CBO 60 Invest AB
559194-9457Aktiebolagreg. 2019
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−9 tkr
Soliditet
79 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Irisgatan 4 A, 426 68 Västra Frölunda
Postadress
Irisgatan 4 A, 426 68 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | 345 tkr | 395 tkr |
| 2020 | – | 199 tkr | 254 tkr |
| 2021 | – | 822 tkr | 895 tkr |
| 2022 | – | −7 tkr | 709 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −7 tkr | 701 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −8 tkr | 693 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −9 tkr | 684 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 79,3 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 9 | 8 | 8 | 7 | 7 | 1 | 5 |
| Rörelsekostnader | 9 | 8 | 8 | 7 | 7 | 1 | 5 |
| Rörelseresultat | −9 | −8 | −8 | −7 | −7 | −1 | −5 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 0 | 0 | 828 | 200 | 350 |
| Resultat efter finansiella poster | −9 | −8 | −7 | −7 | 822 | 199 | 345 |
| Resultat före skatt | −9 | −8 | −7 | −7 | 822 | 199 | 345 |
| Årets resultat | −9 | −8 | −7 | −7 | 822 | 199 | 345 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 828 | 828 | 828 | 828 | 69 | 69 | 69 |
| Anläggningstillgångar | 828 | 828 | 828 | 828 | 69 | 69 | 69 |
| Kortfristiga fordringar | – | – | 0 | 1 | 857 | 210 | 350 |
| Kassa och bank | 34 | 43 | 51 | 93 | 25 | 10 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 34 | 43 | 51 | 94 | 882 | 220 | 351 |
| Summa tillgångar | 863 | 872 | 880 | 922 | 950 | 289 | 420 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 643 | 651 | 665 | 665 | 24 | 5 | – |
| Fritt eget kapital | 634 | 643 | 651 | 659 | 845 | 204 | 345 |
| Eget kapital | 684 | 693 | 701 | 709 | 895 | 254 | 395 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 6 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 179 | 179 | 179 | 214 | 55 | 35 | 25 |
| Summa eget kapital och skulder | 863 | 872 | 880 | 922 | 950 | 289 | 420 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 0 | 180 | 180 | 340 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,3 % | 79,5 % | 79,7 % | 76,8 % | 94,2 % | 87,9 % | 94,1 % |
| Kassalikviditet | 19 % | 24 % | 29 % | 44 % | 1 603 % | 629 % | 1 405 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,3 % | −1,1 % | −1,1 % | −1 % | 91,8 % | 78,3 % | 87,3 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 828 tkr | 828 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 828 tkr | 828 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −9 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −9 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 8 tkr | 14 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −8 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 684 tkr | 693 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −9 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 634 tkr | 643 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 634 tkr | 643 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 179 tkr | 179 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 13 feb. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
CBO 60 Invest ABHuvudarbetsställe
Irisgatan 4 A, 426 68 Västra Frölunda
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559194-9457
Registreringsdatum
13 februari 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.