Castella Holding AB
556866-3883Aktiebolagreg. 2011
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
29 891 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Molnbackavägen 1, 176 66 Järfälla
Postadress
Molnbackavägen 1, 176 66 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall vara att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 0 tkr | −123 tkr | 49 397 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −119 tkr | 44 318 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 29 891 tkr | 50 509 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,6 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 109 | 119 | 123 |
| Rörelsekostnader | 109 | 119 | 123 |
| Rörelseresultat | −109 | −119 | −123 |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 30 000 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 29 891 | −119 | −123 |
| Resultat före skatt | 29 891 | −119 | −123 |
| Årets resultat | 29 891 | −119 | −123 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 18 600 | 46 731 | 51 691 |
| Anläggningstillgångar | 18 600 | 46 731 | 51 691 |
| Kortfristiga fordringar | 30 000 | – | – |
| Kassa och bank | 2 097 | 9 | 17 |
| Omsättningstillgångar | 32 097 | 9 | 17 |
| Summa tillgångar | 50 697 | 46 740 | 51 708 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 20 568 | 49 347 | 49 470 |
| Fritt eget kapital | 50 459 | 44 268 | 49 347 |
| Eget kapital | 50 509 | 44 318 | 49 397 |
| Kortfristiga skulder | 187 | 2 422 | 2 310 |
| Summa eget kapital och skulder | 50 697 | 46 740 | 51 708 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,6 % | 94,8 % | 95,5 % |
| Kassalikviditet | 17 134 % | 0 % | 1 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 59,2 % | −0,3 % | −0,3 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 18 600 tkr | 4 000 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 18 600 tkr | 4 000 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 14 600 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 29 891 tkr | −5 079 tkr |
| Avkastning eget kapital | 0,59 | 0 |
| Eventual forpliktelser | 52 000 tkr | 98 720 tkr |
| Eventual forpliktelser per typ | 52 000 tkr | 98 720 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 29 891 tkr | −119 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 119 tkr | 123 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 4 960 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −119 tkr | −123 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 23 700 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 29 891 tkr | −119 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 23 700 tkr | 4 960 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 30 000 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 0 | 42 731 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 30 000 tkr | 42 731 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 12 731 tkr | 4 960 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Forslag disposition | 50 459 tkr | 44 268 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 50 459 tkr | 44 268 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 119 tkr | 2 382 tkr |
| Resultat andelar koncernforetag inkl nedskrivning | 30 000 tkr | – |
| Resultat andelar koncernforetag utdelning | 30 000 tkr | – |
| Rorelsemarginal | 0 | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 28 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 40 tkr | 40 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Castella Holding ABHuvudarbetsställe
Molnbackavägen 1, 176 66 Järfälla
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556866-3883
Registreringsdatum
4 oktober 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.