C & C Gourmetidé AB
556689-0686Aktiebolagreg. 2005
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 144 tkr
Resultat efter fin. poster
−47 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Grynbodgatan 6 B, 211 33 Malmö
Postadress
c/o Nordin, Grynbodgatan 6 B, 211 33 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurang-, catering- och caféverksamhet, bedriva delikatessförsäljning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 22 tkr | 16 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 99 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 99 tkr |
| 2021 | 4 600 tkr | 416 tkr | 255 tkr |
| 2022 | 4 308 tkr | −124 tkr | 132 tkr |
| 2023 | 4 205 tkr | 116 tkr | 248 tkr |
| 2024 | 2 749 tkr | −338 tkr | 110 tkr |
| 2025 | 4 144 tkr | −47 tkr | 63 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 11,2 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal −1,1 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 50,7 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 144 | 2 749 | 4 205 | 4 308 | 4 600 | 0 | 0 | 0 | 22 |
| Övriga rörelseintäkter | 43 | 32 | 140 | 8 | 8 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 188 | 2 781 | 4 345 | 4 316 | 4 608 | 0 | 0 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 152 | 722 | 1 741 | 1 775 | 1 768 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 630 | 1 257 | 925 | 866 | 675 | 0 | 0 | – | – |
| Personalkostnader | 1 387 | 1 075 | 1 562 | 1 799 | 1 750 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 66 | 66 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 235 | 3 120 | 4 228 | 4 440 | 4 192 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −47 | −339 | 117 | −124 | 416 | 0 | −0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 0 | 0 | 0 | −0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −47 | −338 | 116 | −124 | 416 | 0 | 0 | 0 | 16 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | −213 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −47 | −338 | 117 | −124 | 203 | 0 | −0 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 1 | 0 | 46 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −47 | −338 | 117 | −124 | 156 | 0 | −0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 199 | 265 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 199 | 265 | – | – | – | – | – | – | – |
| Varulager | 52 | 52 | 15 | 25 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 45 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 123 | 136 | 171 | 13 | 0 | 92 | 107 | – | – |
| Kassa och bank | 190 | 26 | 210 | 323 | 506 | 15 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 365 | 214 | 396 | 361 | 506 | 107 | 107 | – | – |
| Summa tillgångar | 564 | 479 | 396 | 361 | 506 | 107 | 107 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 10 | 348 | 32 | 155 | −1 | −1 | −1 | – | – |
| Fritt eget kapital | −37 | 10 | 148 | 32 | 155 | −1 | −1 | – | – |
| Eget kapital | 63 | 110 | 248 | 132 | 255 | 99 | 99 | – | – |
| Långfristiga skulder | 300 | 200 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 46 | 46 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 200 | 169 | 148 | 229 | 250 | 8 | 8 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 564 | 479 | 396 | 361 | 506 | 107 | 107 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 5 | 5 | 7 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 11,2 % | 22,9 % | 62,7 % | 36,4 % | 50,5 % | 92,4 % | 92,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 156 % | 96 % | 258 % | 146 % | 202 % | 1 310 % | 1 310 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −1,1 % | −12,3 % | 2,8 % | −2,9 % | 9 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | −1,1 % | −12,3 % | 2,8 % | −2,9 % | 9 % | – | – | – | 72,7 % |
| Omsättningstillväxt | 50,7 % | −34,6 % | −2,4 % | −6,4 % | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −73,7 % | −307,7 % | 47 % | −94,2 % | 61,2 % | 0 % | −0,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 036 tkr | 687 tkr | 841 tkr | 862 tkr | 657 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −47 tkr | −338 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −47 tkr | −338 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 338 tkr | −117 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −338 tkr | 117 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 63 tkr | 110 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −47 tkr | −338 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 200 tkr |
| Forskott fran kunder | 17 tkr | 16 tkr |
| Forslag disposition | −37 tkr | 10 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −37 tkr | 10 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 199 tkr | 265 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 331 tkr | 331 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 133 tkr | 66 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 331 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 66 tkr | 66 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 52 tkr | 52 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 78 tkr | 136 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 43 tkr | 13 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 300 tkr | 200 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 121 tkr | 121 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
C & C Gourmetidé ABHuvudarbetsställe
Grynbodgatan 6 B, 211 33 Malmö
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556689-0686
Registreringsdatum
1 november 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 56.210 – Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.