Castelliot AB
559055-5164Aktiebolagreg. 2016
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 574 tkr
Resultat efter fin. poster
−19 tkr
Soliditet
20 %
Anställda
5
flickornapafarjenas
flickornapafarjenas.se
Adresser
Besöksadress
Slånbärsvägen 26, 418 77 Göteborg
Postadress
c/o Susanna Lindelöf Frisk, Slånbärsvägen 26, 418 77 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva caféverksamhet samt konsultverksamhet inom utbildningssektorn.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 719 tkr | 59 tkr | – |
| 2018 | 1 117 tkr | 115 tkr | – |
| 2019 | 1 501 tkr | 192 tkr | 249 tkr |
| 2020 | 1 604 tkr | 217 tkr | 179 tkr |
| 2021 | 2 064 tkr | 270 tkr | 249 tkr |
| 2022 | 2 464 tkr | 44 tkr | 193 tkr |
| 2023 | 2 958 tkr | 185 tkr | 237 tkr |
| 2024 | 3 311 tkr | 38 tkr | 110 tkr |
| 2025 | 3 574 tkr | −19 tkr | 91 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 20 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal −0,5 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 7,9 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 574 | 3 311 | 2 958 | 2 464 | 2 064 | 1 604 | 1 501 | 1 117 | 719 |
| Förändring av lager | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 144 | 166 | – | 0 | 70 | 87 | 189 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 717 | 3 477 | 2 958 | 2 464 | 2 133 | 1 691 | 1 690 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 116 | 1 011 | 961 | 775 | 714 | 599 | 540 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | −7 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 540 | 510 | 461 | 482 | 269 | 249 | 319 | – | – |
| Personalkostnader | 1 997 | 1 821 | 1 260 | 1 096 | 796 | 553 | 580 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 71 | 86 | 86 | 64 | 81 | 73 | 58 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 723 | 3 428 | 2 760 | 2 418 | 1 861 | 1 474 | 1 497 | – | – |
| Rörelseresultat | −5 | 49 | 197 | 46 | 272 | 217 | 193 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 14 | 11 | 12 | 2 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −13 | −11 | −12 | −2 | −2 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −19 | 38 | 185 | 44 | 270 | 217 | 192 | 115 | 59 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 50 | 141 | −50 | −50 | −53 | – | – |
| Resultat före skatt | −19 | 38 | 235 | 185 | 220 | 167 | 139 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 10 | 51 | 41 | 51 | 38 | 35 | – | – |
| Årets resultat | −19 | 29 | 185 | 144 | 170 | 129 | 104 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 39 | 72 | 105 | 139 | 172 | 205 | 239 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 223 | 236 | 288 | 57 | 88 | 91 | 55 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 262 | 308 | 393 | 196 | 260 | 297 | 293 | – | – |
| Varulager | 57 | 51 | 47 | 323 | 150 | 35 | 35 | – | – |
| Kundfordringar | 25 | 58 | 15 | 30 | 9 | 0 | 21 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 134 | 119 | 35 | 62 | 17 | 12 | 46 | – | – |
| Kassa och bank | 5 | −120 | 10 | 7 | 131 | 124 | 120 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 196 | 49 | 92 | 393 | 298 | 170 | 201 | – | – |
| Summa tillgångar | 458 | 357 | 486 | 589 | 558 | 467 | 495 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 60 | 31 | 3 | −1 | 29 | 0 | 95 | – | – |
| Fritt eget kapital | 41 | 60 | 187 | 143 | 199 | 129 | 199 | – | – |
| Eget kapital | 91 | 110 | 237 | 193 | 249 | 179 | 249 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 0 | 50 | 191 | 141 | 91 | – | – |
| Långfristiga skulder | 152 | 45 | 65 | 182 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 63 | 81 | 38 | 60 | 57 | 30 | 25 | – | – |
| Skatteskulder | – | −36 | 0 | 15 | 15 | 32 | 20 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 215 | 202 | 184 | 164 | 118 | 147 | 155 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 458 | 357 | 486 | 589 | 558 | 467 | 495 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 5 | 4 | 4 | 3 | 2 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 20 % | 30,9 % | 48,9 % | 39,5 % | 71,8 % | 62,3 % | 65 % | – | – |
| Kassalikviditet | 65 % | −1 % | 25 % | 42 % | 125 % | 92 % | 108 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,2 % | 1,5 % | 6,7 % | 1,9 % | 13,2 % | 13,5 % | 12,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0,5 % | 1,2 % | 6,3 % | 1,8 % | 13,1 % | 13,5 % | 12,8 % | 10,3 % | 8,2 % |
| Omsättningstillväxt | 7,9 % | 12 % | 20 % | 19,4 % | 28,6 % | 6,9 % | 34,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −20,6 % | 26,1 % | 77,8 % | 74,7 % | 68,2 % | 72 % | 41,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 715 tkr | 662 tkr | 739 tkr | 616 tkr | 688 tkr | 802 tkr | 1 501 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −19 tkr | 29 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 152 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −19 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −29 tkr | −185 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 29 tkr | 185 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 156 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 91 tkr | 110 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −19 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 156 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 41 tkr | 60 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 41 tkr | 60 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 55 tkr | 50 tkr |
| Goodwill | 39 tkr | 72 tkr |
| Goodwill anskaffningsvarden | 333 tkr | 333 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 294 tkr | 261 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | 33 tkr | 33 tkr |
| Goodwill nedskrivningar | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 223 tkr | 236 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 447 tkr | 526 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 224 tkr | 290 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 104 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 25 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 38 tkr | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 104 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | 0 |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 0 | 51 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 57 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 54 tkr | 11 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 152 tkr | 153 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 45 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 3 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Castelliot ABHuvudarbetsställe
Slånbärsvägen 26, 418 77 Göteborg
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559055-5164
Registreringsdatum
16 mars 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Övriga registrerade namn
2 st
- Flickorna på Färjenäs – särskilt företagsnamn, registrerat 25 november 2016. För den del av verksamheten som avser konsulttjänster inom utbildningssektorn.
- Färjenäs cafè – särskilt företagsnamn, registrerat 25 november 2016. För den del av verksamheten som avser caféverksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.