Callander Sverige AB
556778-8889Aktiebolagreg. 2009
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
451 tkr
Resultat efter fin. poster
−317 tkr
Soliditet
93 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Roslagsgatan 35 A, 113 54 Stockholm
Postadress
Roslagsgatan 35 A, 113 54 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten ska innefatta konsultation kring och implementering av, och förvaltning, utredning och utbildning rörande, informationssystem, logotyper och visuella anslag och ha sitt fokus på de delar av kundens marknadsföring, affärer och kundrelationer som baseras på digitala medier - samt idka annan med nu nämnda verksamhetsgrenar förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 477 tkr | −165 tkr | – |
| 2018 | 892 tkr | 80 tkr | – |
| 2019 | 164 tkr | −605 tkr | 1 146 tkr |
| 2020 | 187 tkr | −485 tkr | 662 tkr |
| 2021 | 199 tkr | −188 tkr | 474 tkr |
| 2022 | 164 tkr | 65 tkr | 539 tkr |
| 2023 | 1 231 tkr | 500 tkr | 1 039 tkr |
| 2024 | 827 tkr | −68 tkr | 970 tkr |
| 2025 | 1 142 tkr | 150 tkr | 421 tkr |
| 2026 | 451 tkr | −317 tkr | 104 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,7 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal −70,3 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt −60,5 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 451 | 1 142 | 827 | 1 231 | 164 | 199 | 187 | 164 | 892 | 477 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 37 | – | – | 0 | 4 | 4 | – | – |
| Rörelseintäkter | 451 | 1 142 | 863 | 1 231 | 164 | 199 | 190 | 168 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 24 | 30 | 42 | 45 | 45 | 31 | 25 | – | – |
| Handelsvaror | 6 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 56 | 48 | 57 | 35 | 27 | 31 | 27 | 31 | – | – |
| Personalkostnader | 706 | 924 | 855 | 654 | 26 | 310 | 617 | 717 | – | – |
| Rörelsekostnader | 768 | 996 | 942 | 732 | 99 | 387 | 675 | 773 | – | – |
| Rörelseresultat | −317 | 146 | −79 | 500 | 65 | −188 | −485 | −605 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 4 | 10 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 4 | 10 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −317 | 150 | −68 | 500 | 65 | −188 | −485 | −605 | 80 | −165 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | 0 | 93 | – | – |
| Resultat före skatt | −317 | 150 | −68 | 500 | 65 | −188 | −485 | −512 | – | – |
| Årets resultat | −317 | 150 | −68 | 500 | 65 | −188 | −485 | −512 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 195 | 195 | 195 | 195 | 195 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 195 | 195 | 195 | 195 | 195 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 2 | 8 | 0 | 42 | 16 | 42 | 16 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 92 | 2 | 151 | 148 | 59 | 41 | 66 | 32 | – | – |
| Kassa och bank | 20 | 584 | 885 | 770 | 294 | 264 | 484 | 1 020 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 112 | 586 | 1 036 | 918 | 353 | 305 | 550 | 1 053 | – | – |
| Summa tillgångar | 112 | 586 | 1 036 | 1 113 | 547 | 500 | 744 | 1 247 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 321 | 170 | 939 | 439 | 374 | 562 | 1 046 | 1 559 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 | 321 | 870 | 939 | 439 | 374 | 562 | 1 046 | – | – |
| Eget kapital | 104 | 421 | 970 | 1 039 | 539 | 474 | 662 | 1 146 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 9 | 0 | 0 | 0 | 5 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 8 | 165 | 65 | 74 | 9 | 26 | 82 | 101 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 112 | 586 | 1 036 | 1 113 | 547 | 500 | 744 | 1 247 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,7 % | 71,8 % | 93,7 % | 93,4 % | 98,4 % | 94,8 % | 88,9 % | 91,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 363 % | 354 % | 1 591 % | 1 241 % | 4 050 % | 1 175 % | 667 % | 1 042 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −70,3 % | 12,8 % | −9,5 % | 40,6 % | 39,5 % | −94,5 % | −259,1 % | −369,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −70,3 % | 13,1 % | −8,2 % | 40,6 % | 39,6 % | −94,5 % | −259,4 % | −368,9 % | 9 % | −34,6 % |
| Omsättningstillväxt | −60,5 % | 38,1 % | −32,8 % | 650,6 % | −17,6 % | 6,4 % | 14 % | −81,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −305,5 % | 35,7 % | −7 % | 48,2 % | 12 % | −39,7 % | −73,2 % | −44,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 451 tkr | 1 142 tkr | 827 tkr | 1 231 tkr | 164 tkr | 199 tkr | 187 tkr | 164 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −317 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −317 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −150 tkr | 68 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 150 tkr | −68 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 700 tkr |
| Forslag disposition | 4 tkr | 321 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 tkr | 321 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 91 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 891 | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 tkr | 156 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Callander Sverige ABHuvudarbetsställe
Roslagsgatan 35 A, 113 54 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556778-8889
Registreringsdatum
4 mars 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 62.202 – Datordrifttjänster
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
- SNI 90.120 – Bildkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.