Cavec AB
559099-1781Aktiebolagreg. 2017
Hägersten, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 139 tkr
Resultat efter fin. poster
1 758 tkr
Soliditet
91 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tegelbruksvägen 7 Lgh 1104, 126 32 Hägersten
Postadress
Tegelbruksvägen 7 Lgh 1104, 126 32 Hägersten
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultation avseende affärsutveckling, organisation och förvaltning av värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 198 tkr | 164 tkr | – |
| 2018 | 348 tkr | 289 tkr | 277 tkr |
| 2019 | 221 tkr | 192 tkr | 256 tkr |
| 2020 | 100 tkr | 61 tkr | 153 tkr |
| 2021 | 100 tkr | 303 tkr | 445 tkr |
| 2022 | 200 tkr | 453 tkr | 836 tkr |
| 2023 | 125 tkr | 94 tkr | 741 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 1 150 tkr | 1 691 tkr |
| 2025 | 1 139 tkr | 1 758 tkr | 3 450 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 154,4 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 139 | 0 | 125 | 200 | 100 | 100 | 221 | 348 | 198 |
| Rörelseintäkter | 1 139 | 0 | 125 | 200 | 100 | 100 | 221 | 348 | – |
| Övriga externa kostnader | 95 | 31 | 28 | 43 | 44 | 34 | 25 | 54 | – |
| Personalkostnader | 1 079 | 0 | 6 | 4 | 3 | 3 | 3 | 5 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 3 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 176 | 31 | 34 | 47 | 47 | 36 | 28 | 59 | – |
| Rörelseresultat | −37 | −31 | 91 | 153 | 53 | 64 | 192 | 289 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 300 | 250 | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 22 | 1 | – | – | 0 | 1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | −1 | −0 | 0 | 1 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | 1 796 | 1 181 | 3 | 300 | 250 | −3 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 758 | 1 150 | 94 | 453 | 303 | 61 | 192 | 289 | 164 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 38 | −38 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 758 | 1 150 | 132 | 415 | 303 | 61 | 192 | 289 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 28 | 23 | 11 | 14 | 41 | 64 | – |
| Årets resultat | 1 758 | 1 150 | 105 | 391 | 292 | 47 | 151 | 224 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 229 | 1 227 | 27 | 25 | 25 | 18 | 20 | 20 | – |
| Anläggningstillgångar | 3 229 | 1 227 | 27 | 25 | 25 | 18 | 20 | 20 | – |
| Kortfristiga fordringar | 141 | 135 | 336 | 126 | 116 | 54 | 0 | 30 | – |
| Kassa och bank | 427 | 331 | 415 | 800 | 343 | 163 | 379 | 494 | – |
| Omsättningstillgångar | 568 | 466 | 751 | 925 | 460 | 217 | 379 | 524 | – |
| Summa tillgångar | 3 796 | 1 692 | 778 | 950 | 484 | 236 | 399 | 545 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 641 | 491 | 586 | 395 | 103 | 56 | 55 | 3 | – |
| Fritt eget kapital | 3 400 | 1 641 | 691 | 786 | 395 | 103 | 206 | 227 | – |
| Eget kapital | 3 450 | 1 691 | 741 | 836 | 445 | 153 | 256 | 277 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 38 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 39 | 0 | 0 | 23 | 11 | 0 | 71 | 100 | – |
| Kortfristiga skulder | 347 | 1 | 36 | 75 | 39 | 83 | 144 | 268 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 796 | 1 692 | 778 | 950 | 484 | 236 | 399 | 545 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 700 | – | 200 | 200 | – | – | 150 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,9 % | 99,9 % | 95,3 % | 91,2 % | 91,9 % | 64,9 % | 64 % | 50,9 % | – |
| Kassalikviditet | 164 % | 44 068 % | 2 066 % | 1 228 % | 1 176 % | 262 % | 264 % | 196 % | – |
| Rörelsemarginal | −3,3 % | – | 73,2 % | 76,4 % | 52,8 % | 63,5 % | 87,1 % | 83 % | – |
| Vinstmarginal | 154,4 % | – | 75,2 % | 226,5 % | 303 % | 61 % | 86,9 % | 83,1 % | 82,8 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −37,5 % | 100 % | 0 % | −54,8 % | −36,5 % | 75,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 51 % | 68 % | 14,1 % | 46,8 % | 65,7 % | 30,7 % | 58,9 % | 80,9 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 139 tkr | 0 tkr | 125 tkr | 200 tkr | 100 tkr | 100 tkr | 221 tkr | 348 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 3 204 tkr | 1 200 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 25 tkr | 27 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 758 tkr | 1 150 tkr |
| Eventual forpliktelser | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 758 tkr | 1 150 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 150 tkr | −105 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 150 tkr | 105 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 1 691 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 758 tkr | 950 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 3 400 tkr | 1 641 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 700 tkr | 1 641 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 2 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 141 tkr | 135 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 308 tkr | 1 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 1 796 tkr | 1 160 tkr |
| Stallda sakerheter | 0 | 0 |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Cavec ABHuvudarbetsställe
Tegelbruksvägen 7 Lgh 1104, 126 32 Hägersten
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559099-1781
Registreringsdatum
1 februari 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.