Carpe Futura AB
556884-5480Aktiebolagreg. 2012
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
250 tkr
Resultat efter fin. poster
243 tkr
Soliditet
45 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Arbetargatan 33 A, 112 45 Stockholm
Postadress
c/o Mats Pellbäck Scharp, Arbetargatan 33 A, 112 45 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom affärsutveckling, miljöstrategi, CSR, etik, PR, kommunikation, riskhantering, utbildning, management consulting, kvalitetsförbättringar, leverantörsutveckling, hantverk och skogsbruk.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −49 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −32 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | −25 tkr | 89 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −16 tkr | 73 tkr |
| 2024 | 26 tkr | 99 tkr | 152 tkr |
| 2025 | 250 tkr | 243 tkr | 345 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 45,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 97,3 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 879,2 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 250 | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 250 | 26 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 | 48 | 18 | 24 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 | 48 | 18 | 24 | – | – |
| Rörelseresultat | 242 | −23 | −18 | −24 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 122 | 2 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 121 | 2 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 243 | 99 | −16 | −25 | −32 | −49 |
| Resultat före skatt | 243 | 99 | −16 | −25 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 50 | 20 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 193 | 79 | −16 | −25 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 250 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 250 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 32 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 53 | 55 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 502 | 414 | 341 | 361 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 513 | 467 | 396 | 361 | – | – |
| Summa tillgångar | 764 | 467 | 396 | 361 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 102 | 23 | 39 | 64 | – | – |
| Fritt eget kapital | 295 | 102 | 23 | 39 | – | – |
| Eget kapital | 345 | 152 | 73 | 89 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 0 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | 50 | 10 | 0 | −53 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 419 | 315 | 323 | 272 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 764 | 467 | 396 | 361 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 45,2 % | 32,6 % | 18,5 % | 24,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 123 % | 148 % | 123 % | 133 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 96,9 % | −88,8 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 97,3 % | 386 % | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 879,2 % | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 56 % | 51,8 % | −21,3 % | −27,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 250 tkr | – |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 250 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 250 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 193 tkr | 79 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 193 tkr | 79 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −79 tkr | 16 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 79 tkr | −16 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 345 tkr | 152 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 193 tkr | 79 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 295 tkr | 102 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 295 tkr | 102 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 tkr | 21 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 368 tkr | 305 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Carpe Futura ABHuvudarbetsställe
Arbetargatan 33 A, 112 45 Stockholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556884-5480
Registreringsdatum
16 februari 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 02.200 – Drivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.