Cenvo AB
559221-6153Aktiebolagreg. 2019
Mölnlycke, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−122 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ludde Gentzels Väg 12, 435 42 Mölnlycke
Postadress
Ludde Gentzels Väg 12, 435 42 Mölnlycke
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2019 | 0 tkr | 1 239 tkr | 1 289 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −5 tkr | 1 284 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 1 538 tkr | 2 456 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −6 tkr | 2 450 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 19 tkr | 2 468 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 47 tkr | 2 123 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −122 tkr | 1 791 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 4 | 5 | 9 | 7 | 48 | 5 | 30 | – |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 5 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 | 5 | 9 | 7 | 53 | 5 | 30 | – |
| Rörelseresultat | −4 | −5 | −9 | −7 | −53 | −5 | −30 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 50 | 25 | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −118 | 51 | 27 | 0 | 1 591 | 0 | 1 268 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −122 | 47 | 19 | −6 | 1 538 | −5 | 1 239 | – |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −122 | 47 | 19 | −6 | 1 538 | −5 | 1 239 | – |
| Årets resultat | −122 | 47 | 19 | −6 | 1 538 | −5 | 1 239 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 776 | 2 044 | 2 334 | 2 268 | 2 242 | 1 213 | 801 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 776 | 2 044 | 2 334 | 2 268 | 2 242 | 1 213 | 801 | – |
| Kortfristiga fordringar | – | – | – | – | – | 0 | 38 | – |
| Kassa och bank | 15 | 79 | 134 | 181 | 214 | 71 | 449 | – |
| Omsättningstillgångar | 15 | 79 | 134 | 181 | 214 | 71 | 488 | – |
| Summa tillgångar | 1 791 | 2 123 | 2 468 | 2 450 | 2 456 | 1 284 | 1 289 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 863 | 2 026 | 2 400 | 2 406 | 868 | 1 239 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 741 | 2 073 | 2 418 | 2 400 | 2 406 | 1 234 | 1 239 | – |
| Eget kapital | 1 791 | 2 123 | 2 468 | 2 450 | 2 456 | 1 284 | 1 289 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 791 | 2 123 | 2 468 | 2 450 | 2 456 | 1 284 | 1 289 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 560 | 210 | 392 | – | – | 366 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | – |
| Kassalikviditet | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −6,8 % | 2,2 % | 0,8 % | −0,3 % | 62,6 % | −0,4 % | 96,1 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | 628 tkr | 746 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 746 tkr | 746 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 118 tkr | – |
| Agarintressen ovriga foretag nedskrivningar | 118 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 27 tkr | 27 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 27 tkr | 27 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 1 121 tkr | 1 271 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 121 tkr | 1 271 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 150 tkr | 290 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −122 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −122 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −47 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 47 tkr | 19 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 392 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 2 123 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −122 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 210 tkr | 392 tkr |
| Forslag disposition | 1 741 tkr | 2 073 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 182 tkr | 1 863 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 118 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 8 okt. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Cenvo ABHuvudarbetsställe
Ludde Gentzels Väg 12, 435 42 Mölnlycke
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559221-6153
Registreringsdatum
8 oktober 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Härryda, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.