Celbia Design AB
559040-9503Aktiebolagreg. 2015
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 381 tkr
Resultat efter fin. poster
−438 tkr
Soliditet
56 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Regnbågsgatan 3, 417 55 Göteborg
Postadress
Regnbågsgatan 3, 417 55 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsulttjänster inom maskinkonstruktion och data jämte handel med värdepaper samt dämed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 835 tkr | 4 878 tkr | – |
| 2018 | 1 999 tkr | 993 tkr | – |
| 2019 | 2 146 tkr | 1 155 tkr | 5 776 tkr |
| 2020 | 1 713 tkr | 617 tkr | 1 220 tkr |
| 2021 | 1 611 tkr | 442 tkr | 2 810 tkr |
| 2022 | 1 627 tkr | 412 tkr | 9 163 tkr |
| 2023 | 1 675 tkr | 550 tkr | 9 980 tkr |
| 2024 | 1 610 tkr | 407 tkr | 3 889 tkr |
| 2025 | 1 381 tkr | −438 tkr | 5 921 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 55,5 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal −31,7 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −14,2 % – branschmedian −1,6 %
Median för 24141 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 381 | 1 610 | 1 675 | 1 627 | 1 611 | 1 713 | 2 146 | 1 999 | 1 835 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 51 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 381 | 1 610 | 1 726 | 1 627 | 1 611 | 1 713 | 2 146 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 395 | 178 | 158 | 217 | 200 | 204 | 39 | – | – |
| Personalkostnader | 1 022 | 1 011 | 1 085 | 931 | 969 | 882 | 938 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 416 | 1 190 | 1 243 | 1 148 | 1 169 | 1 086 | 976 | – | – |
| Rörelseresultat | −35 | 421 | 483 | 479 | 442 | 628 | 1 169 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 11 | 16 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 404 | 42 | 4 | – | – | 10 | 15 | – | – |
| Finansiella poster | −403 | −14 | 66 | −67 | 0 | −10 | −15 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −438 | 407 | 550 | 412 | 442 | 617 | 1 155 | 993 | 4 878 |
| Bokslutsdispositioner | 3 000 | 2 000 | 3 000 | 11 100 | 1 600 | 0 | 3 500 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 562 | 2 407 | 3 550 | 11 512 | 2 042 | 617 | 4 655 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 530 | 499 | 732 | 2 409 | 452 | 139 | 1 030 | – | – |
| Årets resultat | 2 032 | 1 908 | 2 817 | 9 103 | 1 590 | 478 | 3 625 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 840 | 5 840 | 5 822 | 6 068 | 5 635 | 5 135 | 5 135 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 840 | 5 840 | 5 822 | 6 068 | 5 635 | 5 135 | 5 135 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 644 | 4 697 | 8 219 | 5 801 | 745 | 1 577 | 5 735 | – | – |
| Kassa och bank | 185 | 327 | 81 | 199 | 866 | 170 | 391 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 828 | 5 023 | 8 300 | 5 999 | 1 612 | 1 748 | 6 126 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 668 | 10 863 | 14 122 | 12 067 | 7 247 | 6 883 | 11 261 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 839 | 1 930 | −1 990 | 10 | 1 170 | 692 | 2 101 | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 871 | 3 839 | 9 930 | 9 113 | 2 760 | 1 170 | 5 726 | – | – |
| Eget kapital | 5 921 | 3 889 | 9 980 | 9 163 | 2 810 | 1 220 | 5 776 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 2 800 | 4 400 | 4 400 | – | – |
| Leverantörsskulder | 34 | 24 | 5 | 24 | 16 | 12 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 155 | 2 539 | 2 529 | 278 | 0 | 735 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 747 | 6 974 | 4 142 | 2 904 | 1 636 | 1 263 | 1 085 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 668 | 10 863 | 14 122 | 12 067 | 7 247 | 6 883 | 11 261 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 55,5 % | 35,8 % | 70,7 % | 75,9 % | 69,5 % | 68,5 % | 82,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 102 % | 72 % | 200 % | 207 % | 98 % | 138 % | 565 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −2,6 % | 26,1 % | 28,8 % | 29,4 % | 27,4 % | 36,6 % | 54,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −31,7 % | 25,3 % | 32,8 % | 25,3 % | 27,4 % | 36 % | 53,8 % | 49,7 % | 265,8 % |
| Omsättningstillväxt | −14,2 % | −3,9 % | 2,9 % | 1 % | −5,9 % | −20,2 % | 7,4 % | 8,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 34,3 % | 49,1 % | 28,2 % | 99,3 % | 56,6 % | 39,2 % | 62,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 381 tkr | 1 610 tkr | 1 675 tkr | 1 627 tkr | 1 611 tkr | 1 713 tkr | 2 146 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 5 135 tkr | 5 135 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 5 135 tkr | 5 135 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 704 tkr | 704 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 704 tkr | 704 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 0 | 17 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 0 | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 2 032 tkr | 1 908 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 3 000 tkr | 2 000 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 032 tkr | 1 908 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 908 tkr | −2 817 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 908 tkr | 2 817 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 5 921 tkr | 3 889 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 032 tkr | 1 908 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 4 197 tkr | 4 563 tkr |
| Forslag disposition | 5 871 tkr | 3 839 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 871 tkr | 3 839 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 134 tkr | 116 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | −17 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 312 tkr | 17 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 4 516 tkr | 6 710 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 0 | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 198 tkr | 86 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Celbia Design ABHuvudarbetsställe
Regnbågsgatan 3, 417 55 Göteborg
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559040-9503
Registreringsdatum
12 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.