Chefs Of Sweden AB
559492-2865Aktiebolagreg. 2024
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 552 tkr
Resultat efter fin. poster
1 367 tkr
Soliditet
67 %
Anställda
–
Chefs of Sweden | Smashburgare & Streetfood i Malmö
Chefs of Sweden – Malmös bästa smashburgare, tacos och koreansk kyckling. Handgjorda burgare med färska råvaror från hantverksbageri och gårdsmejeri. Besök oss på Möllan!
chefsofsweden.se
Adresser
Besöksadress
Bergsgatan 34, 214 22 Malmö
Postadress
Bergsgatan 34, 214 22 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedrivas inom restaurangbranschen.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2025 | 6 552 tkr | 1 367 tkr | 837 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 66,7 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal 20,9 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 6 552 |
| Rörelseintäkter | 6 552 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 837 |
| Övriga externa kostnader | 1 050 |
| Personalkostnader | 1 291 |
| Av- och nedskrivningar | 5 |
| Rörelsekostnader | 5 183 |
| Rörelseresultat | 1 369 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 2 |
| Finansiella poster | −2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 367 |
| Bokslutsdispositioner | −340 |
| Resultat före skatt | 1 027 |
| Skatt på årets resultat | 215 |
| Årets resultat | 812 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 |
|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 5 |
| Materiella anläggningstillgångar | 58 |
| Anläggningstillgångar | 64 |
| Varulager | 70 |
| Kundfordringar | 46 |
| Kortfristiga fordringar | 373 |
| Kassa och bank | 1 154 |
| Omsättningstillgångar | 1 597 |
| Summa tillgångar | 1 661 |
| Aktiekapital | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 |
| Fritt eget kapital | 812 |
| Eget kapital | 837 |
| Obeskattade reserver | 340 |
| Leverantörsskulder | 177 |
| Skatteskulder | 215 |
| Kortfristiga skulder | 484 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 661 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 |
|---|---|
| Soliditet | 66,7 % |
| Kassalikviditet | 316 % |
| Rörelsemarginal | 20,9 % |
| Vinstmarginal | 20,9 % |
| Omsättningstillväxt | – |
| Avkastning på eget kapital | 97 % |
| Omsättning per anställd | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 |
|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 812 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 812 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −340 tkr |
| Forslag disposition | 812 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 812 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 |
| Inventarier verktyg installationer | 58 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 63 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 63 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 5 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 5 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop | 5 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 70 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 327 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 75 tkr |
| Periodiseringsfonder | 340 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 17 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 8 aug. 2024 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Chefs Of Sweden ABHuvudarbetsställe
Bergsgatan 34, 214 22 Malmö
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559492-2865
Registreringsdatum
8 augusti 2024
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.