CI Patina Golv AB
556891-9921Aktiebolagreg. 2012
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 422 tkr
Resultat efter fin. poster
−117 tkr
Soliditet
46 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ärna Gård 37 A, 755 93 Uppsala
Postadress
Ärna Gård 37 A, 755 93 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva golvslipning och renovering av trägolv, golvläggning, trappslipning och renovering av trappor, tillverkning av lister, renovering av dörrar och möbler, bil- båtrenoveringar och maskinuthyrning. Bolaget ska även äga och förvalta fast och lös egendom. Förvärvande, förvaltande och uthyrning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 538 tkr | 50 tkr | – |
| 2018 | 1 249 tkr | −30 tkr | – |
| 2019 | 1 571 tkr | 94 tkr | 301 tkr |
| 2020 | 1 575 tkr | 53 tkr | 269 tkr |
| 2021 | 1 440 tkr | 8 tkr | 272 tkr |
| 2022 | 1 498 tkr | 147 tkr | 383 tkr |
| 2023 | 1 522 tkr | 136 tkr | 403 tkr |
| 2024 | 1 625 tkr | 69 tkr | 449 tkr |
| 2025 | 1 430 tkr | −68 tkr | 381 tkr |
| 2026 | 1 422 tkr | −117 tkr | 264 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 45,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −8,2 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −0,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 422 | 1 430 | 1 625 | 1 522 | 1 498 | 1 440 | 1 575 | 1 571 | 1 249 | 1 538 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 8 | 114 | 0 | 73 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 422 | 1 430 | 1 633 | 1 637 | 1 498 | 1 513 | 1 578 | 1 571 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 9 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 272 | 283 | 457 | 333 | 171 | 308 | 388 | 309 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 590 | 567 | 548 | 500 | 458 | 529 | 431 | 485 | – | – |
| Personalkostnader | 671 | 640 | 545 | 652 | 718 | 648 | 646 | 615 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | 0 | 8 | 56 | 62 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 538 | 1 495 | 1 555 | 1 490 | 1 347 | 1 503 | 1 521 | 1 471 | – | – |
| Rörelseresultat | −115 | −65 | 78 | 147 | 151 | 10 | 57 | 100 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 5 | 11 | 11 | 4 | 2 | 4 | 6 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −3 | −9 | −11 | −4 | −2 | −4 | −6 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −117 | −68 | 69 | 136 | 147 | 8 | 53 | 94 | −30 | 50 |
| Resultat före skatt | −117 | −68 | 69 | 136 | 147 | 8 | 53 | 94 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 23 | 36 | 36 | 5 | 35 | 8 | – | – |
| Årets resultat | −117 | −68 | 46 | 100 | 111 | 3 | 19 | 86 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 | 10 | 15 | 20 | 0 | 0 | 49 | 105 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 | 210 | 215 | 220 | 200 | 0 | 49 | 105 | – | – |
| Kundfordringar | 208 | 76 | 257 | 166 | 69 | 21 | 108 | 85 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 381 | 238 | 391 | 317 | 267 | 232 | 241 | 146 | – | – |
| Kassa och bank | 191 | 225 | 436 | 279 | 349 | 245 | 231 | 272 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 572 | 463 | 826 | 596 | 616 | 477 | 472 | 418 | – | – |
| Summa tillgångar | 578 | 673 | 1 041 | 816 | 816 | 477 | 521 | 523 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 331 | 399 | 353 | 253 | 222 | 219 | 201 | 165 | – | – |
| Fritt eget kapital | 214 | 331 | 399 | 353 | 333 | 222 | 219 | 251 | – | – |
| Eget kapital | 264 | 381 | 449 | 403 | 383 | 272 | 269 | 301 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 28 | 71 | 114 | 199 | 27 | 57 | 108 | – | – |
| Leverantörsskulder | 72 | 49 | 195 | 65 | 59 | 39 | 32 | 28 | – | – |
| Skatteskulder | 6 | 5 | 4 | 7 | 7 | 8 | 14 | 7 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 314 | 263 | 521 | 299 | 234 | 178 | 194 | 114 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 578 | 673 | 1 041 | 816 | 816 | 477 | 521 | 523 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 50 | 80 | – | 25 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 45,7 % | 56,6 % | 43,2 % | 49,4 % | 47 % | 57,1 % | 51,7 % | 57,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 182 % | 176 % | 159 % | 199 % | 263 % | 269 % | 243 % | 365 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −8,1 % | −4,6 % | 4,8 % | 9,7 % | 10,1 % | 0,7 % | 3,6 % | 6,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | −8,2 % | −4,8 % | 4,3 % | 8,9 % | 9,8 % | 0,6 % | 3,4 % | 6 % | −2,4 % | 3,3 % |
| Omsättningstillväxt | −0,6 % | −12 % | 6,8 % | 1,6 % | 4 % | −8,8 % | 0,3 % | 25,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −44,5 % | −17,9 % | 10,2 % | 24,8 % | 28,9 % | 1,1 % | 7 % | 28,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 422 tkr | 1 430 tkr | 1 625 tkr | 1 522 tkr | 1 498 tkr | 1 440 tkr | 1 575 tkr | 1 571 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 500 | 200 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 500 | 200 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 200 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 500 | – |
| Arets resultat eget kapital | −117 tkr | −68 tkr |
| Eventual forpliktelser | 100 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −117 tkr | −68 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 68 tkr | −46 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −68 tkr | 46 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 264 tkr | 381 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −117 tkr | −68 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 214 tkr | 331 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 214 tkr | 331 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 130 tkr | 114 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 5 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 243 tkr | 243 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 238 tkr | 233 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 12 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 44 tkr | 48 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 179 tkr | 157 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 28 tkr | 43 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 28 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 29 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
CI Patina Golv ABHuvudarbetsställe
Ärna Gård 37 A, 755 93 Uppsala
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556891-9921
Registreringsdatum
2 maj 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 77.320 – Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner
- SNI 95.312 – Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar
- SNI 33.150 – Reparation och underhåll av civila fartyg och båtar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.