Cimbrishamn Fastighets AB
556119-2393Aktiebolagreg. 1968
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 287 tkr
Resultat efter fin. poster
1 593 tkr
Soliditet
24 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sextantgatan 8, 426 76 Västra Frölunda
Postadress
c/o Kjell Zackrisson, Sextantgatan 8, 426 76 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga och förvalta fastigheter samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 691 tkr | 788 tkr | – |
| 2019 | 1 906 tkr | 1 105 tkr | – |
| 2020 | 1 697 tkr | 1 016 tkr | 4 525 tkr |
| 2021 | 1 386 tkr | 955 tkr | 5 087 tkr |
| 2022 | 2 073 tkr | 1 439 tkr | 6 057 tkr |
| 2023 | 2 249 tkr | 1 528 tkr | 2 993 tkr |
| 2024 | 2 186 tkr | 1 457 tkr | 5 610 tkr |
| 2025 | 2 287 tkr | 1 593 tkr | 1 860 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 24,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 69,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 4,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 287 | 2 186 | 2 249 | 2 073 | 1 386 | 1 697 | 1 906 | 1 691 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 252 | 116 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 287 | 2 186 | 2 249 | 2 073 | 1 638 | 1 813 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 295 | 207 | 198 | 301 | 392 | 500 | – | – |
| Personalkostnader | 2 | – | – | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 230 | 230 | 229 | 221 | 221 | 221 | – | – |
| Rörelsekostnader | 526 | 437 | 427 | 521 | 613 | 720 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 760 | 1 749 | 1 822 | 1 552 | 1 025 | 1 093 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 14 | 12 | 6 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 170 | 306 | 306 | 118 | 70 | 77 | – | – |
| Finansiella poster | −167 | −292 | −294 | −112 | −70 | −77 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 593 | 1 457 | 1 528 | 1 439 | 955 | 1 016 | 1 105 | 788 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 1 874 | −345 | −195 | −229 | 79 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 593 | 3 331 | 1 183 | 1 244 | 725 | 1 095 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 342 | 715 | 266 | 275 | 164 | 252 | – | – |
| Årets resultat | 1 251 | 2 617 | 917 | 970 | 561 | 843 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 262 | 3 492 | 3 722 | 3 648 | 3 819 | 4 040 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 900 | 6 900 | 6 900 | 6 900 | 6 900 | 6 900 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 162 | 10 392 | 10 622 | 10 548 | 10 720 | 10 940 | – | – |
| Kundfordringar | 689 | 708 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 449 | 1 132 | 636 | 3 532 | 1 666 | 1 318 | – | – |
| Kassa och bank | 5 | 130 | 182 | 1 009 | 1 232 | 1 377 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 455 | 1 262 | 818 | 4 541 | 2 899 | 2 695 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 617 | 11 654 | 11 440 | 15 089 | 13 618 | 13 636 | – | – |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Bundet eget kapital | 468 | 528 | 588 | 648 | 708 | 768 | – | – |
| Balanserat resultat | 142 | 2 465 | 1 489 | 4 439 | 3 818 | 2 915 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 393 | 5 082 | 2 405 | 5 409 | 4 379 | 3 758 | – | – |
| Eget kapital | 1 860 | 5 610 | 2 993 | 6 057 | 5 087 | 4 525 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 1 874 | 1 729 | 1 634 | 1 405 | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 300 | 4 500 | 6 200 | 6 400 | 6 550 | 6 750 | – | – |
| Skatteskulder | 527 | 454 | 6 | 14 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 456 | 1 544 | 373 | 904 | 347 | 955 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 617 | 11 654 | 11 440 | 15 089 | 13 618 | 13 636 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 5 000 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 24,4 % | 48,1 % | 39,2 % | 49,2 % | 46,9 % | 41,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 169 % | 82 % | 219 % | 502 % | 834 % | 282 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 77 % | 80 % | 81 % | 74,9 % | 73,9 % | 64,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 69,7 % | 66,6 % | 67,9 % | 69,4 % | 68,9 % | 59,9 % | 58 % | 46,6 % |
| Omsättningstillväxt | 4,6 % | −2,8 % | 8,5 % | 49,6 % | −18,3 % | −11 % | 12,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 67,2 % | 46,6 % | 30,6 % | 16 % | 11 % | 18,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (44)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 300 | 300 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 300 | 300 |
| Arets resultat eget kapital | 1 251 tkr | 2 617 tkr |
| Byggnader mark | 3 262 tkr | 3 492 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 6 563 tkr | 6 563 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 5 001 tkr | 4 831 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 170 tkr | 170 tkr |
| Byggnader mark forandring uppskrivningar arets avskrivningar uppskrivet belopp | 60 tkr | 60 tkr |
| Byggnader mark uppskrivningar | 1 700 tkr | 1 760 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 251 tkr | 2 617 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 617 tkr | −917 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 617 tkr | 917 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 5 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 860 tkr | 5 610 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 251 tkr | 2 617 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 5 000 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 1 874 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 635 tkr | 308 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 1 900 tkr | 6 900 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 1 900 tkr | 6 900 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 5 000 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 393 tkr | 5 082 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 393 tkr | 82 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 46 tkr | 41 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 833 tkr | 1 833 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 833 tkr | 1 833 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 3 700 tkr | 3 900 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 79 tkr | 75 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 167 tkr | 314 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 200 tkr | 200 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 4 300 tkr | 4 500 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Reservfond | 11 tkr | 11 tkr |
| Stallda sakerheter | 7 500 tkr | 7 500 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 7 500 tkr | 7 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 562 tkr | 576 tkr |
| Uppskrivningsfond | 257 tkr | 317 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Cimbrishamn Fastighets ABHuvudarbetsställe
Sextantgatan 8, 426 76 Västra Frölunda
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556119-2393
Registreringsdatum
4 september 1968
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
200 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.