | 526 | 180 | 352 |
| Av- och nedskrivningar | 37 | 39 | 39 | 39 | 36 | 22 |
| Rörelsekostnader | 2 578 | 2 857 | 2 091 | 1 931 | 2 272 | 1 429 |
| Rörelseresultat | 281 | 156 | 68 | 114 | 133 | 23 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −3 | −0 | −0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 278 | 156 | 68 | 114 | 133 | 23 |
| Resultat före skatt | 278 | 156 | 68 | 114 | 133 | 23 |
| Skatt på årets resultat | 57 | 32 | 14 | 23 | 28 | 5 |
| Årets resultat | 221 | 124 | 54 | 90 | 105 | 18 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 146 | 51 | 90 | 128 | 167 | 130 |
| Anläggningstillgångar | 146 | 51 | 90 | 128 | 167 | 130 |
| Kundfordringar | 134 | 76 | 264 | 43 | 0 | 18 |
| Kortfristiga fordringar | 265 | 369 | 457 | 341 | 159 | 218 |
| Kassa och bank | 345 | 199 | 5 | 71 | 79 | 532 |
| Omsättningstillgångar | 610 | 568 | 462 | 412 | 238 | 750 |
| Summa tillgångar | 756 | 619 | 551 | 540 | 404 | 879 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 150 | 267 | 213 | 122 | 18 | – |
| Fritt eget kapital | 371 | 390 | 267 | 213 | 122 | 18 |
| Eget kapital | 421 | 440 | 317 | 263 | 172 | 68 |
| Långfristiga skulder | 22 | – | – | – | 0 | 316 |
| Leverantörsskulder | 28 | 126 | 31 | 10 | 72 | 87 |
| Skatteskulder | 37 | 0 | 11 | 49 | 33 | 5 |
| Kortfristiga skulder | 313 | 179 | 235 | 278 | 232 | 495 |
| Summa eget kapital och skulder | 756 | 619 | 551 | 540 | 404 | 879 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 240 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 55,7 % | 71,1 % | 57,4 % | 48,6 % | 42,6 % | 7,7 % |
| Kassalikviditet | 195 % | 318 % | 197 % | 148 % | 102 % | 151 % |
| Rörelsemarginal | 9,8 % | 5,2 % | 3,2 % | 5,6 % | 5,5 % | 1,6 % |
| Vinstmarginal | 9,7 % | 5,2 % | 3,2 % | 5,6 % | 5,5 % | 1,6 % |
| Omsättningstillväxt | −5 % | 39,4 % | 5,6 % | −15 % | 65,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 52,4 % | 28,1 % | 17,1 % | 34,4 % | 60,7 % | 26,2 % |
| Omsättning per anställd | 2 859 tkr | 3 011 tkr | 2 160 tkr | 2 044 tkr | 2 405 tkr | 1 452 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 221 tkr | 124 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 221 tkr | 124 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −124 tkr | −54 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 124 tkr | 54 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 240 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 421 tkr | 440 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 221 tkr | 124 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 240 tkr | – |
| Forslag disposition | 371 tkr | 390 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 171 tkr | 150 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 146 tkr | 51 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 357 tkr | 225 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 211 tkr | 174 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 132 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 37 tkr | 39 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 104 tkr | 46 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 53 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 22 tkr | – |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 131 tkr | 270 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 91 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 okt. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 21 okt. 2019 – 30 sep. 2020 · Inlämnad –
Byggbolaget i Svedala ABHuvudarbetsställe
Tittentévägen 21, 233 91 Svedala
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559223-1236
Registreringsdatum
21 oktober 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Svedala, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- SNI 91.300 – Bevarande, restaurering och annan stödverksamhet avseende kulturarv
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.