Ceramike AB
556895-1007Aktiebolagreg. 2012
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 952 tkr
Resultat efter fin. poster
552 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
1
CERAMIKE – Plattsättare.n
ceramike.se
Adresser
Besöksadress
Stockholm
Postadress
Box 4264, 102 66 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva plattsättning och stenarbeten samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 2 364 tkr | 255 tkr | – |
| 2018 | 3 280 tkr | 360 tkr | – |
| 2019 | 2 361 tkr | −170 tkr | 231 tkr |
| 2020 | 2 607 tkr | 30 tkr | 319 tkr |
| 2021 | 3 746 tkr | 692 tkr | 398 tkr |
| 2022 | 4 241 tkr | 462 tkr | 761 tkr |
| 2023 | 3 091 tkr | −25 tkr | 559 tkr |
| 2024 | 4 942 tkr | 808 tkr | 526 tkr |
| 2025 | 4 952 tkr | 552 tkr | 535 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 64,9 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 11,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 0,2 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 952 | 4 942 | 3 091 | 4 241 | 3 746 | 2 607 | 2 361 | 3 280 | 2 364 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 21 | 181 | 7 | 199 | 45 | 160 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 952 | 4 963 | 3 271 | 4 248 | 3 945 | 2 652 | 2 521 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 976 | 2 934 | 1 835 | 2 471 | 2 174 | 983 | 501 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 108 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 649 | 549 | 722 | 539 | 505 | 590 | 719 | – | – |
| Personalkostnader | 773 | 669 | 740 | 658 | 570 | 1 047 | 1 325 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 399 | 4 152 | 3 296 | 3 776 | 3 249 | 2 620 | 2 545 | – | – |
| Rörelseresultat | 554 | 810 | −25 | 472 | 695 | 32 | −24 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −0 | 0 | – | – | 0 | −142 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 3 | 1 | 1 | 4 | 2 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −3 | −1 | −11 | −4 | −2 | −146 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 552 | 808 | −25 | 462 | 692 | 30 | −170 | 360 | 255 |
| Bokslutsdispositioner | −150 | −210 | 161 | 0 | −589 | 83 | 13 | – | – |
| Resultat före skatt | 402 | 598 | 136 | 462 | 103 | 113 | −157 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 93 | 130 | 38 | 99 | 23 | 25 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 308 | 467 | 97 | 363 | 80 | 88 | −157 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 0 | 67 | 100 | 170 | 220 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 491 | 809 | 507 | 233 | 468 | 415 | 620 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 526 | 927 | 714 | 380 | 751 | 510 | 856 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 20 | 20 | 20 | 20 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 718 | 663 | 109 | 601 | 913 | 204 | 76 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 264 | 1 677 | 944 | 1 171 | 1 884 | 714 | 932 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 264 | 1 677 | 944 | 1 171 | 1 884 | 714 | 932 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 176 | 9 | 411 | 348 | 269 | 181 | 338 | – | – |
| Fritt eget kapital | 485 | 476 | 509 | 711 | 348 | 269 | 181 | – | – |
| Eget kapital | 535 | 526 | 559 | 761 | 398 | 319 | 231 | – | – |
| Obeskattade reserver | 360 | 210 | 0 | 161 | 161 | 161 | 244 | – | – |
| Leverantörsskulder | 68 | 298 | 188 | 144 | 725 | 48 | 161 | – | – |
| Skatteskulder | 20 | 33 | 12 | 31 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 369 | 941 | 385 | 248 | 1 324 | 234 | 457 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 264 | 1 677 | 944 | 1 171 | 1 884 | 714 | 932 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 300 | 500 | 300 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,9 % | 41,3 % | 59,2 % | 75,9 % | 27,9 % | 62,6 % | 45,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 342 % | 171 % | 219 % | 403 % | 126 % | 305 % | 204 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 11,2 % | 16,4 % | −0,8 % | 11,1 % | 18,6 % | 1,2 % | −1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 11,1 % | 16,3 % | −0,8 % | 10,9 % | 18,5 % | 1,2 % | −7,2 % | 11 % | 10,8 % |
| Omsättningstillväxt | 0,2 % | 59,9 % | −27,1 % | 13,2 % | 43,7 % | 10,4 % | −28 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 57,7 % | 88,8 % | 17,4 % | 47,7 % | 20 % | 27,5 % | −68 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 4 952 tkr | 4 942 tkr | 3 091 tkr | – | 3 746 tkr | 1 303 tkr | 1 180 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 308 tkr | 467 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 308 tkr | 467 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −467 tkr | −97 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 467 tkr | 97 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 535 tkr | 526 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 308 tkr | 467 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 300 tkr | 500 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −150 tkr | −210 tkr |
| Forslag disposition | 485 tkr | 476 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 285 tkr | 176 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 23 tkr | 89 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 0 | 67 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 tkr | 28 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 20 tkr | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 73 tkr | 112 tkr |
| Periodiseringsfonder | 360 tkr | 210 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 178 tkr | 468 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | 30 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Ceramike ABHuvudarbetsställe
Stockholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556895-1007
Registreringsdatum
4 juni 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.