Chuck&Bruno AB
559202-2130Aktiebolagreg. 2019
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
315 tkr
Resultat efter fin. poster
−474 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Carl Skottsbergs Gata 20, 413 19 Göteborg
Postadress
c/o Louise Hammar, Carl Skottsbergs Gata 20, 413 19 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Musik, film och videoproduktion och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | 3 603 tkr | 1 189 tkr | 748 tkr |
| 2021 | 2 813 tkr | 336 tkr | 945 tkr |
| 2022 | 4 434 tkr | 636 tkr | 1 119 tkr |
| 2023 | 1 187 tkr | −596 tkr | 1 067 tkr |
| 2024 | 1 456 tkr | −161 tkr | 907 tkr |
| 2025 | 315 tkr | −474 tkr | 432 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,6 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal −150,5 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt −78,4 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5817 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 315 | 1 456 | 1 187 | 4 434 | 2 813 | 3 603 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 13 | 0 | 312 | 170 | – |
| Rörelseintäkter | 315 | 1 456 | 1 200 | 4 434 | 3 125 | 3 773 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 15 | 653 | 156 | 2 055 | 1 303 | 994 | – |
| Övriga externa kostnader | 183 | 213 | 381 | 487 | 251 | 208 | – |
| Personalkostnader | 601 | 754 | 869 | 1 254 | 1 235 | 1 382 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 390 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 799 | 1 620 | 1 796 | 3 796 | 2 789 | 2 584 | – |
| Rörelseresultat | −483 | −164 | −596 | 638 | 336 | 1 189 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −3 | −4 | 0 | 2 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 9 | 4 | −0 | −2 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −474 | −161 | −596 | 636 | 336 | 1 189 | – |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 545 | −162 | −84 | −299 | – |
| Resultat före skatt | −474 | −161 | −51 | 474 | 252 | 890 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 101 | 54 | 192 | – |
| Årets resultat | −474 | −161 | −51 | 373 | 197 | 698 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 0 | 0 | 9 | 2 469 | 1 643 | 249 | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 401 | 795 | 2 741 | 1 729 | 270 | – |
| Kassa och bank | 478 | 574 | 320 | 311 | 819 | 1 110 | – |
| Omsättningstillgångar | 482 | 975 | 1 115 | 3 052 | 2 549 | 1 380 | – |
| Summa tillgångar | 482 | 975 | 1 115 | 3 052 | 2 549 | 1 380 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 857 | 1 017 | 1 069 | 695 | 698 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 382 | 857 | 1 017 | 1 069 | 895 | 698 | – |
| Eget kapital | 432 | 907 | 1 067 | 1 119 | 945 | 748 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 545 | 383 | 299 | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 26 | 0 | 0 | 6 | 0 | – |
| Leverantörsskulder | 14 | 13 | 5 | 514 | 425 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 0 | 155 | 246 | 192 | – |
| Kortfristiga skulder | 50 | 42 | 47 | 1 388 | 1 214 | 332 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 482 | 975 | 1 115 | 3 052 | 2 549 | 1 380 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 200 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,6 % | 93 % | 95,7 % | 50,8 % | 49 % | 71,4 % | – |
| Kassalikviditet | 964 % | 2 315 % | 2 348 % | 220 % | 210 % | 415 % | – |
| Rörelsemarginal | −153,4 % | −11,3 % | −50,2 % | 14,4 % | 11,9 % | 33 % | – |
| Vinstmarginal | −150,5 % | −11 % | −50,2 % | 14,3 % | 11,9 % | 33 % | – |
| Omsättningstillväxt | −78,4 % | 22,7 % | −73,2 % | 57,6 % | −21,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −109,7 % | −17,7 % | −4,8 % | 33,4 % | 20,9 % | 93,3 % | – |
| Omsättning per anställd | 315 tkr | 1 456 tkr | 1 187 tkr | 2 217 tkr | 1 407 tkr | 1 802 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −474 tkr | −161 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −474 tkr | −161 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 161 tkr | 51 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −161 tkr | −51 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 432 tkr | 907 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −474 tkr | −161 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 382 tkr | 857 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 382 tkr | 857 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 tkr | 401 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 36 tkr | 29 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 26 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 10 apr. 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Chuck&Bruno ABHuvudarbetsställe
Carl Skottsbergs Gata 20, 413 19 Göteborg
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559202-2130
Registreringsdatum
10 april 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.