Cantemo Holding AB
559205-5783Aktiebolagreg. 2019
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−9 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vihemsvägen 5, 183 60 Täby
Postadress
c/o Parham Azimi, Vihemsvägen 5, 183 60 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Boalget ska äga aktier i andra bolag och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | −21 tkr | 29 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −24 tkr | 30 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 16 144 tkr | 16 173 tkr |
| 2022 | – | −3 262 tkr | 2 903 tkr |
| 2023 | – | −17 tkr | 2 886 tkr |
| 2024 | – | 6 686 tkr | 6 772 tkr |
| 2025 | – | −9 tkr | 4 863 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,7 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 45 | – | – |
| Rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 45 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 17 | 27 | 17 | 189 | 878 | 24 | 21 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 11 | – | – |
| Rörelsekostnader | 17 | 27 | 17 | 189 | 889 | 24 | 21 |
| Rörelseresultat | −17 | −27 | −17 | −189 | −844 | −24 | −21 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 21 640 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | – | 0 | 49 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 7 | 6 713 | −0 | −3 073 | 16 988 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −9 | 6 686 | −17 | −3 262 | 16 144 | −24 | −21 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 25 | 0 |
| Resultat före skatt | −9 | 6 686 | −17 | −3 262 | 16 144 | 1 | −21 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 8 | – | – | – |
| Årets resultat | −9 | 6 686 | −17 | −3 271 | 16 144 | 1 | −21 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 817 | 6 710 | 3 061 | 3 061 | 6 134 | 100 | 100 |
| Anläggningstillgångar | 4 817 | 6 710 | 3 061 | 3 061 | 6 134 | 100 | 100 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 58 | 72 | 34 | 72 | 12 839 | 28 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 58 | 72 | 34 | 72 | 12 839 | 28 | 50 |
| Summa tillgångar | 4 875 | 6 782 | 3 094 | 3 133 | 18 972 | 128 | 150 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 822 | 36 | 2 853 | 6 123 | −20 | −21 | 0 |
| Fritt eget kapital | 4 813 | 6 722 | 2 836 | 2 853 | 16 123 | −20 | −21 |
| Eget kapital | 4 863 | 6 772 | 2 886 | 2 903 | 16 173 | 30 | 29 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 855 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 8 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 12 | 10 | 209 | 230 | 2 799 | 98 | 121 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 875 | 6 782 | 3 094 | 3 133 | 18 972 | 128 | 150 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 10 000 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,7 % | 99,9 % | 93,3 % | 92,7 % | 85,3 % | 23,4 % | 19,5 % |
| Kassalikviditet | 467 % | 724 % | 16 % | 31 % | 459 % | 28 % | 41 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,2 % | 98,7 % | −0,6 % | −112,7 % | 99,8 % | 1,7 % | −70,7 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 4 817 tkr | 6 710 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 5 460 tkr | 7 360 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 1 900 tkr | 5 190 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 1 715 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 203 tkr | 651 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 210 tkr | 7 774 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 644 tkr | 651 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −9 tkr | 6 686 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −9 tkr | 6 686 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −6 686 tkr | 17 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 6 686 tkr | −17 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat fusionsdifferens | −1 900 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 2 800 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 863 tkr | 6 772 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −9 tkr | 6 686 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt fusionsdifferens | −1 900 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 2 800 tkr |
| Forslag disposition | 4 813 tkr | 6 722 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 813 tkr | 6 722 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −7 tkr | −7 124 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 | 2 |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | −410 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Cantemo Holding ABHuvudarbetsställe
Vihemsvägen 5, 183 60 Täby
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559205-5783
Registreringsdatum
14 maj 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.