Chainsaw Fury AB
559175-1606Aktiebolagreg. 2018
Kungsbacka, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 753 tkr
Resultat efter fin. poster
−66 tkr
Soliditet
19 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Klarinettvägen 182, 434 47 Kungsbacka
Postadress
c/o Chainsaw Fury Ab, Klarinettvägen 182, 434 47 Kungsbacka
Verksamhetsbeskrivning
Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 005 tkr | 61 tkr | 80 tkr |
| 2020 | 855 tkr | −173 tkr | 51 tkr |
| 2021 | 1 612 tkr | −64 tkr | – |
| 2022 | 2 382 tkr | 535 tkr | – |
| 2023 | 1 067 tkr | −236 tkr | 293 tkr |
| 2024 | 2 014 tkr | 182 tkr | 475 tkr |
| 2025 | 2 753 tkr | −66 tkr | 409 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 19,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −2,4 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 36,7 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 753 | 2 014 | 1 067 | 2 382 | 1 612 | 855 | 1 005 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 11 | 354 | – | – | 24 | 2 |
| Rörelseintäkter | 2 753 | 2 025 | 1 421 | – | – | 878 | 1 007 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 130 | 420 | 158 | – | – | 1 | 2 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 9 | 46 |
| Övriga externa kostnader | 687 | 630 | 494 | – | – | 488 | 719 |
| Personalkostnader | 618 | 149 | 153 | – | – | 15 | 38 |
| Av- och nedskrivningar | 332 | 558 | 751 | – | – | 470 | 123 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 3 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 767 | 1 760 | 1 556 | – | – | 983 | 927 |
| Rörelseresultat | −14 | 265 | −135 | – | – | −105 | 79 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 4 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 53 | 87 | 101 | – | – | 68 | 18 |
| Finansiella poster | −53 | −83 | −101 | – | – | −68 | −18 |
| Resultat efter finansiella poster | −66 | 182 | −236 | 535 | −64 | −173 | 61 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 19 | −19 |
| Resultat före skatt | −66 | 182 | −236 | – | – | −154 | 42 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 13 |
| Årets resultat | −66 | 182 | −236 | – | – | −154 | 30 |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 724 | 1 055 | 1 616 | – | – | 2 036 | 1 607 |
| Anläggningstillgångar | 724 | 1 055 | 1 616 | – | – | 2 036 | 1 607 |
| Kundfordringar | 172 | 160 | 257 | – | – | 70 | 78 |
| Kortfristiga fordringar | 230 | 471 | 269 | – | – | 83 | 532 |
| Kassa och bank | 1 175 | 641 | 353 | – | – | 0 | 54 |
| Omsättningstillgångar | 1 404 | 1 112 | 622 | – | – | 83 | 586 |
| Summa tillgångar | 2 128 | 2 167 | 2 238 | – | – | 2 120 | 2 193 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 425 | 243 | 479 | – | – | 156 | 0 |
| Fritt eget kapital | 359 | 425 | 243 | – | – | 1 | 30 |
| Eget kapital | 409 | 475 | 293 | – | – | 51 | 80 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 19 |
| Långfristiga skulder | 663 | 799 | 1 351 | – | – | 1 961 | 1 987 |
| Leverantörsskulder | 438 | 264 | 102 | – | – | 27 | 79 |
| Skatteskulder | – | 0 | 41 | – | – | 17 | 2 |
| Kortfristiga skulder | 1 056 | 893 | 594 | – | – | 108 | 108 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 128 | 2 167 | 2 238 | – | – | 2 120 | 2 193 |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 19,2 % | 21,9 % | 13,1 % | – | – | 2,4 % | 4,3 % |
| Kassalikviditet | 133 % | 125 % | 105 % | – | – | 77 % | 545 % |
| Rörelsemarginal | −0,5 % | 13,2 % | −12,7 % | – | – | −12,3 % | 7,9 % |
| Vinstmarginal | −2,4 % | 9 % | −22,1 % | 22,4 % | −4 % | −20,2 % | 6,1 % |
| Omsättningstillväxt | 36,7 % | 88,8 % | −55,2 % | – | 88,6 % | −14,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −16,3 % | 38,3 % | −80,5 % | – | – | −302,7 % | 37,1 % |
| Omsättning per anställd | 2 753 tkr | 2 014 tkr | 1 067 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −66 tkr | 182 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −66 tkr | 182 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −182 tkr | 236 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 182 tkr | −236 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt | – | 475 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | – | 182 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 0 |
| Forskott fran kunder | 7 tkr | 7 tkr |
| Forslag disposition | 359 tkr | 425 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 359 tkr | 425 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 13 tkr | 311 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 611 tkr | 853 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 209 tkr | 1 209 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 597 tkr | 356 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 242 tkr | 242 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 112 tkr | 202 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 2 178 tkr | 2 208 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 2 066 tkr | 2 006 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 30 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 90 tkr | 319 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 30 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar nedskrivningar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 45 tkr | 315 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 589 tkr | 595 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 663 tkr | 799 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 23 tkr | 27 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Chainsaw Fury ABHuvudarbetsställe
Klarinettvägen 182, 434 47 Kungsbacka
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559175-1606
Registreringsdatum
12 oktober 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kungsbacka, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 81.300 – Skötsel och underhåll av grönytor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.