Byggkompaniet i Boo AB
556863-1377Aktiebolagreg. 2011
Saltsjö-Boo, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 555 tkr
Resultat efter fin. poster
89 tkr
Soliditet
22 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Boovägen 11 A, 132 47 Saltsjö-Boo
Postadress
Boovägen 11 A, 132 47 Saltsjö-Boo
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva byggnadsarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 5 251 tkr | 599 tkr | – |
| 2018 | 4 854 tkr | 76 tkr | – |
| 2019 | 5 351 tkr | 153 tkr | – |
| 2020 | 4 607 tkr | 199 tkr | 299 tkr |
| 2021 | 5 767 tkr | 348 tkr | 498 tkr |
| 2022 | 5 263 tkr | 298 tkr | 629 tkr |
| 2023 | 4 348 tkr | −417 tkr | 211 tkr |
| 2024 | 2 678 tkr | −42 tkr | 169 tkr |
| 2025 | 3 555 tkr | 89 tkr | 257 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 22 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 2,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 32,8 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 555 | 2 678 | 4 348 | 5 263 | 5 767 | 4 607 | 5 351 | 4 854 | 5 251 |
| Övriga rörelseintäkter | 19 | 10 | 10 | 26 | 39 | 15 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 575 | 2 687 | 4 358 | 5 289 | 5 806 | 4 622 | – | – | – |
| Handelsvaror | 1 528 | 877 | 2 297 | 2 185 | 2 578 | 2 143 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 678 | 726 | 773 | 622 | 641 | 692 | – | – | – |
| Personalkostnader | 1 182 | 1 099 | 1 680 | 2 164 | 2 220 | 1 568 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 30 | 26 | 26 | 20 | 20 | 20 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 418 | 2 728 | 4 776 | 4 991 | 5 458 | 4 423 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 157 | −41 | −418 | 298 | 349 | 199 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −68 | −2 | 1 | −1 | −0 | −0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 89 | −42 | −417 | 298 | 348 | 199 | 153 | 76 | 599 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 100 | 0 | 39 | −39 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 89 | −42 | −317 | 298 | 387 | 160 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 67 | 89 | 44 | – | – | – |
| Årets resultat | 89 | −42 | −317 | 230 | 299 | 116 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 124 | 117 | 143 | 137 | 157 | 176 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 363 | 433 | 433 | 683 | 683 | 581 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 487 | 550 | 576 | 821 | 840 | 758 | – | – | – |
| Kundfordringar | 245 | 40 | 101 | 1 | 373 | 88 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 554 | 435 | 577 | 688 | 653 | 255 | – | – | – |
| Kassa och bank | 129 | 69 | 74 | 123 | 83 | 270 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 682 | 504 | 651 | 812 | 736 | 524 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 1 170 | 1 054 | 1 226 | 1 632 | 1 577 | 1 282 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 119 | 161 | 479 | 348 | 149 | 133 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 207 | 119 | 161 | 579 | 448 | 249 | – | – | – |
| Eget kapital | 257 | 169 | 211 | 629 | 498 | 299 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 100 | 100 | 139 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 306 | 163 | 155 | 226 | 121 | 125 | – | – | – |
| Skatteskulder | 10 | 18 | 11 | 15 | 9 | 10 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 912 | 885 | 1 015 | 904 | 979 | 844 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 170 | 1 054 | 1 226 | 1 632 | 1 577 | 1 282 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 4 | 5 | 3 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 100 | 100 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 22 % | 16 % | 17,2 % | 43,4 % | 36,6 % | 32 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 75 % | 57 % | 64 % | 90 % | 75 % | 62 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 4,4 % | −1,5 % | −9,6 % | 5,7 % | 6 % | 4,3 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 2,5 % | −1,6 % | −9,6 % | 5,7 % | 6 % | 4,3 % | 2,9 % | 1,6 % | 11,4 % |
| Omsättningstillväxt | 32,8 % | −38,4 % | −17,4 % | −8,7 % | 25,2 % | −13,9 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 34,5 % | −25,2 % | −150,4 % | 36,7 % | 60 % | 38,9 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 778 tkr | 1 339 tkr | 2 174 tkr | 1 316 tkr | 1 153 tkr | 1 536 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 363 tkr | 433 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 433 tkr | 433 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 70 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 70 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 89 tkr | −42 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 89 tkr | −42 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 42 tkr | 317 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −42 tkr | −317 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 257 tkr | 169 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 89 tkr | −42 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 207 tkr | 119 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 207 tkr | 119 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 40 tkr | 78 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 46 tkr | 19 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 78 tkr | 98 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 196 tkr | 196 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 118 tkr | 98 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 20 tkr | 20 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 85 tkr | 88 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 493 tkr | 603 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −70 tkr | – |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 184 tkr | 230 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 103 tkr | 102 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Byggkompaniet i Boo ABHuvudarbetsställe
Boovägen 11 A, 132 47 Saltsjö-Boo
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556863-1377
Registreringsdatum
1 september 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.