Christina Drejenstam AB
556990-6588Aktiebolagreg. 2014
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
8 tkr
Resultat efter fin. poster
−94 tkr
Soliditet
50 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mälartorget 13, 111 27 Stockholm
Postadress
Mälartorget 13, 111 27 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska arbeta med illustration och formgivning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 311 tkr | −200 tkr | – |
| 2017 | 263 tkr | 140 tkr | – |
| 2018 | 262 tkr | −89 tkr | 148 tkr |
| 2019 | 567 tkr | 94 tkr | 242 tkr |
| 2020 | 158 tkr | −17 tkr | 225 tkr |
| 2021 | 338 tkr | 37 tkr | 262 tkr |
| 2022 | 120 tkr | −177 tkr | 85 tkr |
| 2023 | 53 tkr | −22 tkr | 63 tkr |
| 2024 | 258 tkr | 102 tkr | 165 tkr |
| 2025 | 8 tkr | −94 tkr | 70 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 49,6 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal −1 144,5 % – branschmedian 12,1 %
Omsättningstillväxt −96,8 % – branschmedian −1,9 %
Median för 7343 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 | 258 | 53 | 120 | 338 | 158 | 567 | 262 | 263 | 311 |
| Rörelseintäkter | 8 | 258 | 53 | 120 | 338 | 158 | 567 | 262 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 | 1 | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 27 | 24 | 30 | 47 | 29 | 30 | 29 | 29 | – | – |
| Personalkostnader | 74 | 134 | 46 | 249 | 272 | 144 | 437 | 319 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 1 | 1 | 1 | 6 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 104 | 158 | 75 | 297 | 301 | 175 | 472 | 351 | – | – |
| Rörelseresultat | −96 | 100 | −22 | −177 | 37 | −17 | 94 | −89 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 0 | 0 | −0 | −0 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −94 | 102 | −22 | −177 | 37 | −17 | 94 | −89 | 140 | −200 |
| Resultat före skatt | −94 | 102 | −22 | −177 | 37 | −17 | 94 | −89 | – | – |
| Årets resultat | −94 | 102 | −22 | −177 | 37 | −17 | 94 | −89 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 10 | – | – | 0 | 56 | 14 | 14 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 19 | 12 | 9 | 6 | 154 | 17 | 17 | 3 | – | – |
| Kassa och bank | 123 | 232 | 139 | 181 | 205 | 307 | 300 | 229 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 142 | 244 | 149 | 187 | 359 | 324 | 317 | 232 | – | – |
| Summa tillgångar | 142 | 244 | 149 | 187 | 359 | 324 | 317 | 232 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 115 | 13 | 35 | 212 | 175 | 192 | 98 | 187 | – | – |
| Fritt eget kapital | 20 | 115 | 13 | 35 | 212 | 175 | 192 | 98 | – | – |
| Eget kapital | 70 | 165 | 63 | 85 | 262 | 225 | 242 | 148 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 5 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 71 | 79 | 86 | 102 | 97 | 99 | 75 | 84 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 142 | 244 | 149 | 187 | 359 | 324 | 317 | 232 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 49,6 % | 67,5 % | 42,1 % | 45,3 % | 73 % | 69,4 % | 76,4 % | 63,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 199 % | 308 % | 173 % | 183 % | 370 % | 327 % | 423 % | 275 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −1 158,8 % | 38,8 % | −42,3 % | −147,4 % | 10,9 % | −10,7 % | 16,7 % | −33,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −1 144,5 % | 39,6 % | −42,2 % | −147,4 % | 10,9 % | −10,7 % | 16,6 % | −33,8 % | 53,4 % | −64,2 % |
| Omsättningstillväxt | −96,8 % | 387,1 % | −55,9 % | −64,5 % | 114,5 % | −72,2 % | 116,1 % | −0,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −134,2 % | 62,1 % | −35,8 % | −208,7 % | 14 % | −7,5 % | 39 % | −60 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 8 tkr | 258 tkr | 53 tkr | 120 tkr | 338 tkr | 158 tkr | 567 tkr | 262 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (9)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −94 tkr | 102 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −94 tkr | 102 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −102 tkr | 22 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 102 tkr | −22 tkr |
| Forslag disposition | 20 tkr | 115 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 20 tkr | 115 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 12 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 56 tkr | 65 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Christina Drejenstam ABHuvudarbetsställe
Mälartorget 13, 111 27 Stockholm
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556990-6588
Registreringsdatum
17 november 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.120 – Bildkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.