swereg

Cakavi Media AB

559354-0312Aktiebolagreg. 2021

Media & marknadsföring
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Ängelsberg, Västmanlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

405 tkr

−24 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

61 tkr

−56 % mot föregående år

Soliditet

71 %

+18,5 p.e. mot föregående år

Anställda

0

Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

cakavi.se

cakavi.se

Adresser

Besöksadress

Ängelsbergsvägen 1, 737 90 Ängelsberg

Postadress

c/o Carl Törner, Ängelsbergsvägen 1, 737 90 Ängelsberg

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva mediaverksamhet i form av mediaproduktion av videoproduktion, fotografering, litterärt skrivande såsom för frilans och skrivande för böcker, tidningar. Försäljning av grafisk formgivning tillika webbhandel.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2022734 tkr142 tkr104 tkr
2023372 tkr−84 tkr55 tkr
2024536 tkr138 tkr153 tkr
2025405 tkr61 tkr183 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 71,2 % – branschmedian 66,1 %

Vinstmarginal 15 % – branschmedian 7,8 %

Omsättningstillväxt −24,4 % – branschmedian −3,9 %

Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning405536372734
Övriga rörelseintäkter1015–
Rörelseintäkter406536387734
Råvaror och förnödenheter221390164
Övriga externa kostnader247203236208
Personalkostnader6355225215
Av- och nedskrivningar140104
Övriga rörelsekostnader00––
Rörelsekostnader346398471591
Rörelseresultat60138−84143
Ränteintäkter och liknande1000
Räntekostnader och liknande0000
Finansiella poster100−0
Resultat efter finansiella poster61138−84142
Bokslutsdispositioner−19−2535−35
Resultat före skatt42113−49107
Skatt på årets resultat1216028
Årets resultat3097−4979

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar22363646
Finansiella anläggningstillgångar120805050
Anläggningstillgångar1421168696
Kundfordringar21003
Kortfristiga fordringar119102557
Kassa och bank4611116161
Omsättningstillgångar16521321217
Summa tillgångar306328107313
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat12830790
Fritt eget kapital1581283079
Eget kapital18315355104
Obeskattade reserver4425035
Leverantörsskulder2422241
Skatteskulder0291322
Kortfristiga skulder7915051174
Summa eget kapital och skulder306328107313

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda0011

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet71,2 %52,7 %51,9 %42,2 %
Kassalikviditet208 %141 %41 %125 %
Rörelsemarginal14,9 %25,8 %−22,6 %19,4 %
Vinstmarginal15 %25,8 %−22,6 %19,4 %
Omsättningstillväxt−24,4 %44,1 %−49,3 %–
Avkastning på eget kapital16,4 %63,7 %−88,2 %76 %
Omsättning per anställd––372 tkr734 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (20)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar120 tkr80 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden120 tkr80 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar40 tkr30 tkr
Arets resultat eget kapital30 tkr97 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat30 tkr97 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−97 tkr49 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning97 tkr−49 tkr
Forandring eget kapital totalt183 tkr153 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat30 tkr97 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring periodiseringsfond−19 tkr−25 tkr
Forslag disposition158 tkr128 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning158 tkr128 tkr
Inventarier verktyg installationer22 tkr36 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden50 tkr50 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar28 tkr14 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar14 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga98 tkr102 tkr
Ovriga kortfristiga skulder55 tkr100 tkr
Periodiseringsfonder44 tkr25 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 15 dec. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Cakavi Media ABHuvudarbetsställe

    Ängelsbergsvägen 1, 737 90 Ängelsberg

    Media & marknadsföring

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559354-0312

Registreringsdatum

15 december 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Fagersta, Västmanlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Media & marknadsföring

  • SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
  • SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
  • SNI 74.200 – Fotoverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler