Carl Larsson Holding AB
559292-8518Aktiebolagreg. 2020
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
269 tkr
Soliditet
12 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Östanväg 41 A, 216 19 Malmö
Postadress
c/o Carl Larsson, Östanväg 41 A, 216 19 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta lös egendom samt bedriva konsult- verksamhet inom varumärkesstrategi och design samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | 769 tkr | 794 tkr |
| 2022 | – | 330 tkr | 954 tkr |
| 2023 | – | −312 tkr | 472 tkr |
| 2024 | – | 80 tkr | 402 tkr |
| 2025 | – | 269 tkr | 491 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 12,5 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 20 | 16 | 16 | 27 | 14 |
| Rörelsekostnader | 20 | 16 | 16 | 27 | 14 |
| Rörelseresultat | −20 | −16 | −16 | −27 | −14 |
| Räntekostnader och liknande | −90 | −163 | 374 | 173 | −8 |
| Finansiella poster | 290 | 96 | −296 | 357 | 783 |
| Resultat efter finansiella poster | 269 | 80 | −312 | 330 | 769 |
| Resultat före skatt | 269 | 80 | −312 | 330 | 769 |
| Årets resultat | 269 | 80 | −312 | 330 | 769 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 764 | 3 764 | 4 064 | 4 364 | 4 041 |
| Anläggningstillgångar | 3 764 | 3 764 | 4 064 | 4 364 | 4 041 |
| Kassa och bank | 182 | 197 | 186 | 175 | 188 |
| Omsättningstillgångar | 182 | 197 | 186 | 175 | 188 |
| Summa tillgångar | 3 945 | 3 961 | 4 249 | 4 539 | 4 229 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 197 | 297 | 759 | 599 | 0 |
| Fritt eget kapital | 466 | 377 | 447 | 929 | 769 |
| Eget kapital | 491 | 402 | 472 | 954 | 794 |
| Långfristiga skulder | 3 440 | 3 549 | 3 751 | 3 569 | 3 428 |
| Kortfristiga skulder | 14 | 10 | 27 | 16 | 8 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 945 | 3 961 | 4 249 | 4 539 | 4 229 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 160 | 180 | 150 | 170 | 170 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 12,5 % | 10,2 % | 11,1 % | 21 % | 18,8 % |
| Kassalikviditet | 1 297 % | 1 969 % | 680 % | 1 094 % | 2 350 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 54,9 % | 20 % | −66,2 % | 34,6 % | 96,9 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 3 764 tkr | 3 764 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 4 364 tkr | 4 364 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 300 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 600 tkr | 600 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 269 tkr | 80 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 269 tkr | 80 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −80 tkr | 312 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 80 tkr | −312 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 180 tkr | 150 tkr |
| Forslag disposition | 466 tkr | 377 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 306 tkr | 197 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 160 tkr | 180 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 300 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 6 tkr | 2 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 3 440 tkr | 3 549 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 200 tkr | 233 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 21 dec. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Carl Larsson Holding ABHuvudarbetsställe
Östanväg 41 A, 216 19 Malmö
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559292-8518
Registreringsdatum
21 december 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.