Causality Holding AB
559189-9272Aktiebolagreg. 2019
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
2 181 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Grev Turegatan 40, 114 38 Stockholm
Postadress
Grev Turegatan 40, 114 38 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet, investera, äga och förvalta bolag inom IT, kommunikation och digital produkt- och applikationsutveckling samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva kapitalförvaltning och handel med värdepapper och fastigheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 12 370 tkr | 12 420 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −7 tkr | 12 413 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 786 tkr | 13 199 tkr |
| 2022 | – | 2 179 tkr | 15 308 tkr |
| 2023 | – | −57 tkr | 14 964 tkr |
| 2024 | – | 5 596 tkr | 17 766 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 2 181 tkr | 19 744 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Rörelsekostnader | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Rörelseresultat | −4 | −3 | −1 | −1 | −1 | −1 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 200 | 1 600 | 1 600 | 2 400 | 800 | 0 | 12 409 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 000 | 947 | 1 437 | 435 | 19 | 20 | 23 |
| Räntekostnader och liknande | 16 | 3 | 38 | 35 | 39 | 40 | 62 |
| Finansiella poster | 2 185 | 5 599 | −56 | 2 181 | 787 | −6 | 12 370 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 181 | 5 596 | −57 | 2 179 | 786 | −7 | 12 370 |
| Resultat före skatt | 2 181 | 5 596 | −57 | 2 179 | 786 | −7 | 12 370 |
| Skatt på årets resultat | 203 | 194 | 288 | 70 | – | – | – |
| Årets resultat | 1 978 | 5 402 | −344 | 2 109 | 786 | −7 | 12 370 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 348 | 12 943 | 8 605 | 7 369 | 12 463 | 6 202 | 3 473 |
| Anläggningstillgångar | 10 348 | 12 943 | 8 605 | 7 369 | 12 463 | 6 202 | 3 473 |
| Kortfristiga fordringar | 2 250 | 3 370 | 2 172 | 2 119 | 2 140 | 2 162 | 13 262 |
| Kassa och bank | 7 544 | 1 975 | 5 184 | 7 209 | 2 279 | 8 493 | 88 |
| Omsättningstillgångar | 9 795 | 5 345 | 7 357 | 9 327 | 4 419 | 10 655 | 13 351 |
| Summa tillgångar | 20 143 | 18 288 | 15 962 | 16 697 | 16 882 | 16 856 | 16 824 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 17 716 | 12 314 | 15 258 | 13 149 | 12 363 | 12 370 | 0 |
| Fritt eget kapital | 19 694 | 17 716 | 14 914 | 15 258 | 13 149 | 12 363 | 12 370 |
| Eget kapital | 19 744 | 17 766 | 14 964 | 15 308 | 13 199 | 12 413 | 12 420 |
| Skatteskulder | 397 | 482 | 358 | 70 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 399 | 522 | 998 | 1 388 | 3 683 | 4 444 | 4 404 |
| Summa eget kapital och skulder | 20 143 | 18 288 | 15 962 | 16 697 | 16 882 | 16 856 | 16 824 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 5 000 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98 % | 97,2 % | 93,8 % | 91,7 % | 78,2 % | 73,6 % | 73,8 % |
| Kassalikviditet | 2 455 % | 1 024 % | 737 % | 672 % | 120 % | 240 % | 303 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 10 % | 30,4 % | −2,3 % | 13,8 % | 6 % | −0,1 % | 99,6 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 3 500 tkr | 3 500 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 3 500 tkr | 3 500 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 4 735 tkr | 6 280 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 4 735 tkr | 6 280 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | −1 545 tkr | 2 510 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 113 tkr | 3 163 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 113 tkr | 3 163 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 1 800 tkr | 2 800 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 750 tkr | 1 573 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 0 | 3 054 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 0 | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 1 978 tkr | 5 402 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 127 | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 978 tkr | 5 402 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −5 402 tkr | 344 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 5 402 tkr | −344 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 2 600 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 19 744 tkr | 17 766 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 978 tkr | 5 402 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 2 600 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 1 000 tkr |
| Forslag disposition | 19 694 tkr | 17 716 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 14 694 tkr | 17 716 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 5 000 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | −3 054 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 250 tkr | 2 370 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 38 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 2 tkr | 2 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 7 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Causality Holding ABHuvudarbetsställe
Grev Turegatan 40, 114 38 Stockholm
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559189-9272
Registreringsdatum
7 januari 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.