Change of Lane AB
556773-0022Aktiebolagreg. 2008
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
22 424 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 171 tkr
Soliditet
−5 %
Anställda
11
Change of Lane
changeoflane.com
Adresser
Besöksadress
Stockholm
Postadress
c/o Convendum, Box 16391, 103 27 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att hjälpa företag att förändra dess verksamhet med hjälp av tjänster, produkter och konsultverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 17 921 tkr | −250 tkr | – |
| 2021 | 21 930 tkr | 2 113 tkr | – |
| 2022 | 21 012 tkr | −422 tkr | – |
| 2023 | 22 173 tkr | −2 351 tkr | 677 tkr |
| 2024 | 22 424 tkr | −1 171 tkr | −494 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −5 % – branschmedian 65,7 %
Vinstmarginal −5,2 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt 1,1 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 22 424 | 22 173 | 21 012 | 21 930 | 17 921 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 22 425 | 22 173 | – | – | – |
| Handelsvaror | 6 821 | 5 739 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 377 | 2 773 | – | – | – |
| Personalkostnader | 12 936 | 15 627 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 42 | 53 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 23 176 | 24 193 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −751 | −2 020 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 420 | 334 | – | – | – |
| Finansiella poster | −420 | −331 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 171 | −2 351 | −422 | 2 113 | −250 |
| Resultat före skatt | −1 171 | −2 351 | – | – | – |
| Årets resultat | −1 171 | −2 351 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 40 | 81 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 163 | 163 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 202 | 244 | – | – | – |
| Kundfordringar | 2 942 | 3 957 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 9 729 | 10 015 | – | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 2 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 9 729 | 10 017 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 9 931 | 10 261 | 6 687 | 8 596 | 7 708 |
| Aktiekapital | 112 | 112 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 112 | 112 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 473 | 2 824 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | −606 | 565 | – | – | – |
| Eget kapital | −494 | 677 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 862 | 2 694 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 339 | 651 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 564 | 6 890 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 931 | 10 261 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 11 | 12 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −5 % | 6,6 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 129 % | 145 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −3,4 % | −9,1 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −5,2 % | −10,6 % | −2 % | 9,6 % | −1,4 % |
| Omsättningstillväxt | 1,1 % | 5,5 % | −4,2 % | 22,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 237 % | −347,3 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 039 tkr | 1 848 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 163 tkr | 163 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 163 tkr | 163 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −1 171 tkr | −2 351 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 1 603 tkr | 2 000 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 1 297 tkr | 1 654 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 171 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 2 351 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −2 351 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 171 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 6 267 tkr | 5 507 tkr |
| Fordringar ovrigaforetag agarintresse kortfristiga | 21 tkr | 51 tkr |
| Forslag disposition | −606 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −606 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 280 tkr | 376 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 40 tkr | 81 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 231 tkr | 231 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 191 tkr | 150 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 99 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 42 tkr | 53 tkr |
| Overkursfond | 92 tkr | 92 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 220 tkr | 124 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 901 tkr | 2 935 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 190 tkr | 604 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 862 tkr | 2 694 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | −229 | 2 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 837 tkr | 1 045 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Change of Lane ABHuvudarbetsställe
Stockholm
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556773-0022
Registreringsdatum
15 december 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
112 200 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.594 – Personalutbildning
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 85.400 – Universitets- eller högskoleutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.