Cequred Service AB
556845-4200Aktiebolagreg. 2011
Norsborg, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
60 tkr
Resultat efter fin. poster
−4 tkr
Soliditet
13 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fågelviksvägen 9, 145 53 Norsborg
Postadress
Fågelviksvägen 9, 145 53 Norsborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget verksamhet skall bestå av att utföra tjänster inom VVS och rörmokeri, byggnation och fastighetsskötsel samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 25 396 tkr | 4 489 tkr | – |
| 2019 | 18 369 tkr | 1 935 tkr | – |
| 2020 | 5 525 tkr | −571 tkr | 1 639 tkr |
| 2021 | 2 267 tkr | 82 tkr | 1 721 tkr |
| 2022 | 109 tkr | −1 143 tkr | 578 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −497 tkr | – |
| 2024 | 60 tkr | 15 tkr | 105 tkr |
| 2025 | 60 tkr | −4 tkr | 101 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 12,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −6,7 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 0 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 60 | 60 | 0 | 109 | 2 267 | 5 525 | 18 369 | 25 396 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 13 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 60 | 73 | – | 109 | 2 267 | 5 525 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 483 | 1 498 | 3 691 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 26 | 14 | – | 522 | 343 | 1 258 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | 20 | 107 | 963 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 38 | 44 | – | 86 | 199 | 175 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 138 | 35 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 64 | 58 | – | 1 250 | 2 182 | 6 087 | – | – |
| Rörelseresultat | −4 | 14 | – | −1 141 | 85 | −562 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | 3 | 3 | 9 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | – | −3 | −3 | −9 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | 15 | −497 | −1 143 | 82 | −571 | 1 935 | 4 489 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 10 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −4 | 24 | – | −1 143 | 82 | −571 | – | – |
| Årets resultat | −4 | 24 | – | −1 143 | 82 | −571 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 79 | 116 | – | 221 | 470 | 804 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 79 | 116 | – | 221 | 470 | 804 | – | – |
| Kundfordringar | 148 | 93 | – | 112 | 500 | 324 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 710 | 352 | – | 391 | 1 259 | 658 | – | – |
| Kassa och bank | 11 | 17 | – | 41 | 60 | 663 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 721 | 369 | – | 433 | 1 319 | 1 320 | – | – |
| Summa tillgångar | 800 | 485 | – | 654 | 1 789 | 2 124 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | 100 | 100 | 136 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 | −19 | – | 1 621 | 1 539 | 2 074 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 | 5 | – | 478 | 1 621 | 1 504 | – | – |
| Eget kapital | 101 | 105 | – | 578 | 1 721 | 1 639 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 10 | 10 | 10 | – | – |
| Leverantörsskulder | 350 | 330 | – | 16 | 25 | 193 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | −13 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 698 | 380 | – | 66 | 58 | 475 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 800 | 485 | – | 654 | 1 789 | 2 124 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 0 | – | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 12,7 % | 21,7 % | – | 89,6 % | 96,6 % | 77,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 103 % | 97 % | – | 655 % | 2 272 % | 278 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −6,6 % | 24,1 % | – | −1 046,5 % | 3,8 % | −10,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −6,7 % | 25 % | – | −1 048,6 % | 3,6 % | −10,3 % | 10,5 % | 17,7 % |
| Omsättningstillväxt | 0 % | – | −100 % | −95,2 % | −59 % | −69,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,9 % | 23 % | – | −197,7 % | 4,8 % | −34,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | 1 842 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −4 tkr | 24 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −4 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −24 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 24 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 0 | −10 tkr |
| Forslag disposition | 1 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 60 tkr | 60 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 79 tkr | 116 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 940 tkr | 940 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 861 tkr | 823 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 38 tkr | 44 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 502 tkr | 199 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 349 tkr | 50 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Cequred Service ABHuvudarbetsställe
Fågelviksvägen 9, 145 53 Norsborg
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556845-4200
Registreringsdatum
11 mars 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Botkyrka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.221 – Värme- och sanitetsarbeten
- SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.