Centiglobe AB
559224-1334Aktiebolagreg. 2019
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−166 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
0
centiglobe.com
centiglobe.com
Adresser
Besöksadress
Kivra: 556995-4463, 106 31 Stockholm
Postadress
Kivra: 556995-4463, 106 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva programvaruutveckling, konsultverksamhet inom IT, äga aktier och andelar i andra företag, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −315 tkr | 19 783 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −31 tkr | 28 860 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −41 tkr | 34 428 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −27 tkr | 50 764 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −166 tkr | 71 242 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,6 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 16 210 | 13 360 | 11 680 | 8 960 | 7 030 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 16 210 | 13 360 | 11 680 | 8 960 | 7 030 | – |
| Övriga externa kostnader | 16 384 | 13 421 | 11 756 | 8 993 | 7 345 | – |
| Rörelsekostnader | 16 384 | 13 421 | 11 756 | 8 993 | 7 345 | – |
| Rörelseresultat | −174 | −61 | −76 | −33 | −315 | – |
| Finansiella poster | 8 | 34 | 34 | 2 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −166 | −27 | −41 | −31 | −315 | 0 |
| Resultat före skatt | −166 | −27 | −41 | −31 | −315 | – |
| Årets resultat | −166 | −27 | −41 | −31 | −315 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 60 960 | 44 750 | 31 390 | 19 710 | 10 750 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 75 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Anläggningstillgångar | 61 035 | 44 800 | 31 440 | 19 760 | 10 800 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 453 | 1 203 | 608 | 607 | 727 | – |
| Kassa och bank | 9 078 | 5 857 | 3 105 | 1 411 | 9 108 | – |
| Omsättningstillgångar | 10 530 | 7 060 | 3 714 | 2 018 | 9 835 | – |
| Summa tillgångar | 71 565 | 52 016 | 35 154 | 30 670 | 20 635 | 5 001 |
| Aktiekapital | 90 | 85 | 75 | 71 | 67 | – |
| Bundet eget kapital | 61 058 | 44 835 | 31 465 | 19 781 | 10 817 | – |
| Balanserat resultat | −59 310 | −43 357 | −30 109 | −18 640 | −9 366 | – |
| Fritt eget kapital | 10 184 | 5 929 | 2 963 | 9 079 | 8 966 | – |
| Eget kapital | 71 242 | 50 764 | 34 428 | 28 860 | 19 783 | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 2 | 36 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 323 | 1 252 | 726 | 1 810 | 852 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 71 565 | 52 016 | 35 154 | 30 670 | 20 635 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,6 % | 97,6 % | 97,9 % | 94,1 % | 95,9 % | – |
| Kassalikviditet | 3 262 % | 564 % | 512 % | 111 % | 1 155 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,2 % | −0,1 % | −0,1 % | −0,1 % | −1,6 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 75 tkr | 50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −166 tkr | −27 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | 60 960 tkr | 44 750 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring anskaffningsvarden aktiverade utgifter | 16 210 tkr | 13 360 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 60 960 tkr | 44 750 tkr |
| Ej registrerat aktiekapital | 8 tkr | 2 tkr |
| Fond utvecklingsutgifter | 60 960 tkr | 44 750 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −166 tkr | −27 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −166 tkr | −27 tkr |
| Forslag disposition | 10 184 tkr | 5 929 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 184 tkr | 5 929 tkr |
| Overkursfond | 69 660 tkr | 49 312 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 453 tkr | 1 203 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 8 tkr | 34 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | 8 tkr | 34 tkr |
| Reservfond | – | 44 750 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 320 tkr | 1 250 tkr |
| Tecknat ej inbetalt kapital | 0 | 156 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Centiglobe ABHuvudarbetsställe
Kivra: 556995-4463, 106 31 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559224-1334
Registreringsdatum
28 oktober 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
89 655 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.