Carthago Fragrance AB
559169-8245Aktiebolagreg. 2018
Borlänge, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
18 tkr
Resultat efter fin. poster
−174 tkr
Soliditet
30 %
Anställda
–
Carthago Fragrance
Carthago Fragrance
carthagofragrance.com
Adresser
Besöksadress
Uppsättargränd 3, 784 73 Borlänge
Postadress
Uppsättargränd 3, 784 73 Borlänge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva tillverkning, import, export och försäljning av råvaror (företrädesvis hydrolater, eteriska- och vegetabiliska oljor), kosmetika, parfym, arom och hudvårdsprodukter, vidare bedriva konsult-, event- och utbildningsverksamhet inom området, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −11 tkr | – |
| 2021 | – | 0 tkr | 176 tkr |
| 2022 | – | −0 tkr | 171 tkr |
| 2023 | – | 0 tkr | 777 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 10 tkr | 778 tkr |
| 2025 | 18 tkr | −174 tkr | 603 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 30,2 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −966,7 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 | 0 | – | – | – | 0 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 0 | 325 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 106 | 287 | 57 | 50 | – |
| Rörelseintäkter | 18 | 431 | 287 | 57 | 50 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 12 | 1 | 3 | 10 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 84 | 386 | 199 | 51 | 49 | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 95 | 387 | 203 | 62 | 49 | – |
| Rörelseresultat | −78 | 44 | 84 | −4 | 1 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 97 | 35 | 36 | – | – | – |
| Finansiella poster | −97 | −34 | −36 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −174 | 10 | 0 | −0 | 0 | −11 |
| Resultat före skatt | −174 | 10 | 48 | −4 | 1 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 9 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −174 | 1 | 48 | −4 | 1 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 754 | 754 | 187 | 187 | 154 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 917 | 917 | 339 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 671 | 1 671 | 526 | 187 | 154 | – |
| Varulager | 236 | 92 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 12 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 6 | 56 | 7 | 19 | – |
| Kassa och bank | 78 | 408 | 1 057 | 557 | 21 | – |
| Omsättningstillgångar | 328 | 507 | 1 113 | 564 | 40 | – |
| Summa tillgångar | 1 999 | 2 178 | 1 639 | 751 | 194 | – |
| Aktiekapital | 53 | 53 | 53 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 608 | 608 | 608 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 169 | 169 | 121 | 126 | 125 | – |
| Fritt eget kapital | −5 | 169 | 169 | 121 | 126 | – |
| Eget kapital | 603 | 778 | 777 | 171 | 176 | – |
| Långfristiga skulder | 1 370 | 1 400 | 800 | 550 | 0 | – |
| Leverantörsskulder | 20 | 0 | 2 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 25 | 0 | 62 | 30 | 19 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 999 | 2 178 | 1 639 | 751 | 194 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 30,2 % | 35,7 % | 47,4 % | 22,8 % | 90,5 % | – |
| Kassalikviditet | 362 % | – | 1 790 % | 1 899 % | 214 % | – |
| Rörelsemarginal | −432 % | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | −966,7 % | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −28,9 % | 0,1 % | 6,1 % | −2,6 % | 0,6 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −174 tkr | 537 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −174 tkr | 537 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −537 | −48 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 537 | 48 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 778 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −174 tkr | 537 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott till leverantorer | 34 tkr | – |
| Forslag disposition | −5 tkr | 169 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −5 tkr | 169 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 100 tkr | 100 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 100 tkr | 100 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 100 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | – | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 754 tkr | 754 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 753 tkr | 754 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 0 | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop | – | 568 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter nedskrivningar | – | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 202 tkr | 92 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 816 tkr | 816 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 816 tkr | 816 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 477 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar nedskrivningar | – | 0 |
| Overkursfond bunden | 555 tkr | 555 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 370 tkr | 1 400 tkr |
| Ovriga rorelseintakter intaktsslag | – | 106 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Carthago Fragrance ABHuvudarbetsställe
Uppsättargränd 3, 784 73 Borlänge
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559169-8245
Registreringsdatum
3 september 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borlänge, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
53 425 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.450 – Partihandel med parfym och kosmetika
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.