swereg

Chrisman Digitala Strategier AB

559315-7042Aktiebolagreg. 2021

Media & marknadsföring
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Hjärup, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

782 tkr

−0 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

83 tkr

−30 % mot föregående år

Soliditet

72 %

+9 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Chrisman Digitala Strategier AB - chrisman.se

Chrisman Digitala Strategier – din partner inom digital marknadsföring och strategisk kommunikation. 20 års erfarenhet av att leverera resultat

chrisman.se

Adresser

Besöksadress

Armeringsgatan 6, 245 65 Hjärup

Postadress

c/o Åkerman, Armeringsgatan 6, 245 65 Hjärup

Verksamhetsbeskrivning

Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring och affärsutveckling samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2021449 tkr142 tkr137 tkr
2022775 tkr53 tkr122 tkr
2023646 tkr−3 tkr124 tkr
2024785 tkr119 tkr201 tkr
2025782 tkr83 tkr269 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 71,6 % – branschmedian 66,2 %

Vinstmarginal 10,7 % – branschmedian 9,5 %

Omsättningstillväxt −0,4 % – branschmedian −4,4 %

Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning782785646775449
Övriga rörelseintäkter–1–––
Rörelseintäkter782786646775449
Råvaror och förnödenheter28457011668
Övriga externa kostnader14316512611531
Personalkostnader513444408503209
Av- och nedskrivningar15151513–
Rörelsekostnader699668620747307
Rörelseresultat831172727142
Ränteintäkter och liknande01−2926–
Räntekostnader och liknande–−1000
Finansiella poster02−2926−0
Resultat efter finansiella poster83119−353142
Bokslutsdispositioner226−9–
Resultat före skatt85121344142
Skatt på årets resultat172511030
Årets resultat6896234112

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Materiella anläggningstillgångar17324762–
Finansiella anläggningstillgångar––07415
Anläggningstillgångar17324713515
Kundfordringar11414––
Kortfristiga fordringar23143202
Kassa och bank336278199256220
Omsättningstillgångar359292231256222
Summa tillgångar376324277392237
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat17680971120
Fritt eget kapital2441769997112
Eget kapital269201124122137
Obeskattade reserver0249–
Leverantörsskulder00000
Skatteskulder––03930
Kortfristiga skulder107121150261100
Summa eget kapital och skulder376324277392237

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda11111
Föreslagen utdelning (tkr)45–––50

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet71,6 %62,6 %45,6 %32,9 %57,9 %
Kassalikviditet336 %242 %154 %98 %223 %
Rörelsemarginal10,6 %15 %4,1 %3,5 %31,6 %
Vinstmarginal10,7 %15,2 %−0,5 %6,8 %31,6 %
Omsättningstillväxt−0,4 %21,5 %−16,7 %72,6 %–
Avkastning på eget kapital25,1 %47,8 %1,7 %28,2 %81,8 %
Omsättning per anställd782 tkr785 tkr646 tkr775 tkr449 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (22)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar02 tkr
Arets resultat eget kapital68 tkr96 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat68 tkr96 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−96 tkr−2 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning96 tkr2 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–19 tkr
Forandring eget kapital totalt269 tkr201 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat68 tkr96 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning–19 tkr
Forandring overavskrivningar2 tkr2 tkr
Forslag disposition244 tkr176 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning199 tkr176 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter02 tkr
Inventarier verktyg installationer17 tkr32 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden75 tkr75 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar58 tkr43 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar15 tkr15 tkr
Inventarier verktyg installationer nedskrivningar0–
Ovriga fordringar kortfristiga12 tkr7 tkr
Ovriga kortfristiga skulder60 tkr65 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter47 tkr56 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 4 maj 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Chrisman Digitala Strategier ABHuvudarbetsställe

    Armeringsgatan 6, 245 65 Hjärup

    Media & marknadsföring

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559315-7042

Registreringsdatum

4 maj 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Staffanstorp, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Media & marknadsföring

  • SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-10-05) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler