Cento Kullager AB
556927-5547Aktiebolagreg. 2013
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
8 025 tkr
Resultat efter fin. poster
970 tkr
Soliditet
70 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norrköping
Postadress
Box 709, 601 16 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Försäljning av rullningslager och transmissioner.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 6 044 tkr | 380 tkr | – |
| 2018 | 6 703 tkr | 699 tkr | – |
| 2019 | 6 354 tkr | 1 062 tkr | – |
| 2020 | 7 068 tkr | 1 214 tkr | 2 572 tkr |
| 2021 | 6 369 tkr | 1 048 tkr | 3 343 tkr |
| 2022 | 7 220 tkr | 271 tkr | 3 313 tkr |
| 2023 | 8 351 tkr | 675 tkr | 3 575 tkr |
| 2024 | 8 984 tkr | 948 tkr | 3 119 tkr |
| 2025 | 8 503 tkr | 1 461 tkr | 3 018 tkr |
| 2026 | 8 025 tkr | 970 tkr | 2 658 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 70,4 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 12,1 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −5,6 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 025 | 8 503 | 8 984 | 8 351 | 7 220 | 6 369 | 7 068 | 6 354 | 6 703 | 6 044 |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 415 | 15 | 13 | 192 | 419 | 241 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 8 030 | 8 917 | 8 999 | 8 364 | 7 412 | 6 788 | 7 309 | – | – | – |
| Handelsvaror | 2 824 | 3 169 | 3 598 | 3 344 | 2 906 | 1 880 | 2 612 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 652 | 1 197 | 1 287 | 1 182 | 1 309 | 1 251 | 1 178 | – | – | – |
| Personalkostnader | 2 545 | 3 064 | 3 153 | 3 162 | 2 896 | 2 577 | 2 292 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 26 | 14 | 12 | 10 | 11 | 25 | 20 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 13 | 15 | 22 | 29 | 19 | 5 | 11 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 060 | 7 459 | 8 072 | 7 726 | 7 141 | 5 739 | 6 114 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 970 | 1 458 | 927 | 638 | 272 | 1 048 | 1 196 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | 0 | 19 | 38 | – | 0 | 18 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | −2 | −1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 2 | 21 | 37 | −0 | 0 | 18 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 970 | 1 461 | 948 | 675 | 271 | 1 048 | 1 214 | 1 062 | 699 | 380 |
| Bokslutsdispositioner | −17 | −187 | −117 | −104 | 152 | −59 | −255 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 953 | 1 274 | 831 | 571 | 424 | 989 | 959 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 213 | 275 | 187 | 128 | 94 | 218 | 213 | – | – | – |
| Årets resultat | 740 | 999 | 644 | 443 | 330 | 770 | 746 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 3 | 23 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 87 | 76 | 22 | 26 | 35 | 23 | 0 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 157 | 292 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 245 | 368 | 22 | 26 | 35 | 27 | 23 | – | – | – |
| Varulager | 2 413 | 2 303 | 2 134 | 2 055 | 2 025 | 2 262 | 1 807 | – | – | – |
| Kundfordringar | 1 099 | 820 | 967 | 1 832 | 844 | 899 | 951 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 740 | 1 098 | 1 214 | 2 995 | 1 908 | 1 747 | 1 827 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 420 | 2 314 | 2 613 | 1 454 | 1 981 | 2 129 | 1 320 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 574 | 5 715 | 5 962 | 6 504 | 5 914 | 6 138 | 4 954 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 5 818 | 6 083 | 5 984 | 6 530 | 5 949 | 6 165 | 4 978 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 868 | 1 969 | 2 425 | 3 083 | 2 933 | 2 522 | 1 776 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 608 | 2 968 | 3 069 | 3 525 | 3 263 | 3 293 | 2 522 | – | – | – |
| Eget kapital | 2 658 | 3 018 | 3 119 | 3 575 | 3 313 | 3 343 | 2 572 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 811 | 1 794 | 1 607 | 1 490 | 1 386 | 1 538 | 1 479 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 448 | 339 | 368 | 464 | 397 | 407 | 267 | – | – | – |
| Skatteskulder | 94 | 56 | – | – | 0 | 25 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 350 | 1 271 | 1 257 | 1 464 | 1 251 | 1 284 | 927 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 818 | 6 083 | 5 984 | 6 530 | 5 949 | 6 165 | 4 978 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 5.5 | 5.5 | 5.5 | 5.5 | 5 | 5 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 620 | 1 100 | 1 100 | 1 100 | 180 | 270 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 70,4 % | 73 % | 73,5 % | 72,9 % | 74,2 % | 74 % | 75,3 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 234 % | 268 % | 304 % | 304 % | 311 % | 302 % | 340 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 12,1 % | 17,2 % | 10,3 % | 7,6 % | 3,8 % | 16,5 % | 16,9 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 12,1 % | 17,2 % | 10,5 % | 8,1 % | 3,8 % | 16,5 % | 17,2 % | 16,7 % | 10,4 % | 6,3 % |
| Omsättningstillväxt | −5,6 % | −5,4 % | 7,6 % | 15,7 % | 13,4 % | −9,9 % | 11,2 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 27,9 % | 33,1 % | 20,6 % | 12,4 % | 10 % | 23,1 % | 29 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 006 tkr | 1 546 tkr | 1 633 tkr | 1 518 tkr | 1 313 tkr | 1 274 tkr | 1 414 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 18 tkr | 15 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 157 tkr | 292 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 157 tkr | 292 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 135 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 292 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 740 tkr | 999 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 740 tkr | 999 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −999 tkr | −644 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 999 tkr | 644 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 100 tkr | 1 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 658 tkr | 3 018 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 740 tkr | 999 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 100 tkr | 1 100 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −4 tkr | −12 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −13 tkr | −175 tkr |
| Forslag disposition | 2 608 tkr | 2 968 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 988 tkr | 1 868 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 475 tkr | 135 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 87 tkr | 76 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 162 tkr | 125 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 75 tkr | 49 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 38 tkr | 68 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 26 tkr | 14 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 2 413 tkr | 2 303 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 166 tkr | 143 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 398 tkr | 489 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 792 tkr | 1 779 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 409 tkr | 388 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 apr. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 apr. 2020 – 31 mars 2021 · Inlämnad –
Cento Kullager ABHuvudarbetsställe
Norrköping
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556927-5547
Registreringsdatum
3 april 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.860 – Partihandel med andra insatsvaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.