Cinemantrix AB
556951-4911Aktiebolagreg. 2013
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 410 tkr
Resultat efter fin. poster
89 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Olofsgatan 18, 111 36 Stockholm
Postadress
Olofsgatan 18, 111 36 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska driva producerande verksamhet, utbildning, konsultverksamhet och handelsrörelse inom film, TV, video och teater samt därmed förenlig verksamhet. Därjämte kan bolaget äga och förvalta värdepapper, fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 166 tkr | 471 tkr | – |
| 2017 | 2 547 tkr | 719 tkr | – |
| 2018 | 2 006 tkr | 446 tkr | 1 430 tkr |
| 2019 | 1 999 tkr | 133 tkr | 1 528 tkr |
| 2020 | 1 625 tkr | 258 tkr | 1 727 tkr |
| 2021 | 2 351 tkr | 1 202 tkr | 2 021 tkr |
| 2022 | 3 155 tkr | 1 495 tkr | 2 214 tkr |
| 2023 | 2 643 tkr | 282 tkr | 1 962 tkr |
| 2024 | 2 517 tkr | 657 tkr | 2 182 tkr |
| 2025 | 2 410 tkr | 89 tkr | 2 040 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,9 % – branschmedian 65,6 %
Vinstmarginal 3,7 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt −4,3 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9024 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 410 | 2 517 | 2 643 | 3 155 | 2 351 | 1 625 | 1 999 | 2 006 | 2 547 | 1 166 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 37 | 387 | 550 | 148 | 18 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 410 | 2 554 | 3 030 | 3 705 | 2 499 | 1 643 | 1 999 | 2 006 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 602 | 536 | 696 | 772 | 373 | 349 | 445 | 498 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 114 | 943 | 1 157 | 635 | 519 | 395 | 620 | 601 | – | – |
| Personalkostnader | 612 | 462 | 890 | 796 | 401 | 504 | 704 | 418 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 10 | 11 | 6 | 12 | 12 | 6 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 336 | 1 945 | 2 753 | 2 213 | 1 299 | 1 260 | 1 780 | 1 523 | – | – |
| Rörelseresultat | 74 | 609 | 277 | 1 491 | 1 200 | 383 | 218 | 483 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | −130 | −85 | −40 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 15 | 10 | 6 | 4 | 2 | 5 | 0 | 3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 15 | 48 | 5 | 4 | 2 | −125 | −85 | −37 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 89 | 657 | 282 | 1 495 | 1 202 | 258 | 133 | 446 | 719 | 471 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −245 | −80 | −740 | −309 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 89 | 412 | 202 | 755 | 893 | 258 | 133 | 446 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 31 | 92 | 55 | 162 | 199 | 59 | 36 | 105 | – | – |
| Årets resultat | 58 | 320 | 147 | 593 | 694 | 199 | 97 | 341 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 | 10 | 14 | 25 | 11 | 17 | 29 | 40 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 262 | 2 242 | 1 027 | 744 | 795 | 419 | 570 | 570 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 267 | 2 252 | 1 042 | 768 | 807 | 436 | 599 | 610 | – | – |
| Kundfordringar | 287 | 230 | 179 | 414 | 479 | 84 | 147 | 392 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 427 | 294 | 345 | 568 | 509 | 257 | 350 | 393 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 140 | 140 | 1 040 | 1 040 | 460 | 260 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 427 | 704 | 653 | 1 122 | 1 209 | 1 049 | 883 | 1 129 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 993 | 1 139 | 2 038 | 2 730 | 2 178 | 1 566 | 1 232 | 1 522 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 260 | 3 390 | 3 080 | 3 499 | 2 985 | 2 002 | 1 831 | 2 132 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 932 | 1 812 | 1 764 | 1 571 | 1 277 | 1 478 | 1 380 | 1 040 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 990 | 2 132 | 1 912 | 2 164 | 1 971 | 1 677 | 1 478 | 1 380 | – | – |
| Eget kapital | 2 040 | 2 182 | 1 962 | 2 214 | 2 021 | 1 727 | 1 528 | 1 430 | – | – |
| Obeskattade reserver | 794 | 794 | 649 | 569 | 309 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 100 | 100 | 143 | 73 | 71 | 70 | 67 | 5 | – | – |
| Leverantörsskulder | 6 | 39 | 31 | 28 | 28 | 1 | 0 | 97 | – | – |
| Skatteskulder | 47 | 73 | 86 | 243 | 140 | – | 0 | 42 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 327 | 315 | 326 | 642 | 584 | 205 | 236 | 697 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 260 | 3 390 | 3 080 | 3 499 | 2 985 | 2 002 | 1 831 | 2 132 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 200 | 100 | 400 | 400 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,9 % | 83 % | 80,4 % | 76,2 % | 75,9 % | 86,3 % | 83,4 % | 67,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 304 % | 362 % | 625 % | 425 % | 373 % | 763 % | 522 % | 218 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,1 % | 24,2 % | 10,5 % | 47,3 % | 51,1 % | 23,5 % | 10,9 % | 24,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,7 % | 26,1 % | 10,7 % | 47,4 % | 51,1 % | 15,9 % | 6,7 % | 22,2 % | 28,2 % | 40,4 % |
| Omsättningstillväxt | −4,3 % | −4,8 % | −16,2 % | 34,2 % | 44,7 % | −18,7 % | −0,4 % | −21,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,9 % | 14,7 % | 7,5 % | 26,8 % | 34,4 % | 11,5 % | 6,4 % | 23,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 205 tkr | 1 259 tkr | 1 322 tkr | 1 578 tkr | 1 176 tkr | 813 tkr | 1 000 tkr | 2 006 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 170 tkr | 170 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 170 tkr | 170 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 092 tkr | 2 072 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 092 tkr | 2 072 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 20 tkr | 1 285 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 58 tkr | 320 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 58 tkr | 320 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −320 tkr | −147 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 320 tkr | 147 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 040 tkr | 2 182 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 58 tkr | 320 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 100 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −145 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 70 tkr |
| Forskott fran kunder | 200 | 100 |
| Forslag disposition | 1 990 tkr | 2 132 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 890 tkr | 1 932 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 10 tkr | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 5 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 83 tkr | 83 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 78 tkr | 73 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 100 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 130 tkr | 55 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 140 tkr | 140 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 142 tkr | 70 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 70 tkr | 70 tkr |
| Periodiseringsfonder | 794 tkr | 794 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 40 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 30 tkr | 30 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 131 tkr | 131 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 juni 2018 – 30 juni 2019 · Inlämnad –
Cinemantrix ABHuvudarbetsställe
Olofsgatan 18, 111 36 Stockholm
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556951-4911
Registreringsdatum
2 december 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.522 – Övrig musik-, dans- och kulturell utbildning
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.