ByggEnna AB
559200-1233Aktiebolagreg. 2019
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 044 tkr
Resultat efter fin. poster
271 tkr
Soliditet
70 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Holmuddsvägen 16, 805 95 Gävle
Postadress
c/o Michael Enander, Holmuddsvägen 16, 805 95 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggnadssnickeriarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2019 | 795 tkr | 182 tkr | 193 tkr |
| 2020 | 1 513 tkr | 137 tkr | 300 tkr |
| 2021 | 1 721 tkr | 264 tkr | 509 tkr |
| 2022 | 986 tkr | −116 tkr | 393 tkr |
| 2023 | 1 190 tkr | 10 tkr | 403 tkr |
| 2024 | 1 520 tkr | 21 tkr | 418 tkr |
| 2025 | 2 044 tkr | 271 tkr | 654 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69,8 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 13,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 34,5 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 044 | 1 520 | 1 190 | 986 | 1 721 | 1 513 | 795 | – |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 67 | −28 | 13 | −94 | −31 | 140 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 111 | 1 492 | 1 203 | 892 | 1 690 | 1 653 | 795 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 069 | 670 | 375 | 144 | 672 | 723 | 131 | – |
| Övriga externa kostnader | 196 | 215 | 172 | 200 | 217 | 193 | 97 | – |
| Personalkostnader | 577 | 585 | 642 | 657 | 531 | 595 | 383 | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 4 | 6 | 6 | 6 | 6 | 2 | – |
| Rörelsekostnader | 1 841 | 1 473 | 1 195 | 1 008 | 1 426 | 1 517 | 613 | – |
| Rörelseresultat | 270 | 19 | 8 | −116 | 264 | 137 | 182 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 1 | 3 | 2 | −0 | 0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 271 | 21 | 10 | −116 | 264 | 137 | 182 | – |
| Resultat före skatt | 271 | 21 | 10 | −116 | 264 | 137 | 182 | – |
| Skatt på årets resultat | 41 | 6 | – | 0 | 54 | 29 | 39 | – |
| Årets resultat | 230 | 15 | 10 | −116 | 209 | 107 | 143 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 4 | 10 | 15 | 21 | 27 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 4 | 10 | 15 | 21 | 27 | – |
| Kundfordringar | 144 | 113 | 136 | 238 | 117 | 50 | 40 | – |
| Kortfristiga fordringar | 301 | 241 | 251 | 300 | 247 | 200 | 48 | – |
| Kassa och bank | 637 | 383 | 379 | 193 | 347 | 342 | 255 | – |
| Omsättningstillgångar | 937 | 624 | 629 | 492 | 593 | 542 | 303 | – |
| Summa tillgångar | 937 | 624 | 633 | 502 | 609 | 563 | 330 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 375 | 353 | 343 | 459 | 250 | 143 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 604 | 368 | 353 | 343 | 459 | 250 | 143 | – |
| Eget kapital | 654 | 418 | 403 | 393 | 509 | 300 | 193 | – |
| Leverantörsskulder | 105 | 34 | 60 | 3 | 2 | 118 | 18 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 41 | 22 | 39 | – |
| Kortfristiga skulder | 283 | 206 | 230 | 109 | 99 | 263 | 137 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 937 | 624 | 633 | 502 | 609 | 563 | 330 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,8 % | 67 % | 63,7 % | 78,3 % | 83,7 % | 53,3 % | 58,4 % | – |
| Kassalikviditet | 331 % | 303 % | 274 % | 452 % | 598 % | 206 % | 221 % | – |
| Rörelsemarginal | 13,2 % | 1,2 % | 0,7 % | −11,8 % | 15,3 % | 9 % | 22,9 % | – |
| Vinstmarginal | 13,3 % | 1,4 % | 0,8 % | −11,8 % | 15,3 % | 9 % | 22,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | 34,5 % | 27,7 % | 20,7 % | −42,7 % | 13,7 % | 90,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 35,1 % | 3,6 % | 2,5 % | −29,6 % | 41,1 % | 35,8 % | 74,1 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 044 tkr | 1 520 tkr | 1 190 tkr | 986 tkr | 1 721 tkr | 1 513 tkr | 795 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 230 tkr | 15 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 230 tkr | 15 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −21 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 21 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 654 tkr | 418 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 230 tkr | 15 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 604 tkr | 368 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 604 tkr | 368 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 72 tkr | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 29 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 29 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 29 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 29 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 85 tkr | 121 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 163 tkr | 159 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 13 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 26 mars 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
ByggEnna ABHuvudarbetsställe
Holmuddsvägen 16, 805 95 Gävle
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559200-1233
Registreringsdatum
26 mars 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.