swereg

C-upp Skylt & Reklam Aktiebolag

556592-3405Aktiebolagreg. 2000

Tillverkning & industri
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Boden, Norrbottens län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

3 042 tkr

−19 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

2 tkr

−100 % mot föregående år

Soliditet

62 %

+1,5 p.e. mot föregående år

Anställda

2

−33 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Gjutvägen 3, 961 38 Boden

Postadress

Gjutvägen 3, 961 38 Boden

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är tillverkning av samt handel med skyltar och reklamprodukter samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20233 035 tkr112 tkr453 tkr
20243 748 tkr491 tkr756 tkr
20253 042 tkr2 tkr557 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 62 % – branschmedian 54,4 %

Vinstmarginal 0,1 % – branschmedian 6,4 %

Omsättningstillväxt −18,8 % – branschmedian 1,6 %

Median för 519 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning3 0423 7483 035
Övriga rörelseintäkter12911
Rörelseintäkter3 1713 7493 035
Handelsvaror1 1681 1741 032
Övriga externa kostnader605618556
Personalkostnader1 3931 4341 333
Övriga rörelsekostnader1120
Rörelsekostnader3 1673 2392 921
Rörelseresultat4510115
Ränteintäkter och liknande000
Räntekostnader och liknande3203
Finansiella poster−2−19−2
Resultat efter finansiella poster2491112
Bokslutsdispositioner0−1100
Resultat före skatt2381112
Skatt på årets resultat17819
Årets resultat130293

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Varulager140200141
Kundfordringar213354171
Kortfristiga fordringar379377219
Kassa och bank519817582
Omsättningstillgångar1 0391 394942
Summa tillgångar1 0391 394942
Aktiekapital100100100
Bundet eget kapital102102102
Balanserat resultat454352258
Fritt eget kapital455654352
Eget kapital557756453
Obeskattade reserver1101100
Långfristiga skulder0200200
Leverantörsskulder123118183
Skatteskulder44440
Kortfristiga skulder373329289
Summa eget kapital och skulder1 0391 394942

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023
Medelantal anställda233
Föreslagen utdelning (tkr)–200–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet62 %60,5 %48,1 %
Kassalikviditet241 %363 %277 %
Rörelsemarginal0,2 %13,6 %3,8 %
Vinstmarginal0,1 %13,1 %3,7 %
Omsättningstillväxt−18,8 %23,5 %–
Avkastning på eget kapital0,2 %40 %20,6 %
Omsättning per anställd1 521 tkr1 249 tkr1 012 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (23)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital1 tkr302 tkr
Checkrakningskredit langfristig0200 tkr
Eventual forpliktelser100 tkr100 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat1 tkr302 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−302 tkr−93 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning302 tkr93 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning200 tkr–
Forandring eget kapital totalt557 tkr756 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat1 tkr302 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning200 tkr–
Forandring periodiseringsfond0−110 tkr
Forslag disposition455 tkr654 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning455 tkr454 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter167 tkr23 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror140 tkr200 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga–0
Ovriga kortfristiga skulder156 tkr143 tkr
Periodiseringsfonder110 tkr110 tkr
Reservfond2 tkr2 tkr
Stallda sakerheter240 tkr240 tkr
Stallda sakerheter foretagsinteckningar240 tkr240 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter50 tkr24 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –

  • C-upp Skylt & Reklam AktiebolagHuvudarbetsställe

    Gjutvägen 3, 961 38 Boden

    Tillverkning & industri

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556592-3405

Registreringsdatum

13 juni 2000

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Boden, Norrbottens län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Tillverkning & industri

  • SNI 22.260 – Annan plastvarutillverkning
  • SNI 46.499 – Partihandel med övriga hushållsvaror

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler