Cado Förvaltning AB
556965-0913Aktiebolagreg. 2014
Saltsjö-Boo, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
4 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Anarisvägen 13, 132 42 Saltsjö-Boo
Postadress
c/o Djamel Carl Dörfer, Anarisvägen 13, 132 42 Saltsjö-Boo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | – | −5 tkr | 1 820 tkr |
| 2019 | – | 166 tkr | 1 815 tkr |
| 2020 | – | 136 tkr | 1 773 tkr |
| 2021 | – | 35 tkr | 1 768 tkr |
| 2022 | – | −4 tkr | 1 764 tkr |
| 2023 | – | −7 tkr | 1 757 tkr |
| 2024 | – | −2 tkr | 1 756 tkr |
| 2025 | – | 4 tkr | 1 759 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,8 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 4 | 2 | 7 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Rörelsekostnader | 4 | 2 | 7 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Rörelseresultat | −4 | −2 | −7 | −4 | −5 | −5 | −5 | −5 |
| Finansiella poster | 8 | – | – | 0 | 40 | 141 | 171 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 | −2 | −7 | −4 | 35 | 136 | 166 | −5 |
| Resultat före skatt | 4 | −2 | −7 | −4 | 35 | 136 | 166 | −5 |
| Årets resultat | 4 | −2 | −7 | −4 | 35 | 136 | 166 | −5 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 755 | 1 755 | 1 755 | 1 755 | 1 755 | 1 755 | 1 792 | 1 792 |
| Anläggningstillgångar | 1 755 | 1 755 | 1 755 | 1 755 | 1 755 | 1 755 | 1 792 | 1 792 |
| Kassa och bank | 7 | 4 | 9 | 16 | 17 | 22 | 27 | 33 |
| Omsättningstillgångar | 7 | 4 | 9 | 16 | 17 | 22 | 27 | 33 |
| Summa tillgångar | 1 762 | 1 760 | 1 764 | 1 771 | 1 773 | 1 777 | 1 819 | 1 824 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 706 | 1 707 | 1 714 | 1 718 | 1 683 | 1 587 | 1 598 | 1 775 |
| Fritt eget kapital | 1 709 | 1 706 | 1 707 | 1 714 | 1 718 | 1 723 | 1 765 | 1 770 |
| Eget kapital | 1 759 | 1 756 | 1 757 | 1 764 | 1 768 | 1 773 | 1 815 | 1 820 |
| Kortfristiga skulder | 3 | 4 | 7 | 7 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 762 | 1 760 | 1 764 | 1 771 | 1 773 | 1 777 | 1 819 | 1 824 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | 40 | 177 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,8 % | 99,8 % | 99,6 % | 99,6 % | 99,8 % | 99,8 % | 99,8 % | 99,8 % |
| Kassalikviditet | 232 % | 104 % | 123 % | 219 % | 406 % | 520 % | 645 % | 817 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 % | −0,1 % | −0,4 % | −0,3 % | 2 % | 7,6 % | 9,2 % | −0,3 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 755 tkr | 1 755 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 755 tkr | 1 755 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 4 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 4 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 759 tkr | 1 756 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 4 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 1 709 tkr | 1 706 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 709 tkr | 1 706 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 8 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 tkr | 4 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Cado Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Anarisvägen 13, 132 42 Saltsjö-Boo
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556965-0913
Registreringsdatum
13 mars 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.