Byggsnickarn i Luleå Aktiebolag
556352-6242Aktiebolagreg. 1989
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
16 991 tkr
Resultat efter fin. poster
−432 tkr
Soliditet
30 %
Anställda
11
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Betongvägen 34 A, 973 45 Luleå
Postadress
Betongvägen 34 A, 973 45 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva bygg- och snickeriarbeten, måleriarbeten, förvaltning av värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 21 319 tkr | 2 339 tkr | – |
| 2022 | 28 938 tkr | 1 480 tkr | – |
| 2023 | 25 335 tkr | 1 944 tkr | 4 036 tkr |
| 2024 | 13 659 tkr | −193 tkr | 2 143 tkr |
| 2025 | 16 991 tkr | −432 tkr | 1 710 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 30,3 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −2,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 24,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 991 | 13 659 | 25 335 | 28 938 | 21 319 |
| Övriga rörelseintäkter | 209 | 977 | 78 | – | – |
| Rörelseintäkter | 17 200 | 14 636 | 25 412 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 7 388 | 5 532 | 12 660 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 529 | 2 751 | 3 070 | – | – |
| Personalkostnader | 7 630 | 6 530 | 7 686 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 126 | 100 | 106 | – | – |
| Rörelsekostnader | 17 673 | 14 913 | 23 521 | – | – |
| Rörelseresultat | −473 | −277 | 1 891 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 28 | 87 | 68 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 9 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 40 | 84 | 52 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −432 | −193 | 1 944 | 1 480 | 2 339 |
| Resultat före skatt | −432 | −193 | 1 944 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 408 | – | – |
| Årets resultat | −432 | −193 | 1 535 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 309 | 227 | 297 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 65 | 65 | 65 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 374 | 292 | 362 | – | – |
| Kundfordringar | 2 759 | 2 873 | 2 546 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 940 | 4 429 | 2 891 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 65 | 53 | 47 | – | – |
| Kassa och bank | 1 256 | 918 | 8 030 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 261 | 5 399 | 10 968 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 635 | 5 691 | 11 330 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 043 | 2 236 | 2 401 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 610 | 2 043 | 3 936 | – | – |
| Eget kapital | 1 710 | 2 143 | 4 036 | – | – |
| Leverantörsskulder | 657 | 925 | 1 341 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 323 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 924 | 3 548 | 7 294 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 635 | 5 691 | 11 330 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 11 | 10 | 12 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 30,3 % | 37,7 % | 35,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 134 % | 152 % | 150 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −2,8 % | −2 % | 7,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −2,5 % | −1,4 % | 7,7 % | 5,1 % | 11 % |
| Omsättningstillväxt | 24,4 % | −46,1 % | −12,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −25,3 % | −9 % | 38 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 545 tkr | 1 366 tkr | 2 111 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 65 tkr | 65 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 65 tkr | 65 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −432 tkr | −193 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Eventual forpliktelser | 288 tkr | 288 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −432 tkr | −193 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 193 tkr | −1 535 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −193 tkr | 1 535 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 800 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 2 500 tkr |
| Forslag disposition | 1 610 tkr | 2 043 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 610 tkr | 2 043 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 539 tkr | 773 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 309 tkr | 227 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 533 tkr | 1 325 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 224 tkr | 1 098 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 69 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 209 tkr | 78 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 126 tkr | 100 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 20 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −12 tkr | −6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 643 tkr | 783 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 65 tkr | 53 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 889 tkr | 668 tkr |
| Ovriga rorelseintakter intaktsslag | 0 | 281 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 470 tkr | 475 tkr |
| Stallda sakerheter | 2 300 tkr | 2 300 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 2 300 tkr | 2 300 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 909 tkr | 1 481 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Byggsnickarn i Luleå AktiebolagHuvudarbetsställe
Betongvägen 34 A, 973 45 Luleå
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556352-6242
Registreringsdatum
17 mars 1989
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Övriga registrerade namn
1 st
- Byggmålar'n i Luleå – särskilt företagsnamn, registrerat 10 oktober 2000. För den del av verksamheten som avser måleriarbeten.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.