CAN Radiologi AB
556878-9530Aktiebolagreg. 2011
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
223 tkr
Resultat efter fin. poster
−31 tkr
Soliditet
60 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Orvar Odds Väg 6 Lgh 1204, 112 54 Stockholm
Postadress
c/o Arvid Nordenskjöld, Orvar Odds Väg 6 Lgh 1204, 112 54 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva röntgendiagnostik.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 732 tkr | 203 tkr | – |
| 2017 | 899 tkr | 444 tkr | – |
| 2018 | 629 tkr | 127 tkr | 406 tkr |
| 2019 | 242 tkr | −390 tkr | 127 tkr |
| 2020 | 878 tkr | 67 tkr | 194 tkr |
| 2021 | 831 tkr | 109 tkr | 303 tkr |
| 2022 | 179 tkr | −153 tkr | 151 tkr |
| 2023 | 106 tkr | −42 tkr | 109 tkr |
| 2024 | 170 tkr | 28 tkr | 137 tkr |
| 2025 | 223 tkr | −31 tkr | 106 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 60 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal −13,9 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt 31,2 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 223 | 170 | 106 | 179 | 831 | 878 | 242 | 629 | 899 | 732 |
| Förändring av lager | – | – | – | – | – | 0 | 5 | 0 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 223 | 170 | 106 | 179 | 831 | 878 | 247 | 629 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 3 | 8 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 110 | 59 | 49 | 42 | 44 | 53 | 45 | 60 | – | – |
| Personalkostnader | 139 | 78 | 95 | 258 | 661 | 736 | 564 | 456 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 20 | 18 | 18 | 18 | 6 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 12 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 253 | 142 | 148 | 332 | 722 | 810 | 635 | 522 | – | – |
| Rörelseresultat | −31 | 28 | −42 | −152 | 109 | 68 | −389 | 107 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | 0 | −0 | −0 | −1 | −1 | 20 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −31 | 28 | −42 | −153 | 109 | 67 | −390 | 127 | 444 | 203 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 111 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −31 | 28 | −42 | −153 | 109 | 67 | −279 | 127 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | – | 0 | 30 | – | – |
| Årets resultat | −31 | 28 | −42 | −153 | 109 | 67 | −279 | 97 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 7 | 11 | 16 | 20 | 29 | 47 | 65 | 25 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 46 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 58 | 62 | 67 | 71 | 80 | 98 | 116 | 71 | – | – |
| Kundfordringar | 15 | 27 | – | – | – | – | 0 | 133 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 25 | 38 | 2 | 40 | 26 | 141 | 2 | 217 | – | – |
| Kassa och bank | 93 | 98 | 57 | 93 | 352 | 167 | 227 | 444 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 119 | 136 | 60 | 133 | 378 | 308 | 229 | 661 | – | – |
| Summa tillgångar | 176 | 198 | 127 | 205 | 459 | 406 | 346 | 732 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 87 | 59 | 101 | 253 | 144 | 77 | 356 | 260 | – | – |
| Fritt eget kapital | 56 | 87 | 59 | 101 | 253 | 144 | 77 | 356 | – | – |
| Eget kapital | 106 | 137 | 109 | 151 | 303 | 194 | 127 | 406 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 111 | – | – |
| Leverantörsskulder | 8 | 7 | 0 | 13 | 13 | 5 | 6 | 7 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 5 | 5 | 0 | 25 | 24 | 48 | 131 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 71 | 62 | 18 | 54 | 155 | 212 | 218 | 215 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 176 | 198 | 127 | 205 | 459 | 406 | 346 | 732 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 60 % | 69 % | 85,9 % | 73,5 % | 66,1 % | 47,8 % | 36,9 % | 67,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 168 % | 221 % | 334 % | 246 % | 244 % | 145 % | 105 % | 308 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −13,8 % | 16,4 % | −39,8 % | −85,1 % | 13,1 % | 7,7 % | −160,5 % | 17 % | – | – |
| Vinstmarginal | −13,9 % | 16,5 % | −39,6 % | −85,5 % | 13,1 % | 7,6 % | −161,2 % | 20,2 % | 49,4 % | 27,7 % |
| Omsättningstillväxt | 31,2 % | 60,4 % | −40,8 % | −78,5 % | −5,4 % | 262,8 % | −61,5 % | −30 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −29,1 % | 20,5 % | −38,6 % | −101,4 % | 36 % | 34,4 % | −219 % | 23,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 223 tkr | 170 tkr | 106 tkr | 179 tkr | 831 tkr | 878 tkr | 242 tkr | 629 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 51 tkr | 51 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 51 tkr | 51 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −31 tkr | 28 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −31 tkr | 28 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −28 tkr | 42 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 28 tkr | −42 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 106 tkr | 137 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −31 tkr | 28 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 56 tkr | 87 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 56 tkr | 87 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 7 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 23 tkr | 23 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 16 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 tkr | 10 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 50 tkr | 43 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
CAN Radiologi ABHuvudarbetsställe
Orvar Odds Väg 6 Lgh 1204, 112 54 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556878-9530
Registreringsdatum
29 december 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.102 – Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.