Canton Research and Consulting AB
556681-4132Aktiebolagreg. 2005
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
497 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bergsgatan 9, 112 23 Stockholm
Postadress
c/o Sellberg, Bergsgatan 9, 112 23 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva forskning och konsultverksamhet inom IT och hälso- och sjukvården samt även bedriva ledarskapsutbildning inom golfsporten samt förvalta och äga aktier och andra värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | −228 tkr | – |
| 2020 | – | −20 tkr | 1 403 tkr |
| 2021 | – | 259 tkr | 1 662 tkr |
| 2022 | – | 39 tkr | 1 830 tkr |
| 2023 | – | −26 tkr | 1 858 tkr |
| 2024 | – | −42 tkr | 1 861 tkr |
| 2025 | – | 497 tkr | 2 352 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | – | 0 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 40 | 6 | 16 | 13 | 20 | – |
| Personalkostnader | 8 | – | 0 | 10 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 19 | 40 | 6 | 26 | 13 | 20 | – |
| Rörelseresultat | −19 | −40 | −6 | −26 | −13 | −20 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 47 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 516 | −2 | −20 | 65 | 273 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 497 | −42 | −26 | 39 | 259 | −20 | −228 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 46 | 69 | 158 | 0 | 21 | – |
| Resultat före skatt | 497 | 4 | 43 | 197 | 259 | 1 | – |
| Skatt på årets resultat | 6 | 1 | 14 | 28 | 0 | 1 | – |
| Årets resultat | 491 | 3 | 29 | 168 | 259 | 0 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 105 | 1 454 | 1 454 | 1 474 | 1 569 | 1 569 | – |
| Anläggningstillgångar | 2 110 | 1 459 | 1 459 | 1 479 | 1 574 | 1 574 | – |
| Kortfristiga fordringar | 48 | 2 | 26 | 29 | 0 | 0 | – |
| Kassa och bank | 217 | 426 | 472 | 475 | 420 | 162 | – |
| Omsättningstillgångar | 266 | 428 | 498 | 504 | 420 | 162 | – |
| Summa tillgångar | 2 376 | 1 887 | 1 957 | 1 983 | 1 994 | 1 736 | – |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | – |
| Bundet eget kapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | – |
| Balanserat resultat | 1 661 | 1 658 | 1 630 | 1 462 | 1 203 | 1 202 | – |
| Fritt eget kapital | 2 152 | 1 661 | 1 658 | 1 630 | 1 462 | 1 203 | – |
| Eget kapital | 2 352 | 1 861 | 1 858 | 1 830 | 1 662 | 1 403 | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 46 | 115 | 273 | 273 | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 49 | 49 | – |
| Skatteskulder | 7 | 16 | 43 | 28 | 1 | 2 | – |
| Kortfristiga skulder | 23 | 26 | 53 | 38 | 11 | 12 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 376 | 1 887 | 1 957 | 1 983 | 1 994 | 1 736 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99 % | 98,6 % | 96,8 % | 96,9 % | 94,2 % | 93,3 % | – |
| Kassalikviditet | 1 133 % | 1 663 % | 945 % | 1 312 % | 3 875 % | 1 363 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 20,9 % | 0,2 % | 1,5 % | 9,2 % | 15,6 % | 0 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 205 tkr | 454 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 205 tkr | 474 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 249 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | – | 20 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 491 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 491 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | −29 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | 29 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 46 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 900 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring tillkommande fordringar | 900 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 900 tkr | – |
| Forslag disposition | 2 152 tkr | 1 661 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 152 tkr | 1 661 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 47 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 5 tkr | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 5 tkr | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 6 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 469 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Canton Research and Consulting ABHuvudarbetsställe
Bergsgatan 9, 112 23 Stockholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556681-4132
Registreringsdatum
2 juni 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
200 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-04). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.