C Andersson AB
556723-3712Aktiebolagreg. 2007
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
494 tkr
Resultat efter fin. poster
433 tkr
Soliditet
76 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norra Liden 21, 411 18 Göteborg
Postadress
Norra Liden 21, 411 18 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva psykoterapi, handledning, utbildning och allmänmedicin (primärvård) och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 488 tkr | 422 tkr | – |
| 2019 | 469 tkr | 410 tkr | – |
| 2020 | 492 tkr | 441 tkr | 949 tkr |
| 2021 | 441 tkr | 398 tkr | 1 011 tkr |
| 2022 | 369 tkr | 305 tkr | 803 tkr |
| 2023 | 533 tkr | 472 tkr | 1 028 tkr |
| 2024 | 485 tkr | 421 tkr | 962 tkr |
| 2025 | 494 tkr | 433 tkr | 1 005 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 76,4 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 87,7 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt 1,9 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 494 | 485 | 533 | 369 | 441 | 492 | 469 | 488 |
| Rörelseintäkter | 494 | 485 | 533 | 369 | 441 | 492 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 77 | 80 | 83 | 88 | 72 | 85 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 7 | 3 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 77 | 80 | 83 | 94 | 75 | 86 | – | – |
| Rörelseresultat | 417 | 405 | 450 | 275 | 366 | 406 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 21 | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 16 | 16 | 22 | 31 | 32 | 35 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 433 | 421 | 472 | 305 | 398 | 441 | 410 | 422 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Resultat före skatt | 433 | 421 | 472 | 305 | 398 | 442 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 90 | 87 | 98 | 64 | 86 | 95 | – | – |
| Årets resultat | 344 | 334 | 375 | 242 | 312 | 347 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 751 | 737 | 722 | 600 | 570 | 538 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 751 | 737 | 722 | 600 | 570 | 538 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 6 | 6 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 44 | 25 | 77 | 109 | 101 | 67 | – | – |
| Kassa och bank | 520 | 209 | 241 | 103 | 350 | 355 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 565 | 235 | 318 | 212 | 451 | 423 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 315 | 972 | 1 040 | 813 | 1 021 | 961 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 562 | 528 | 553 | 461 | 599 | 503 | – | – |
| Fritt eget kapital | 905 | 862 | 928 | 703 | 911 | 849 | – | – |
| Eget kapital | 1 005 | 962 | 1 028 | 803 | 1 011 | 949 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 2 | – | 0 | 1 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 310 | 10 | 12 | 10 | 10 | 12 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 315 | 972 | 1 040 | 813 | 1 021 | 961 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 300 | 300 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,4 % | 99 % | 98,8 % | 98,8 % | 99 % | 98,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 182 % | 2 349 % | 2 580 % | 2 124 % | 4 514 % | 3 585 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 84,4 % | 83,5 % | 84,5 % | 74,5 % | 83,1 % | 82,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 87,7 % | 86,8 % | 88,6 % | 82,8 % | 90,3 % | 89,5 % | 87,4 % | 86,6 % |
| Omsättningstillväxt | 1,9 % | −9 % | 44,6 % | −16,4 % | −10,4 % | 4,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 34,2 % | 34,7 % | 36,5 % | 30,1 % | 30,9 % | 36,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 751 tkr | 737 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 751 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | 14 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 344 tkr | 334 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 344 tkr | 334 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −334 tkr | −375 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 334 tkr | 375 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat fusionsdifferens | – | −100 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 005 tkr | 962 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 344 tkr | 334 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt fusionsdifferens | – | −100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 300 tkr | 300 tkr |
| Forslag disposition | 905 tkr | 862 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 705 tkr | 562 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 3 tkr | 3 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 50 tkr | 50 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 41 tkr | 22 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 300 tkr | – |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 14 tkr | 15 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
C Andersson ABHuvudarbetsställe
Norra Liden 21, 411 18 Göteborg
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556723-3712
Registreringsdatum
9 februari 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.212 – Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.