Chamorels AB
559213-1451Aktiebolagreg. 2019
Enköping, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
268 tkr
Resultat efter fin. poster
−233 tkr
Soliditet
78 %
Anställda
–
Kennel Chamorels, uppf�dning av Golden retriever och Petit Basset Griffon Vend�en
Uppf�dning av hundar i liten skala av rasen Golden retriever och Petit Basset Griffon Vend�en
chamorels.se
Adresser
Besöksadress
Långtora Grän 14, 745 96 Enköping
Postadress
c/o Vaerlien, Långtora Grän 14, 745 96 Enköping
Verksamhetsbeskrivning
Hunduppfödning, avel samt därtill kopplad verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | 374 tkr | −250 tkr | 463 tkr |
| 2021 | 181 tkr | −289 tkr | 174 tkr |
| 2022 | 294 tkr | −242 tkr | 207 tkr |
| 2023 | 421 tkr | −173 tkr | 159 tkr |
| 2024 | 474 tkr | −131 tkr | 207 tkr |
| 2025 | 268 tkr | −233 tkr | 359 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 77,7 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal −86,9 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt −43,5 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 268 | 474 | 421 | 294 | 181 | 374 | – |
| Rörelseintäkter | 268 | 474 | – | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 202 | 275 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 184 | 204 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 116 | 127 | 114 | 126 | 81 | 96 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 25 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 501 | 606 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −233 | −132 | −173 | −242 | −289 | −250 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −233 | −131 | −173 | −242 | −289 | −250 | – |
| Resultat före skatt | −233 | −131 | −173 | −242 | −289 | −250 | – |
| Årets resultat | −233 | −131 | −173 | −242 | −289 | −250 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 466 | 529 | 457 | 446 | 324 | 383 | – |
| Anläggningstillgångar | 466 | 529 | 457 | 446 | 324 | 383 | – |
| Kortfristiga fordringar | −35 | 0 | 32 | 64 | 110 | 203 | – |
| Kassa och bank | 30 | 125 | 39 | 67 | 13 | 77 | – |
| Omsättningstillgångar | −5 | 125 | 71 | 131 | 123 | 281 | – |
| Summa tillgångar | 462 | 655 | 528 | 578 | 447 | 663 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 542 | 288 | 282 | 398 | 413 | 664 | – |
| Fritt eget kapital | 309 | 157 | 109 | 157 | 124 | 413 | – |
| Eget kapital | 359 | 207 | 159 | 207 | 174 | 463 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 10 | – |
| Kortfristiga skulder | 103 | 448 | 369 | 371 | 273 | 200 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 462 | 655 | 528 | 578 | 447 | 663 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 77,7 % | 31,6 % | 30,1 % | 35,8 % | 39 % | 69,8 % | – |
| Kassalikviditet | −5 % | 28 % | 19 % | 35 % | 45 % | 140 % | – |
| Rörelsemarginal | −87 % | −27,9 % | −41,2 % | −82,3 % | −159,6 % | −67 % | – |
| Vinstmarginal | −86,9 % | −27,6 % | −41,1 % | −82,4 % | −159,7 % | −67 % | – |
| Omsättningstillväxt | −43,5 % | 12,6 % | 43,3 % | 62,2 % | −51,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −65 % | −63,6 % | −108,7 % | −116,9 % | −165,7 % | −54,1 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −233 tkr | −131 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −233 tkr | −131 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 131 tkr | 173 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −131 tkr | −173 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 385 tkr | 179 tkr |
| Forslag disposition | 309 tkr | 157 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 309 tkr | 157 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 53 tkr | 149 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden rorelseforvarv | 53 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 24 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 487 tkr | 626 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden rorelseforvarv | 53 tkr | 204 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 97 tkr | 108 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 23 juli 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Chamorels ABHuvudarbetsställe
Långtora Grän 14, 745 96 Enköping
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559213-1451
Registreringsdatum
23 juli 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Enköping, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.482 – Uppfödning av sällskapsdjur
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.