CHORAM Invest AB
556816-1839Aktiebolagreg. 2010
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 tkr
Resultat efter fin. poster
703 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kivra: 556816-1839, 106 31 Stockholm
Postadress
Kivra: 556816-1839, 106 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att erbjuda konsultering av företag inom området strategi och verksamhetsförbättring. Direkt eller indirekt äga och förvalta aktier och andelar. Äga och förvalta fast och lös egendom, handel med varor till dagligvaruhandel och restaurang samt driva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 373 tkr | 6 606 tkr | – |
| 2021 | 1 299 tkr | 5 101 tkr | – |
| 2022 | 2 213 tkr | 555 tkr | 10 865 tkr |
| 2023 | 1 655 tkr | 366 tkr | 10 198 tkr |
| 2024 | 216 tkr | 53 519 tkr | 63 361 tkr |
| 2025 | 1 tkr | 703 tkr | 63 064 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 70 300 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −99,5 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 | 216 | 1 655 | 2 213 | 1 299 | 1 373 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 97 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 | 314 | 1 655 | 2 213 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 44 | 40 | 77 | 51 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 175 | 781 | 366 | 407 | – | – |
| Personalkostnader | 959 | 619 | 771 | 1 481 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 88 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 125 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 178 | 1 566 | 1 303 | 1 939 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 177 | −1 252 | 353 | 274 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 490 | 87 | 2 | 19 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 20 | 0 | 105 | 97 | – | – |
| Finansiella poster | 1 880 | 54 771 | 13 | 281 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 703 | 53 519 | 366 | 555 | 5 101 | 6 606 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 644 | 31 | −45 | – | – |
| Resultat före skatt | 703 | 54 163 | 397 | 510 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 63 | 34 | – | – |
| Årets resultat | 703 | 54 163 | 334 | 476 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 353 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 52 244 | 52 244 | 10 172 | 10 092 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 52 244 | 52 244 | 10 525 | 10 092 | – | – |
| Kundfordringar | 1 | – | 0 | 587 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 138 | 12 296 | 383 | 2 310 | – | – |
| Kassa och bank | 11 867 | 717 | 909 | 4 457 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 12 005 | 13 013 | 1 293 | 6 767 | – | – |
| Summa tillgångar | 64 248 | 65 256 | 11 818 | 16 859 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 62 311 | 9 148 | 9 815 | 10 339 | – | – |
| Fritt eget kapital | 63 014 | 63 311 | 10 148 | 10 815 | – | – |
| Eget kapital | 63 064 | 63 361 | 10 198 | 10 865 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 644 | 675 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 4 000 | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 31 | 111 | 19 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 184 | 1 895 | 975 | 1 319 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 64 248 | 65 256 | 11 818 | 16 859 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,2 % | 97,1 % | 90,6 % | 67,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 014 % | 687 % | 133 % | 513 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −117 722,4 % | −579,7 % | 21,3 % | 12,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 70 300 % | 24 777,3 % | 22,1 % | 25,1 % | 392,7 % | 481,1 % |
| Omsättningstillväxt | −99,5 % | −87 % | −25,2 % | 70,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,1 % | 85,5 % | 3,3 % | 4,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 tkr | 216 tkr | 1 655 tkr | 2 213 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag | – | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 7 850 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 52 244 tkr | 52 244 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 53 744 tkr | 53 744 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 1 149 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 51 070 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 1 500 tkr | 1 500 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 703 tkr | 54 163 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 703 tkr | 54 163 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −54 163 tkr | −334 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 54 163 tkr | 334 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 1 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 63 064 tkr | 63 361 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 703 tkr | 54 163 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 1 000 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 44 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 600 tkr |
| Forslag disposition | 63 014 tkr | 63 311 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 63 014 tkr | 63 311 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 511 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 158 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 136 tkr | 12 296 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 164 tkr | 1 849 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 1 410 tkr | 54 684 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
CHORAM Invest ABHuvudarbetsställe
Kivra: 556816-1839, 106 31 Stockholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556816-1839
Registreringsdatum
17 augusti 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.