swereg

Caramba Aktiebolag

556635-6183Aktiebolagreg. 2002

Butik & handel
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Valdemarsvik, Östergötlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

95 tkr

−54 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

4 tkr

+113 % mot föregående år

Soliditet

67 %

−3,7 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Norrgatan 2, 615 32 Valdemarsvik

Postadress

Norrgatan 2, 615 32 Valdemarsvik

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva handel och service av last- och jordbruksmaskiner, 4-hjuliga motorcyklar samt fastighetsförvaltning, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20220 tkr0 tkr624 tkr
2023243 tkr−50 tkr574 tkr
2024206 tkr−29 tkr545 tkr
202595 tkr4 tkr549 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 67,2 % – branschmedian 54 %

Vinstmarginal 3,9 % – branschmedian 3,7 %

Omsättningstillväxt −53,9 % – branschmedian −0,7 %

Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning952062430
Förändring av lager0−31––
Övriga rörelseintäkter422140
Rörelseintäkter1371972470
Råvaror och förnödenheter11106560
Övriga externa kostnader1141102240
Personalkostnader–000
Av- och nedskrivningar1111160
Rörelsekostnader1352272970
Rörelseresultat2−30−500
Ränteintäkter och liknande2000
Räntekostnader och liknande0−1−00
Finansiella poster2100
Resultat efter finansiella poster4−29−500
Resultat före skatt4−29−500
Årets resultat4−29−500

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar597608619635
Anläggningstillgångar597608619635
Varulager–03131
Kundfordringar–0112
Kortfristiga fordringar67675747
Kassa och bank15394127373
Omsättningstillgångar219161215450
Summa tillgångar8177688331 085
Aktiekapital100100100100
Bundet eget kapital100100100100
Balanserat resultat445474524477
Fritt eget kapital449445474524
Eget kapital549545574624
Långfristiga skulder187187190198
Leverantörsskulder–03236
Skatteskulder42666
Kortfristiga skulder813769263
Summa eget kapital och skulder8177688331 085

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet67,2 %70,9 %68,9 %57,5 %
Kassalikviditet270 %436 %265 %159 %
Rörelsemarginal2,2 %−14,5 %−20,6 %–
Vinstmarginal3,9 %−14,2 %−20,6 %–
Omsättningstillväxt−53,9 %−15,1 %––
Avkastning på eget kapital0,7 %−5,4 %−8,7 %0 %
Omsättning per anställd––––
Övriga poster i årsredovisningen (18)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital4 tkr−29 tkr
Byggnader mark597 tkr608 tkr
Byggnader mark anskaffningsvarden747 tkr747 tkr
Byggnader mark avskrivningar150 tkr139 tkr
Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar11 tkr11 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat4 tkr−29 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning29 tkr50 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−29 tkr−50 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter12 tkr10 tkr
Inventarier verktyg installationer00
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden188 tkr188 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar188 tkr188 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar–0
Lager ravaror fornodenheter–0
Ovriga fordringar kortfristiga54 tkr57 tkr
Ovriga kortfristiga skulder9 tkr−1 tkr
Ovriga langfristiga skulder187 tkr187 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter31 tkr31 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –

  • Caramba AktiebolagHuvudarbetsställe

    Norrgatan 2, 615 32 Valdemarsvik

    Butik & handel

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556635-6183

Registreringsdatum

28 november 2002

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Valdemarsvik, Östergötlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Butik & handel

  • SNI 46.141 – Provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler