Byggkonsult i VIBO AB
559014-6865Aktiebolagreg. 2015
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
381 tkr
Resultat efter fin. poster
−214 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nanna Svartz Gata 3, 724 60 Västerås
Postadress
c/o Markus Eriksson, Nanna Svartz Gata 3, 724 60 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska arbeta med byggledning, arbetsledning anläggning mark och grund samt handel med värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 208 tkr | 868 tkr | – |
| 2018 | 1 107 tkr | 726 tkr | – |
| 2019 | 1 074 tkr | 587 tkr | 1 245 tkr |
| 2020 | 955 tkr | 419 tkr | 1 287 tkr |
| 2021 | 978 tkr | 347 tkr | 1 230 tkr |
| 2022 | 744 tkr | 64 tkr | 1 204 tkr |
| 2023 | 750 tkr | 367 tkr | 1 295 tkr |
| 2024 | 440 tkr | 15 tkr | 1 132 tkr |
| 2025 | 381 tkr | −214 tkr | 923 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,6 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal −56,2 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −13,4 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 381 | 440 | 750 | 744 | 978 | 955 | 1 074 | 1 107 | 1 208 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 36 | 330 | 9 | 0 | 17 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 381 | 476 | 1 081 | 753 | 978 | 971 | 1 074 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 12 | 0 | 121 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 385 | 348 | 380 | 322 | 401 | 370 | 397 | – | – |
| Personalkostnader | 216 | 201 | 200 | 339 | 202 | 138 | 75 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 25 | 14 | 28 | 28 | 28 | 15 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 16 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 624 | 574 | 715 | 689 | 630 | 552 | 486 | – | – |
| Rörelseresultat | −243 | −97 | 366 | 64 | 348 | 420 | 588 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 29 | 11 | 1 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 29 | 113 | 0 | −0 | −1 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −214 | 15 | 367 | 64 | 347 | 419 | 587 | 726 | 868 |
| Bokslutsdispositioner | 235 | 65 | 22 | 149 | 59 | −125 | −165 | – | – |
| Resultat före skatt | 21 | 80 | 389 | 213 | 406 | 295 | 422 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 20 | 39 | 103 | 51 | 103 | 80 | 110 | – | – |
| Årets resultat | 1 | 42 | 286 | 162 | 304 | 214 | 313 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 33 | 44 | 14 | 27 | 55 | 83 | 44 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 1 400 | 1 160 | 920 | 680 | 1 390 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 33 | 44 | 1 414 | 1 187 | 975 | 763 | 1 434 | – | – |
| Kundfordringar | 52 | 93 | 91 | 0 | 187 | 228 | 206 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 303 | 270 | 227 | 277 | 357 | 402 | 390 | – | – |
| Kassa och bank | 1 129 | 1 685 | 617 | 720 | 993 | 1 299 | 491 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 432 | 1 955 | 843 | 997 | 1 350 | 1 701 | 881 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 465 | 1 999 | 2 257 | 2 184 | 2 325 | 2 464 | 2 315 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 872 | 1 041 | 959 | 992 | 876 | 1 023 | 882 | – | – |
| Fritt eget kapital | 873 | 1 082 | 1 245 | 1 154 | 1 180 | 1 237 | 1 195 | – | – |
| Eget kapital | 923 | 1 132 | 1 295 | 1 204 | 1 230 | 1 287 | 1 245 | – | – |
| Obeskattade reserver | 398 | 633 | 698 | 720 | 869 | 928 | 803 | – | – |
| Leverantörsskulder | 58 | 24 | 2 | 58 | 22 | 45 | 8 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 144 | 234 | 264 | 260 | 227 | 249 | 267 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 465 | 1 999 | 2 257 | 2 184 | 2 325 | 2 464 | 2 315 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | – | 2 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | 177 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,6 % | 81,8 % | 81,9 % | 81,3 % | 82,6 % | 82,2 % | 81,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 997 % | 836 % | 319 % | 383 % | 596 % | 684 % | 330 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −63,8 % | −22,2 % | 48,8 % | 8,6 % | 35,6 % | 44 % | 54,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −56,2 % | 3,5 % | 48,9 % | 8,6 % | 35,5 % | 43,9 % | 54,7 % | 65,6 % | 71,9 % |
| Omsättningstillväxt | −13,4 % | −41,4 % | 0,9 % | −24 % | 2,5 % | −11,1 % | −3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 3,7 % | 22,1 % | 13,5 % | 24,7 % | 16,7 % | 25,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 381 tkr | 440 tkr | 375 tkr | – | 489 tkr | 955 tkr | 1 074 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 1 400 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 751 | 42 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 751 | 42 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −42 tkr | −286 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 42 tkr | 286 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 204 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 235 tkr | 65 tkr |
| Forslag disposition | 873 tkr | 1 082 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 873 tkr | 1 082 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | 35 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 33 tkr | 44 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 123 tkr | 195 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 90 tkr | 151 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 55 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 11 tkr | 25 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 246 tkr | 142 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 85 tkr | 210 tkr |
| Periodiseringsfonder | 398 tkr | 633 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 102 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Byggkonsult i VIBO ABHuvudarbetsställe
Nanna Svartz Gata 3, 724 60 Västerås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559014-6865
Registreringsdatum
25 maj 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.