Centus Consulting AB
556607-2079Aktiebolagreg. 2001
Tyresö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
2 118 tkr
Resultat efter fin. poster
66 tkr
Soliditet
50 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Persuddevägen 59, 135 52 Tyresö
Postadress
Persuddevägen 59, 135 52 Tyresö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva affärs- och verksamhetsutveckling, managementkonsultverksamhet och handla med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2018 | 3 324 tkr | 734 tkr | – |
| 2019 | 1 912 tkr | −129 tkr | 1 216 tkr |
| 2020 | 1 993 tkr | 395 tkr | 1 233 tkr |
| 2021 | 1 828 tkr | 238 tkr | 1 152 tkr |
| 2022 | 2 118 tkr | 66 tkr | 999 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 49,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 3,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 15,9 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 118 | 1 828 | 1 993 | 1 912 | 3 324 | 0 |
| Rörelseintäkter | 2 118 | 1 828 | 1 993 | 1 912 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 217 | 205 | 344 | 331 | – | – |
| Personalkostnader | 1 752 | 1 353 | 1 264 | 1 696 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 33 | 33 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 002 | 1 590 | 1 608 | 2 028 | – | – |
| Rörelseresultat | 116 | 238 | 385 | −116 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −50 | 0 | 10 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | −50 | 0 | 10 | −13 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 66 | 238 | 395 | −129 | 734 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 277 | 123 | 273 | 464 | – | – |
| Resultat före skatt | 343 | 361 | 668 | 335 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 77 | 82 | 150 | 83 | – | – |
| Årets resultat | 266 | 279 | 518 | 253 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 98 | 131 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 568 | 803 | 278 | 250 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 667 | 934 | 278 | 250 | – | – |
| Kundfordringar | 754 | 388 | 458 | 297 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 945 | 483 | 518 | 371 | – | – |
| Kassa och bank | 429 | 410 | 1 274 | 1 427 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 374 | 893 | 1 792 | 1 797 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 041 | 1 827 | 2 070 | 2 048 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 612 | 753 | 596 | 843 | – | – |
| Fritt eget kapital | 879 | 1 032 | 1 113 | 1 096 | – | – |
| Eget kapital | 999 | 1 152 | 1 233 | 1 216 | – | – |
| Obeskattade reserver | 24 | 301 | 424 | 697 | – | – |
| Långfristiga skulder | 346 | 91 | 133 | 140 | – | – |
| Leverantörsskulder | 215 | 0 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 49 | −301 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 672 | 282 | 280 | −5 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 041 | 1 827 | 2 070 | 2 048 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 480 | – | 360 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 49,9 % | 76,2 % | 75,9 % | 86,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 204 % | 316 % | 641 % | −37 345 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,5 % | 13 % | 19,3 % | −6,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,1 % | 13 % | 19,8 % | −6,7 % | 22,1 % | – |
| Omsättningstillväxt | 15,9 % | −8,3 % | 4,3 % | −42,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 26,7 % | 24,2 % | 42 % | 20,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 706 tkr | 609 tkr | 664 tkr | 637 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 278 tkr | 278 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 278 tkr | 278 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 291 tkr | 525 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 341 tkr | 525 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 184 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 525 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 50 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 50 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 266 tkr | 279 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 266 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −279 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 279 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 420 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 277 tkr | 123 tkr |
| Forslag disposition | 879 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 399 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 98 tkr | 131 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 164 tkr | 164 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 66 tkr | 33 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 164 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 33 tkr | 33 tkr |
| Medel disponera | 879 tkr | – |
| Odefinierat begrepp monetart | 480 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 190 tkr | 94 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 458 tkr | 282 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 346 tkr | 91 tkr |
| Periodiseringsfonder | 24 tkr | 301 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −1 | −1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Centus Consulting ABHuvudarbetsställe
Persuddevägen 59, 135 52 Tyresö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556607-2079
Registreringsdatum
22 mars 2001
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Tyresö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- SNI 86.211 – Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.