Cerve Holding AB
559304-1410Aktiebolagreg. 2021
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 369 tkr
Resultat efter fin. poster
−7 315 tkr
Soliditet
3 %
Anställda
10
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Götaverksgatan 24 1802, 417 55 Göteborg
Postadress
c/o Dan Mazig, Götaverksgatan 24 1802, 417 55 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva skapande och förmedling av kommunikations-, logistik- och IT-lösningar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2021 | 0 tkr | 0 tkr | 25 tkr |
| 2022 | 853 tkr | −9 836 tkr | 8 426 tkr |
| 2023 | 1 579 tkr | −8 352 tkr | 76 tkr |
| 2024 | 1 945 tkr | −7 455 tkr | 338 tkr |
| 2025 | 3 369 tkr | −7 315 tkr | 122 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 3 % – branschmedian 69,8 %
Vinstmarginal −217,1 % – branschmedian 6,4 %
Omsättningstillväxt 73,2 % – branschmedian −2,9 %
Median för 1923 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 369 | 1 945 | 1 579 | 853 | 0 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 47 | 31 | 17 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 373 | 1 991 | 1 610 | 870 | 0 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 148 | 228 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 202 | 4 994 | 7 204 | 8 861 | – | – |
| Personalkostnader | 7 046 | 4 039 | 2 375 | 1 754 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 1 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 106 | 69 | 82 | 98 | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 366 | 9 251 | 9 889 | 10 713 | 0 | – |
| Rörelseresultat | −6 994 | −7 259 | −8 279 | −9 843 | 0 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 14 | 148 | 92 | 12 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 336 | 343 | 164 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | −322 | −195 | −72 | 7 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −7 315 | −7 455 | −8 352 | −9 836 | 0 | – |
| Resultat före skatt | −7 315 | −7 455 | −8 352 | −9 837 | 0 | – |
| Årets resultat | −7 315 | −7 455 | −8 352 | −9 837 | 0 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 53 | 28 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 53 | 28 | 0 | 0 | 0 | – |
| Kundfordringar | 965 | 824 | 177 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 311 | 1 040 | 891 | 121 | – | – |
| Kassa och bank | 2 727 | 2 288 | 4 600 | 8 727 | 25 | – |
| Omsättningstillgångar | 4 038 | 3 328 | 5 491 | 8 848 | 25 | – |
| Summa tillgångar | 4 091 | 3 356 | 5 491 | 8 848 | 25 | – |
| Aktiekapital | 35 | 35 | 33 | 32 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 35 | 35 | 33 | 32 | 25 | – |
| Balanserat resultat | −18 043 | −17 688 | −9 837 | 0 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 87 | 303 | 43 | 8 395 | 0 | – |
| Eget kapital | 122 | 338 | 76 | 8 426 | 25 | – |
| Långfristiga skulder | 3 172 | 2 500 | 4 749 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 162 | 124 | 45 | 146 | – | – |
| Skatteskulder | 8 | 33 | 48 | 23 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 797 | 518 | 666 | 422 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 091 | 3 356 | 5 491 | 8 848 | 25 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 10 | 4 | 5 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 3 % | 10,1 % | 1,4 % | 95,2 % | 100 % | – |
| Kassalikviditet | 507 % | 642 % | 825 % | 2 097 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −207,6 % | −373,2 % | −524,4 % | −1 154 % | – | – |
| Vinstmarginal | −217,1 % | −383,3 % | −528,9 % | −1 153,1 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | 73,2 % | 23,2 % | 85,1 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −5 992,5 % | −2 208,5 % | −11 004,2 % | −116,7 % | 0 % | – |
| Omsättning per anställd | 337 tkr | 486 tkr | 316 tkr | 427 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −7 315 tkr | −7 455 tkr |
| Forandring eget kapital aktiekapital nyemission | – | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −7 315 tkr | −7 455 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 7 455 tkr | 8 352 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −7 455 tkr | −8 352 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 7 100 tkr | 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 122 tkr | 338 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −7 315 tkr | −7 455 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 7 100 tkr | 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt nyemission | – | 7 216 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Forskott immateriella anlaggningstillgangar | 1 | 1 |
| Forskott immateriella anlaggningstillgangar betalda forskott | 1 | 1 |
| Forslag disposition | 87 tkr | 303 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 87 tkr | 303 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 180 tkr | 97 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 53 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 66 tkr | 29 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 13 tkr | 955 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 37 tkr | 29 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 12 tkr | 955 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | −3 172 tkr | 2 500 tkr |
| Obligationslan | – | 0 |
| Overkursfond | −25 446 tkr | −25 446 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 166 tkr | 119 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 310 tkr | 197 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 3 172 tkr | 2 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 317 tkr | 164 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 26 feb. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Cerve Holding ABHuvudarbetsställe
Götaverksgatan 24 1802, 417 55 Göteborg
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559304-1410
Registreringsdatum
26 februari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
34 772 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 63.100 – Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.