Canestra AB
556549-2005Aktiebolagreg. 1997
Vallentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
178 tkr
Resultat efter fin. poster
104 tkr
Soliditet
18 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kårevägen 110, 186 60 Vallentuna
Postadress
c/o Rosenquist, Kårevägen 110, 186 60 Vallentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom finans-, ekonomi- och informationsområdet, att marknadsföra finansiella tjänster och produkter för annans räkning samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 12 tkr | −34 tkr | – |
| 2019 | 21 tkr | 46 tkr | 130 tkr |
| 2020 | 12 tkr | 59 tkr | 183 tkr |
| 2021 | 5 tkr | 10 tkr | 191 tkr |
| 2022 | 21 tkr | 19 tkr | 206 tkr |
| 2023 | 42 tkr | 108 tkr | 271 tkr |
| 2024 | 181 tkr | 66 tkr | 311 tkr |
| 2025 | 178 tkr | 104 tkr | 372 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 18,3 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 58,4 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −1,7 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 178 | 181 | 42 | 21 | 5 | 12 | 21 | 12 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 0 | 167 | 145 | 143 | 136 | 139 | – |
| Rörelseintäkter | 182 | 181 | 209 | 166 | 148 | 148 | 160 | – |
| Handelsvaror | 4 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 72 | 67 | 35 | 86 | 75 | 29 | 68 | – |
| Av- och nedskrivningar | 71 | 69 | 67 | 63 | 63 | 59 | 49 | – |
| Rörelsekostnader | 146 | 136 | 102 | 149 | 138 | 88 | 118 | – |
| Rörelseresultat | 36 | 44 | 107 | 17 | 10 | 59 | 42 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 67 | 22 | 1 | 2 | 0 | −1 | 4 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 104 | 66 | 108 | 19 | 10 | 59 | 46 | −34 |
| Bokslutsdispositioner | −26 | −16 | −27 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 78 | 50 | 81 | 19 | 10 | 59 | 46 | – |
| Skatt på årets resultat | 16 | 11 | 17 | 4 | 2 | 5 | 0 | – |
| Årets resultat | 61 | 40 | 65 | 15 | 8 | 54 | 46 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 171 | 2 025 | 2 070 | 1 837 | 1 900 | 1 962 | 1 864 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 18 | 70 | 51 | 50 | 43 | 37 | 43 | – |
| Anläggningstillgångar | 2 190 | 2 095 | 2 121 | 1 886 | 1 943 | 1 999 | 1 907 | – |
| Kundfordringar | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 19 | – |
| Kortfristiga fordringar | 118 | 92 | 80 | 105 | 100 | 108 | 92 | – |
| Kassa och bank | 20 | 18 | 1 | 90 | 19 | 56 | 120 | – |
| Omsättningstillgångar | 138 | 110 | 81 | 195 | 118 | 164 | 212 | – |
| Summa tillgångar | 2 328 | 2 205 | 2 202 | 2 081 | 2 061 | 2 163 | 2 119 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Bundet eget kapital | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 | – |
| Balanserat resultat | 207 | 167 | 102 | 87 | 79 | 26 | −21 | – |
| Fritt eget kapital | 268 | 207 | 167 | 102 | 87 | 79 | 26 | – |
| Eget kapital | 372 | 311 | 271 | 206 | 191 | 183 | 130 | – |
| Obeskattade reserver | 69 | 43 | 27 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 749 | 1 749 | 1 749 | 1 749 | 1 749 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 52 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 20 | 14 | 20 | 7 | 5 | 8 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 137 | 102 | 155 | 126 | 120 | 1 980 | 1 989 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 328 | 2 205 | 2 202 | 2 081 | 2 061 | 2 163 | 2 119 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 18,3 % | 15,6 % | 13,3 % | 9,9 % | 9,3 % | 8,5 % | 6,1 % | – |
| Kassalikviditet | 100 % | 108 % | 52 % | 155 % | 98 % | 8 % | 11 % | – |
| Rörelsemarginal | 20,4 % | 24,5 % | 254,4 % | 80,7 % | 196,7 % | 495,6 % | 202 % | – |
| Vinstmarginal | 58,4 % | 36,5 % | 257,1 % | 90,5 % | 200 % | 491,7 % | 219,1 % | −283,3 % |
| Omsättningstillväxt | −1,7 % | 331 % | 100 % | 320 % | −58,3 % | −42,9 % | 75 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 16,5 % | 12,8 % | 23,9 % | 7,2 % | 4,2 % | 29,2 % | 35,7 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 18 tkr | 70 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 18 tkr | 70 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 76 tkr | 29 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 25 tkr | 47 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 61 tkr | 40 tkr |
| Byggnader mark | 2 171 tkr | 2 025 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 3 211 tkr | 2 995 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 040 tkr | 969 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 217 tkr | 25 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 71 tkr | 69 tkr |
| Eventual forpliktelser | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 61 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −40 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 40 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −26 tkr | −16 tkr |
| Forslag disposition | 268 tkr | 207 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 268 tkr | 207 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 7 tkr | 7 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 20 tkr | 20 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 20 tkr | 20 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 749 tkr | 1 749 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 106 tkr | 79 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 97 tkr | 68 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 749 tkr | 1 749 tkr |
| Ovriga skatter | 78 | 42 |
| Periodiseringsfonder | 69 tkr | 43 tkr |
| Reservfond | 4 tkr | 4 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 67 tkr | 23 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 21 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Canestra ABHuvudarbetsställe
Kårevägen 110, 186 60 Vallentuna
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556549-2005
Registreringsdatum
5 december 1997
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vallentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.