Carmenere Fastighetsförvaltning AB
559041-0048Aktiebolagreg. 2015
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 675 tkr
Resultat efter fin. poster
−61 tkr
Soliditet
−12 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Prästgatan 70, 111 29 Stockholm
Postadress
Prästgatan 70, 111 29 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 752 tkr | −88 tkr | – |
| 2020 | 714 tkr | −72 tkr | – |
| 2021 | 620 tkr | 12 tkr | 67 tkr |
| 2022 | 945 tkr | −745 tkr | −678 tkr |
| 2023 | 1 391 tkr | −1 255 tkr | −1 933 tkr |
| 2024 | 1 559 tkr | −1 026 tkr | −2 959 tkr |
| 2025 | 1 675 tkr | −61 tkr | −3 019 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −12,3 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −3,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 7,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 675 | 1 559 | 1 391 | 945 | 620 | 714 | 752 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | 7 | 0 | 10 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 676 | 1 559 | 1 399 | 945 | 630 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 494 | 1 188 | 1 256 | 664 | 160 | – | – |
| Personalkostnader | 9 | – | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 271 | 271 | 271 | 271 | 271 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 144 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 917 | 1 459 | 1 527 | 935 | 431 | – | – |
| Rörelseresultat | 759 | 100 | −128 | 10 | 199 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 1 | 29 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 820 | 1 126 | 1 127 | 756 | 216 | – | – |
| Finansiella poster | −820 | −1 126 | −1 127 | −755 | −187 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −61 | −1 026 | −1 255 | −745 | 12 | −72 | −88 |
| Resultat före skatt | −61 | −1 026 | −1 255 | −745 | 12 | – | – |
| Årets resultat | −61 | −1 026 | −1 255 | −745 | 12 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 24 144 | 24 200 | 24 471 | 24 742 | 25 013 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 24 144 | 24 200 | 24 471 | 24 742 | 25 013 | – | – |
| Kundfordringar | 397 | 129 | 193 | 396 | 5 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 382 | 91 | 218 | 450 | 62 | – | – |
| Kassa och bank | 50 | 146 | 166 | 11 | 108 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 432 | 237 | 384 | 461 | 170 | – | – |
| Summa tillgångar | 24 576 | 24 438 | 24 855 | 25 203 | 25 183 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −3 009 | −1 983 | −728 | 17 | 5 | – | – |
| Fritt eget kapital | −3 069 | −3 009 | −1 983 | −728 | 17 | – | – |
| Eget kapital | −3 019 | −2 959 | −1 933 | −678 | 67 | – | – |
| Långfristiga skulder | 24 524 | 25 858 | 26 099 | 25 111 | 24 952 | – | – |
| Leverantörsskulder | 107 | 161 | 78 | 81 | 12 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 12 | 55 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 071 | 1 538 | 689 | 770 | 164 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 24 576 | 24 438 | 24 855 | 25 203 | 25 183 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −12,3 % | −12,1 % | −7,8 % | −2,7 % | 0,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 14 % | 15 % | 56 % | 60 % | 103 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 45,3 % | 6,4 % | −9,2 % | 1,1 % | 32,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −3,6 % | −65,8 % | −90,2 % | −78,8 % | 2 % | −10,1 % | −11,8 % |
| Omsättningstillväxt | 7,5 % | 12,1 % | 47,3 % | 52,4 % | −13,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2 % | 34,7 % | 64,9 % | 109,9 % | 18,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −61 tkr | −1 026 tkr |
| Byggnader mark | 24 144 tkr | 24 200 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 26 799 tkr | – |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 655 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −61 tkr | −1 026 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 026 tkr | 1 255 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 026 tkr | −1 255 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | −2 959 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −61 tkr | −1 026 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −3 069 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −3 069 tkr | −3 009 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | −16 tkr | 38 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 663 tkr | 1 093 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 5 229 tkr | 6 569 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 19 295 tkr | 19 289 tkr |
| Stallda sakerheter | 20 000 tkr | – |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 20 000 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 301 tkr | 285 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Carmenere Fastighetsförvaltning ABHuvudarbetsställe
Prästgatan 70, 111 29 Stockholm
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559041-0048
Registreringsdatum
14 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.