Cecilia Mattsson Fastighetsförmedling AB
556805-3119Aktiebolagreg. 2010
Lidingö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
733 tkr
Resultat efter fin. poster
479 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ankarvägen 6, 181 43 Lidingö
Postadress
c/o Cecilia Mattsson, Ankarvägen 6, 181 43 Lidingö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva förmedling och värdering av fastigheter, ekonomisk rådgivning samt konsultverksamhet i omslutning härtill, äga och förvalta fastigheter, bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 733 tkr | −10 tkr | – |
| 2018 | 1 267 tkr | 369 tkr | – |
| 2019 | 667 tkr | −116 tkr | 353 tkr |
| 2020 | 1 027 tkr | 361 tkr | 634 tkr |
| 2021 | 1 765 tkr | 733 tkr | 1 012 tkr |
| 2022 | 1 403 tkr | 133 tkr | 915 tkr |
| 2023 | 676 tkr | −166 tkr | 599 tkr |
| 2024 | 762 tkr | 90 tkr | 689 tkr |
| 2025 | 733 tkr | 479 tkr | 1 067 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 65,3 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −3,8 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 733 | 762 | 676 | 1 403 | 1 765 | 1 027 | 667 | 1 267 | 733 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 68 | 12 | – | – |
| Rörelseintäkter | 733 | 762 | 676 | 1 403 | 1 765 | 1 095 | 679 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 25 | 10 | 12 | 391 | 62 | 122 | 25 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 114 | 151 | 185 | 167 | 199 | 192 | 177 | – | – |
| Personalkostnader | 110 | 515 | 648 | 712 | 771 | 420 | 592 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 9 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | −4 | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 255 | 676 | 845 | 1 270 | 1 032 | 734 | 795 | – | – |
| Rörelseresultat | 479 | 86 | −169 | 133 | 733 | 361 | −116 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 4 | 5 | 1 | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 2 | 1 | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 4 | 4 | −0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 479 | 90 | −166 | 133 | 733 | 361 | −116 | 369 | −10 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 95 | – | – |
| Resultat före skatt | 479 | 90 | −166 | 133 | 733 | 361 | −21 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 101 | – | 0 | 30 | 155 | 80 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 378 | 90 | −166 | 103 | 578 | 281 | −21 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 62 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 163 | 163 | 78 | 13 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 225 | 198 | 113 | 48 | 35 | 35 | 35 | – | – |
| Kundfordringar | 1 | 71 | – | – | 0 | 127 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 411 | 204 | 380 | 184 | 13 | 148 | 139 | – | – |
| Kassa och bank | 659 | 473 | 240 | 977 | 1 311 | 720 | 386 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 071 | 678 | 620 | 1 161 | 1 324 | 868 | 525 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 296 | 876 | 732 | 1 208 | 1 359 | 903 | 560 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 639 | 549 | 715 | 762 | 384 | 303 | 324 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 017 | 639 | 549 | 865 | 962 | 584 | 303 | – | – |
| Eget kapital | 1 067 | 689 | 599 | 915 | 1 012 | 634 | 353 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 12 | 8 | 96 | 12 | 17 | 22 | – | – |
| Skatteskulder | 89 | – | 0 | 56 | 160 | 61 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 228 | 187 | 133 | 293 | 347 | 268 | 207 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 296 | 876 | 732 | 1 208 | 1 359 | 903 | 560 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | 0 | 0 | 150 | 200 | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82,4 % | 78,7 % | 81,8 % | 75,7 % | 74,5 % | 70,3 % | 63 % | – | – |
| Kassalikviditet | 469 % | 363 % | 465 % | 396 % | 382 % | 323 % | 254 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 65,3 % | 11,3 % | −25,1 % | 9,5 % | 41,5 % | 35,1 % | −17,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 65,3 % | 11,8 % | −24,5 % | 9,5 % | 41,5 % | 35,1 % | −17,5 % | 29,1 % | −1,3 % |
| Omsättningstillväxt | −3,8 % | 12,8 % | −51,8 % | −20,5 % | 71,8 % | 54 % | −47,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 35,4 % | 13,1 % | −27,7 % | 11,2 % | 57,1 % | 44,4 % | −6,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 733 tkr | 762 tkr | 676 tkr | 1 403 tkr | 1 765 tkr | 1 027 tkr | 667 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 163 tkr | 163 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 163 tkr | 163 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 0 | 86 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 378 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 378 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −90 tkr | 166 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 90 tkr | −166 tkr |
| Forslag disposition | 1 017 tkr | 639 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 867 tkr | 639 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 150 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 300 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 27 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 110 tkr | 109 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 130 tkr | 166 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 35 tkr | 35 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 35 tkr | 35 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Cecilia Mattsson Fastighetsförmedling ABHuvudarbetsställe
Ankarvägen 6, 181 43 Lidingö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556805-3119
Registreringsdatum
16 april 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lidingö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.