Caplyzer AB
559374-7081Aktiebolagreg. 2022
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 tkr
Resultat efter fin. poster
−66 tkr
Soliditet
81 %
Anställda
4
Caplyzer | Accelerating the transition to Green Hydrogen
Caplyzer has developed the world
caplyzer.com
Adresser
Besöksadress
Teknikringen 30, 114 28 Stockholm
Postadress
c/o Organisk Kemi, Teknikringen 30, 114 28 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva forskning och utveckling av elektrokemisk utrustning samt produktion, marknadsföring och försäljning av sådan utrustning och tjänster, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 0 tkr | 0 tkr | 100 tkr |
| 2023 | – | −71 tkr | 329 tkr |
| 2024 | −0 tkr | −512 tkr | −183 tkr |
| 2025 | 5 tkr | −66 tkr | 839 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,3 % – branschmedian 57,3 %
Vinstmarginal −1 251,2 % – branschmedian 5,7 %
Omsättningstillväxt −105 460 % – branschmedian −0 %
Median för 1058 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 | −0 | – | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 921 | 1 959 | 639 | 170 |
| Rörelseintäkter | 1 926 | 1 959 | 639 | 170 |
| Råvaror och förnödenheter | 30 | 93 | 47 | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 148 |
| Övriga externa kostnader | 476 | 1 398 | 330 | 21 |
| Personalkostnader | 1 434 | 943 | 327 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 51 | 36 | 6 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 992 | 2 470 | 710 | 170 |
| Rörelseresultat | −66 | −512 | −72 | −0 |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | – | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −66 | −512 | −71 | 0 |
| Resultat före skatt | −66 | −512 | −71 | 0 |
| Årets resultat | −66 | −512 | −71 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 112 | 163 | 36 | – |
| Anläggningstillgångar | 112 | 163 | 36 | – |
| Kundfordringar | 17 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 31 | 321 | 69 | 32 |
| Kassa och bank | 890 | 554 | 1 266 | 440 |
| Omsättningstillgångar | 920 | 875 | 1 335 | 472 |
| Summa tillgångar | 1 032 | 1 038 | 1 371 | 472 |
| Aktiekapital | 28 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 28 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −208 | 304 | 375 | 75 |
| Fritt eget kapital | 811 | −208 | 304 | 75 |
| Eget kapital | 839 | −183 | 329 | 100 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 088 | – | – |
| Leverantörsskulder | 111 | 51 | 33 | 143 |
| Kortfristiga skulder | 193 | 133 | 1 043 | 372 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 032 | 1 038 | 1 371 | 472 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,3 % | −17,6 % | 24 % | 21,2 % |
| Kassalikviditet | 477 % | 659 % | 128 % | 127 % |
| Rörelsemarginal | −1 252,1 % | 10 231 680 % | – | – |
| Vinstmarginal | −1 251,2 % | 10 238 340 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | −105 460 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −7,9 % | 279,7 % | −21,6 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 tkr | −0 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −66 tkr | −512 tkr |
| Forandring eget kapital aktiekapital nyemission | 3 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −66 tkr | −512 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat aterbetalning aktieagartillskott | 0 | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 512 tkr | 71 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −512 tkr | −71 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat overlatelse egna aktier | 0 | – |
| Forandring eget kapital overkursfond aterbetalning aktieagartillskott | 0 | – |
| Forandring eget kapital overkursfond balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital overkursfond nyemission | 1 085 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −66 tkr | −512 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt nyemission | 1 088 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt overlatelse egna aktier | 0 | – |
| Forslag disposition | 811 tkr | −208 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 811 tkr | −208 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 112 tkr | 163 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 205 tkr | 205 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 93 tkr | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 162 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 51 tkr | 36 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | 0 |
| Loner andra ersattningar | 1 088 tkr | – |
| Loner andra ersattningar ovriga anstallda | 807 tkr | – |
| Loner andra ersattningar styrelseledamoter verkstallande direktor motsvarande befattningshavare | 282 tkr | – |
| Loner andra ersattningar styrelseledamoter verkstallande direktor motsvarande befattningshavare varav tantiem liknande | 2 tkr | – |
| Medelantalet anstallda kvinnor | 1 | – |
| Medelantalet anstallda man | 3 | – |
| Obligationslan | 0 | 1 088 tkr |
| Overkursfond | 1 085 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 14 tkr | 321 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 78 tkr | 20 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 212 | −143 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 tkr | 61 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 6 apr. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Caplyzer ABHuvudarbetsställe
Teknikringen 30, 114 28 Stockholm
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559374-7081
Registreringsdatum
6 april 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
28 115 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 28.290 – Tillverkning av diverse övriga maskiner för allmänt ändamål
- SNI 46.649 – Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.