Chromabrands AB
559372-7976Aktiebolagreg. 2022
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
288 tkr
Resultat efter fin. poster
−12 096 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mäster Samuelsgatan 1, 111 44 Stockholm
Postadress
Mäster Samuelsgatan 1, 111 44 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 0 tkr | −34 tkr | 34 091 tkr |
| 2024 | 288 tkr | −31 517 tkr | 31 944 tkr |
| 2025 | 288 tkr | −12 096 tkr | 34 497 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,4 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −4 200 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 0 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 288 | 288 | 0 |
| Rörelseintäkter | 288 | 288 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 169 | 75 | 34 |
| Rörelsekostnader | 169 | 75 | 34 |
| Rörelseresultat | 119 | 213 | −34 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −12 215 | −31 730 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −12 096 | −31 517 | −34 |
| Bokslutsdispositioner | −432 | – | – |
| Resultat före skatt | −12 528 | −31 517 | −34 |
| Skatt på årets resultat | 44 | – | – |
| Årets resultat | −12 571 | −31 517 | −34 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 38 990 | 31 780 | 34 150 |
| Anläggningstillgångar | 38 990 | 31 780 | 34 150 |
| Kortfristiga fordringar | 42 | 316 | 1 100 |
| Kassa och bank | – | 0 | 24 |
| Omsättningstillgångar | 42 | 316 | 1 124 |
| Summa tillgångar | 39 031 | 32 096 | 35 274 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 47 044 | 63 436 | −34 100 |
| Fritt eget kapital | 34 472 | 31 919 | 34 066 |
| Eget kapital | 34 497 | 31 944 | 34 091 |
| Skatteskulder | 18 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 534 | 151 | 1 183 |
| Summa eget kapital och skulder | 39 031 | 32 096 | 35 274 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,4 % | 99,5 % | 96,7 % |
| Kassalikviditet | 1 % | 208 % | 95 % |
| Rörelsemarginal | 41,3 % | 74,1 % | – |
| Vinstmarginal | −4 200 % | −10 943,4 % | – |
| Omsättningstillväxt | 0 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −36,4 % | −98,7 % | −0,1 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 38 990 tkr | 31 780 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 82 935 tkr | 63 510 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 43 945 tkr | 31 730 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −12 571 tkr | −31 517 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 288 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −12 571 tkr | −31 517 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 31 517 tkr | 34 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −31 517 tkr | −34 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 15 125 tkr | 29 370 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 34 497 tkr | 31 944 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −12 571 tkr | −31 517 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 15 125 tkr | 29 370 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 288 tkr |
| Forslag disposition | 34 472 tkr | 31 919 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 34 472 tkr | 31 919 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 28 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 720 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 12 215 tkr | 31 730 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 42 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 134 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 4 365 tkr | 134 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 17 tkr | 17 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 28 mars 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Chromabrands ABHuvudarbetsställe
Mäster Samuelsgatan 1, 111 44 Stockholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559372-7976
Registreringsdatum
28 mars 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.