caréM aktiebolag
559274-5821Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
677 tkr
Resultat efter fin. poster
160 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ruddammsbacken 28, 114 21 Stockholm
Postadress
Ruddammsbacken 28, 114 21 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva hälso- och sjukvård inom primär- och sluten vård och angränsade verksamhetsområden inklusive laboratorieverksamhet och diagnostiska metoder, medicinska konsulttjänster, rekrytering och uthyrning av personal till primärvård och sjukhus, även förmedling av sjuksköterske och anstesisjukskötersketjänster mellan arbetsgivare och arbetstagare samt därmed förenlig verksamhet i Sverige. . Aktiebolaget ska bedriva konsultativ verksamhet, rekrytering och uthyrning av personal inom hemsjukvård, äldrevård och omsorg. Aktiebolaget ska äga, handla och förvalta läkemedel samt livsmedel och medicinsk teknisk utrustning, bedriva konsultativ verksamhet Aktiebolaget ska bedriva utbildningsverksamhet inom miljö, hälso- och sjukvård i Sverige. Aktiebolaget ska äga, handla och förvalta värdepapper. Aktiebolaget ska äga, handla och förvalta konst och antik samt därmed förenlig verksamhet. Aktiebolaget ska äga, handla och förvalta mark och fastigheter och bedriva konsultation inom försäljning, uthyrning och förvaltning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet i Sverige och utomlands. Aktiebolaget ska bedriva konsultativ verksamhet, rekrytering och uthyrning av billackerare, plåtslagare och bilmekaniker samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 590 tkr | 481 tkr | – |
| 2022 | 676 tkr | 635 tkr | – |
| 2023 | 957 tkr | 900 tkr | 848 tkr |
| 2024 | 946 tkr | 805 tkr | 1 119 tkr |
| 2025 | 677 tkr | 160 tkr | 865 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 80,4 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 23,6 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt −28,4 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 677 | 946 | 957 | 676 | 590 |
| Rörelseintäkter | 677 | 946 | 957 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 133 | 157 | 57 | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 2 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 3 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 410 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 550 | 160 | 59 | – | – |
| Rörelseresultat | 127 | 786 | 898 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 19 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 33 | 19 | 2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 160 | 805 | 900 | 635 | 481 |
| Bokslutsdispositioner | −138 | −206 | −226 | – | – |
| Resultat före skatt | 22 | 599 | 674 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 85 | 128 | 140 | – | – |
| Årets resultat | −64 | 471 | 534 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 1 152 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 30 | 80 | 80 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 30 | 1 232 | 80 | – | – |
| Kundfordringar | 66 | 50 | 5 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 219 | 236 | 277 | – | – |
| Kassa och bank | 1 667 | 754 | 1 499 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 886 | 990 | 1 775 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 916 | 2 223 | 1 855 | – | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Balanserat resultat | 904 | 623 | 288 | – | – |
| Fritt eget kapital | 840 | 1 094 | 823 | – | – |
| Eget kapital | 865 | 1 119 | 848 | – | – |
| Obeskattade reserver | 850 | 712 | 506 | – | – |
| Skatteskulder | 1 | 113 | 239 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 201 | 392 | 502 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 916 | 2 223 | 1 855 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80,4 % | 75,8 % | 67,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 937 % | 252 % | 354 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 18,7 % | 83,1 % | 93,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 23,6 % | 85,1 % | 94 % | 94 % | 81,5 % |
| Omsättningstillväxt | −28,4 % | −1,2 % | 41,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −7,4 % | 42,1 % | 63,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 30 tkr | 80 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 30 tkr | 80 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 50 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −64 tkr | 471 tkr |
| Byggnader mark | 0 | 1 152 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 0 | 1 155 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 0 | 3 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 155 tkr | – |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 1 155 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 3 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 10 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −64 tkr | 471 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −471 tkr | −534 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 471 tkr | 534 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 190 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 865 tkr | 1 119 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −64 tkr | 471 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 190 tkr | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −138 tkr | −206 tkr |
| Forslag disposition | 840 tkr | 1 094 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 840 tkr | 1 094 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 tkr | 11 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 151 tkr | 175 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 190 tkr | 269 tkr |
| Periodiseringsfonder | 850 tkr | 712 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 30 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
caréM aktiebolagHuvudarbetsställe
Ruddammsbacken 28, 114 21 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559274-5821
Registreringsdatum
2 oktober 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.102 – Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.