Casper Asmussen Holding AB
559314-6482Aktiebolagreg. 2021
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
160 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Grev Turegatan 1, 114 46 Stockholm
Postadress
c/o Eidra Ab, Grev Turegatan 1, 114 46 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall köpa, sälja, äga och förvalta aktier, andelar och även andra finansiella instrument samt bedriva konsultverksamhet rörande management och marknadsföring samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 0 tkr | 10 477 tkr | 10 502 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 1 209 tkr | 11 693 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −2 044 tkr | 9 614 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 1 815 tkr | 11 402 tkr |
| 2026 | 0 tkr | 160 tkr | 11 527 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,2 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 2 | 1 | 1 | 108 |
| Rörelsekostnader | 0 | 2 | 1 | 1 | 108 |
| Rörelseresultat | −0 | −2 | −1 | −1 | −108 |
| Ränteintäkter och liknande | 174 | 129 | −2 269 | 148 | 44 |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | – | – | – |
| Finansiella poster | 160 | 1 817 | −2 043 | 1 210 | 10 585 |
| Resultat efter finansiella poster | 160 | 1 815 | −2 044 | 1 209 | 10 477 |
| Resultat före skatt | 160 | 1 815 | −2 044 | 1 209 | 10 477 |
| Skatt på årets resultat | 36 | 26 | 35 | 17 | – |
| Årets resultat | 124 | 1 789 | −2 080 | 1 192 | 10 477 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 11 881 | 10 310 | 10 309 | 11 665 | 7 098 |
| Anläggningstillgångar | 11 881 | 10 310 | 10 309 | 11 665 | 7 098 |
| Kortfristiga fordringar | 197 | 1 574 | 0 | 1 224 | 4 569 |
| Kassa och bank | 25 | 497 | 256 | 120 | 348 |
| Omsättningstillgångar | 222 | 2 071 | 256 | 1 344 | 4 917 |
| Summa tillgångar | 12 103 | 12 381 | 10 565 | 13 010 | 12 015 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 11 377 | 9 589 | 11 668 | 10 477 | – |
| Fritt eget kapital | 11 502 | 11 377 | 9 589 | 11 668 | 10 477 |
| Eget kapital | 11 527 | 11 402 | 9 614 | 11 693 | 10 502 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 899 | 1 299 | 1 499 |
| Skatteskulder | 62 | 62 | 52 | 17 | – |
| Kortfristiga skulder | 577 | 979 | 52 | 17 | 14 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 103 | 12 381 | 10 565 | 13 010 | 12 015 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,2 % | 92,1 % | 91 % | 89,9 % | 87,4 % |
| Kassalikviditet | 39 % | 212 % | 490 % | 7 961 % | 35 367 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,1 % | 15,7 % | −21,6 % | 10,2 % | 99,8 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 7 609 tkr | 6 037 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 7 609 tkr | 7 392 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 572 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | – | 1 356 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 4 272 tkr | 4 273 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 4 272 tkr | 4 273 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 1 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 886 |
| Arets resultat eget kapital | 124 tkr | 1 789 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 124 tkr | 1 789 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 789 tkr | 2 080 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 789 tkr | −2 080 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 11 527 tkr | 11 402 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 124 tkr | 1 789 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 11 502 tkr | 11 377 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 11 502 tkr | 11 377 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 168 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 29 tkr | 1 574 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 515 tkr | 917 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −12 tkr | 1 688 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 28 apr. 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Casper Asmussen Holding ABHuvudarbetsställe
Grev Turegatan 1, 114 46 Stockholm
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559314-6482
Registreringsdatum
28 april 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.