Carry Castle AB
559066-9932Aktiebolagreg. 2016
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
926 tkr
Resultat efter fin. poster
96 tkr
Soliditet
70 %
Anställda
1
Carry Castle
Carry Castle is a indie game studio based in Sweden that made Source of Madness
carrycastle.se
Adresser
Besöksadress
Hålsjögatan 43, 217 66 Malmö
Postadress
Hålsjögatan 43, 217 66 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall utveckla och distribuera digitala produkter och tjänster, i huvudsak dataspel, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 415 tkr | 122 tkr | – |
| 2018 | 1 452 tkr | 350 tkr | – |
| 2019 | 1 159 tkr | −170 tkr | 214 tkr |
| 2020 | 2 033 tkr | 5 tkr | 219 tkr |
| 2021 | 1 590 tkr | 492 tkr | 634 tkr |
| 2022 | 1 316 tkr | −348 tkr | 109 tkr |
| 2023 | 869 tkr | 235 tkr | 344 tkr |
| 2024 | 1 433 tkr | 441 tkr | 418 tkr |
| 2025 | 926 tkr | 96 tkr | 394 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 70,1 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 10,4 % – branschmedian 6,6 %
Omsättningstillväxt −35,3 % – branschmedian −1,8 %
Median för 4009 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 926 | 1 433 | 869 | 1 316 | 1 590 | 2 033 | 1 159 | 1 452 | 415 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 10 | 460 | −322 | −268 | – | – |
| Rörelseintäkter | 926 | 1 433 | 869 | 1 326 | 2 050 | 1 711 | 891 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 1 | 13 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 192 | 194 | 147 | 411 | 151 | 227 | 110 | – | – |
| Personalkostnader | 641 | 809 | 478 | 1 263 | 1 404 | 1 478 | 947 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 3 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 1 | 0 | 0 | −0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 833 | 1 004 | 638 | 1 674 | 1 556 | 1 705 | 1 060 | – | – |
| Rörelseresultat | 94 | 429 | 231 | −348 | 494 | 6 | −169 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 12 | 5 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 3 | 12 | 4 | 0 | −1 | −1 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 96 | 441 | 235 | −348 | 492 | 5 | −170 | 350 | 122 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −82 | – | – | – | 0 | 30 | – | – |
| Resultat före skatt | 96 | 359 | 235 | −348 | 492 | 5 | −140 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 20 | 51 | – | 0 | 77 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 76 | 308 | 235 | −348 | 416 | 5 | −140 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 402 | 323 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 68 | 373 | 17 | 111 | 148 | 423 | 324 | – | – |
| Kassa och bank | 587 | 533 | 492 | 228 | 1 003 | 652 | 633 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 655 | 906 | 508 | 338 | 1 150 | 1 074 | 957 | – | – |
| Summa tillgångar | 655 | 906 | 508 | 338 | 1 150 | 1 074 | 957 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 268 | 59 | 59 | 407 | 169 | 164 | 304 | – | – |
| Fritt eget kapital | 344 | 368 | 294 | 59 | 584 | 169 | 164 | – | – |
| Eget kapital | 394 | 418 | 344 | 109 | 634 | 219 | 214 | – | – |
| Obeskattade reserver | 82 | 82 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 71 | 51 | 0 | 77 | 77 | 0 | 77 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 179 | 407 | 164 | 229 | 516 | 856 | 744 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 655 | 906 | 508 | 338 | 1 150 | 1 074 | 957 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 3 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 10 | 100 | 235 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 70,1 % | 53,3 % | 67,7 % | 32,2 % | 55,2 % | 20,3 % | 22,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 366 % | 223 % | 310 % | 148 % | 223 % | 126 % | 129 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 10,1 % | 30 % | 26,6 % | −26,5 % | 31,1 % | 0,3 % | −14,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 10,4 % | 30,8 % | 27,1 % | −26,5 % | 31 % | 0,3 % | −14,7 % | 24,1 % | 29,5 % |
| Omsättningstillväxt | −35,3 % | 64,9 % | −33,9 % | −17,2 % | −21,8 % | 75,4 % | −20,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,4 % | 73,8 % | 68,3 % | −319,5 % | 65,5 % | 2,3 % | −65,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 926 tkr | 1 433 tkr | 869 tkr | 439 tkr | 530 tkr | 678 tkr | 579 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 76 tkr | 308 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 76 tkr | 308 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −308 tkr | −235 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 308 tkr | 235 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | 235 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 394 tkr | 418 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 76 tkr | 308 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | 235 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −82 tkr |
| Forslag disposition | 344 tkr | 368 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 334 tkr | 268 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 11 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 11 tkr | 11 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 68 tkr | 373 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 99 tkr | 347 tkr |
| Periodiseringsfonder | 82 tkr | 82 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Carry Castle ABHuvudarbetsställe
Hålsjögatan 43, 217 66 Malmö
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559066-9932
Registreringsdatum
17 juni 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 58.210 – Utgivning av datorspel
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 58.290 – Utgivning av annan programvara
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.